Pneumokokna bolest je zajednički naziv za niz oboljenja koja su prouzrokovana bakterijom Streptococcus pneumoniae. Ova bakterija se prenosi kapljičnim putem te je prevencija bolesti koje izaziva neophodna.
Pneumokokna bolest je poznata i pod nazivom pneumokok. Najčešće zarazne bolesti čiji je uzročnik pneumokok su meningitis, upala pluća, upala srednjeg uha, upala sinusa i bakterijemija (prisutnost živih bakterija u krvotoku).
Približno 80% bakterijskih pneumonija uzrokovano je upravo ovom bakterijom. Pneumokok se prenosi s čoveka na čoveka kapljičnim putem. Do zaraze može doći ako je osoba u kontaktu s bolesnom osobom ili osobom koja ima pneumokok u grlu. Čak 70% zdravog stanovništva nosi pneumokok u gornjem delu respiratornog trakta, ali ne mora nužno oboleti od invazivne bolesti.
VAKCINACIJA – najbolja zaštita od pneumokokaPneumokokom se može zaraziti bilo ko, na prvom mestu deca, kao i starije osobe, ali i svi oni koji boluju od neke hronične bolesti. Pneumokokna bolest može biti vrlo ozbiljna kod svih ovih rizičnih grupa.
Pneumokokna upala plućaRadi se o infekciji donjeg dela respiratornog sistema koja se češće javlja kod dece i starih osoba, terapija je antibiotska, a bolest prolazi posle dve do tri nedelje.
Simptomi ovog oboljenja jesu visoka temperatura (preko 39 stepeni), drhtavica, osećaj hladnoće i jeze, kašalj i ubodni bolovi u predelu grudne kosti. Komplikacije su retke.
Upala uha i upala sinusaOtitis media ili upala uha može se javiti u bilo kom životnom dobu, mada je najčešća kod male dece, dok se upala sinusa češće javlja kod odraslih.
Upala uha odlikuje se naglim i jakim bolom u uhu, groznicom, razdražljivošću, povišenom temperaturom, neretko i povraćanjem, a najčešća komplikacija je privremeni gubitak sluha.
Ozbiljna oštećenja sluha mogu se pojaviti usled učestalih upala.
Upalu sinusa karakterišu konstantno zapušen nos, kao i stalne ili povremene glavobolje različitog intenziteta.
MeningitisMeningitis predstavlja zapaljenje moždanih ovojnica i zahteva brzo i profesionalno zbrinjavanje obolele osobe.
Pneumokokni meningitis (bakterijski), na žalost, još uvek ima prilično visoku stopu smrtnosti. Ipak, ako se otkrije na vreme i leči temeljno, izlečenje je moguće.
Simptomi su visoka temperatura, bolovi u zglobovima i mišićima, glavobolja, neretko mučnina i povraćanje, karakteristična ukočenost vrata, a može da se javi i osip u vidu malih krvavih tačkica koje kasnije liče na modrice.
Kao posledica preležanog meningitisa mogu se javiti različiti problemi neurološkog sistema.
Bakteremija ili sepsaBakteremija je teško oboljenje i javlja se kada žive bakterije uđu u krvotok, u narodu je poznatija kao sepsa ili ,,trovanje krvi".
Veoma je važno prepoznati je na vreme (što je veoma teško) i odmah reagovati. Međutim, najčešće se dešava da se otkrije tek kada nastupi septički šok.
Najbolji način zaštite od invazivne pneumokokne bolesti jeste vakcinacija. lako ne ulazi u kalendar obaveznih vakcina, ona postoji i u našoj zemlji, a može je primiti i dete sa navršena dva meseca života. Vakcina se preporučuje i starijoj populaciji
Lečenje – iz dana u dan sve težePrvi izbor u lečenju pneumokokne bolesti je penicilin. Međutim, u po- slednjih dvadesetak godina, pneumokok je postao otporan na penicilin i neke druge antibiotike. Porast otpornosti pneumokoknih sojeva na penicilin danas predstavlja veliku prepreku u lečenju ove bolesti.