Naučnici će zaustaviti starost u 50. godiniAutor: Blic online | Foto:AFP | 20.10.2009. - 23:24
Stogodišnjaci sa telima 50-godišnjaka jednog dana postaće naša realnost, kažu naučnici, prenosi BBC.

Polovina beba koje su se sada rodile u Velikoj Britaniji dosegnuće starost od 100 godina, zahvaljujući većem životnom standardu, ali se naša tela svejedno troše istom brzinom.
Stručnjaci Univerziteta Lids dobili su 50 miliona funti da u roku od pet godina otkriju kako proživeti 50 aktivnih godina, nakon pedesete.
Oni planiraju da penzionere opskrbe sopstvenim uzgojenim tkivom i trajnim implantima. Novi kukovi, kolena i srčani zalisci biće obezbeđeni za početak, a za kasnije su u planu većina delova tela.
Institut za medicinu i biološki inženjering pri Univerzitetu već je obavio transplantaciju kuka koji bi trebalo da traje tokom čitavog životnog veka, umesto trenutnih veštačkih kukova koji traju najduže 20 godina.
U međuvremenu, profesorka Ejlin Ingam i njen tim razvili su jedinstven način koji omogućava telu da ojača. Ideja je da se naprave tkiva za transplantovanje, a kasnije i organi, kako bi telo moglo da napravi svoje, što bi uklonilo problem odbacivanja tkiva ili organa.
Do sada je korišćenjem ove tehnike uspešno napravljen srčani zalistak koji funkcioniše u potpunosti. Ovaj proces uključuje donatora zaliska (čovek ili odgovarajuća životinja, na primer svinja), čije se ćelije nežno sastružu korišćenjem "koktela" enzima i dezinfikcionih sredstava.
Neaktivna platforma koja ostane transplantuje se u pacijenta bez straha da će je njegov organizam odbaciti. Telo pacijenta dalje preuzima proces i "naseljava" platformu ćelijama.
"Rezultati eksperimenata izvršenim nad životinjama i 40 pacijenata u Brazilu su obećavajući", ističe Ingam.
Nacionalna zdravstvena služba Velike Britanije već razmatra primenu ove metode na donatora kože za lečenje pacijenata sa opekotinama.
"Za zamenu čitavog tkiva donatora korišćenjem ove tehnologije biće potrebno oko 30 do 50 godina", ukazala je profesorka Kristina Dojl.
Ona je dodala da drugi stručnjaci takođe rade na sličnim regenerativnim terapijama, ali je to tkivo uzgojeno u potpunosti van tela pacijenta.