Photo info How's the air up there?
Hanging bridge in the Monteverde Cloud Forest Reserve, Costa Rica
© Dmitriy Burlakov/Getty Images

EVI RAS ODUZETA PORODIČNA PENZIJA

Započeo MarkoKg, Avgust 02, 2010, 12:05:09

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

MarkoKg

EVI RAS ODUZETA PORODIČNA PENZIJA

BEOGRAD - Glumica Eva Ras ostala je bez porodične penzije od 18.500 dinara zbog toga što, prema navodima Zavoda za socijalno osiguranje, ona ostvaruje i druge prihode, prenose beogradski mediji.

"Ovo nije samo moj problem, već svih penzionera i mladih koji su ostali bez roditelja i primaju njihovu penziju. Zakon koji to propisuje je idiotski jer mi država zabranjuje da radim i zaradim a od penzije ne mogu da preživim. Volela bih da vidim (predsednika) Borisa Tadića kako preživljava sa 18.500 dinara", izjavila je Eva Ras.

U tekstu se dodaje da je glumica nasledila porodičnu penziju od pokojnog supruga slikara Radomira Stevića Rasa, ali da joj je isplata obustavljena dok se ne razreši problem.

"Ova država radi protiv svojih građana. Mogu misliti kako je tek nekome ko nije Eva Ras", rekla je poznata glumica.

(kurir)

Alle

Kosmos nije mozda uvek fer, ali bar ima sjajan smisao za humor!
Carrie Bradshaw

NiKooLaa

GLUMICA Eva Ras ostala je bez porodične penzije, koju je nasledila od supruga Radomira Stevića Rasa, a državi će morati i da vrati deo novca koji je primala od 2003. godine, jer, za period u kome je radila i primala honorare, nije imala pravo na penziju.

Nije reč ni o kakvom izuzetku, kažu u Fondu za penziono i invalidsko osiguranje, već o jednom od mnoštva slučajeva.

NIJE DOVOLJNO ZASLUŽNA
U DVA navrata Eva Ras je konkurisala i za nacionalnu penziju, koja se dodeljuje zaslužnim umetnicima. Odbijena je. Na poslednji, treći nije se prijavila. U Ministarstvu kulture nemaju objašnjenje zašto se ova umetnica nije našla na spisku odabranih koji primaju 50.000 dinara, jer Komisija određuje konačan spisak, na kome se prošle godine našlo 50 imena. Vlada Srbije i mimo odluka komisije svake godine doda po nekoliko imena na ovaj spisak, bez obrazlaganja kriterijuma. Tako se ova istaknuta umetnica nije našla na listi sa više stotina imena "zaslužnih umetnika".

- Zakon je za sve isti i kaže da korisnici porodičnih penzija ne mogu da rade. Izuzetak su mladi, koji su od roditelja nasledili primanje, pa je njima dozvoljeno da, kao đaci ili studenti, rade preko omladinskih zadruga - objašnjavaju u službi za odnose sa javnošću PIO fonda. - Ovde je čak reagovano i sa zakašnjenjem, jer su Evi Ras godinama uplaćivani i honorari i penzija.

Do 2003. godine, objašnjeno nam je u Fondu, preklapanja primanja nisu se lako otkrivala. Ali pošto je stupio na snagu novi Zakon o PIO, na svaki honorar poslodavac je dužan da uplati i doprinose. Tako se lako utvrđuje da li neko zarađuje i mimo porodične penzije.

A da je glumica primala svoju penziju, a ne porodičnu mogla bi paralelno da prima i honorare. Međutim, jednom prilikom objasnila je da primajući penziju svog supruga čuva uspomenu na njega.

- Eva Ras nikada nije konkurisala za penziju na osnovu svog staža, ali dok ne podnese zahtev ne možemo ni da govorimo o tome da li ispunjava sve uslove. S obzirom na to da snima filmove decenijama, te da je odavno ispunila starosni uslov, verovatno bi mogla da dobije ličnu penziju.

SLUČAJ RUŽICE ĐINĐIĆ
KAO I Evi Ras, pre nekoliko godina isplata porodične penzije bila je obustavljena i Ružici Đinđić, udovici ubijenog premijera Zorana Đinđića. Naime, za angažovanje u Fondu "Dr Zoran Đinđić" dobijala je honorar za koji su joj uplaćivani i doprinosi za penziono osiguranje. Kada su u Fondu upoređeni podaci, isplata penzije je stopirana, sve dok nije prestala uplata honorara.

Ovakvi slučajevi nisu izuzeci, kažu u Fondu, već se rutinski primenjuju na sve korisnike, kako god da se zovu.

Zato će Eva Ras, osim što je ostala bez mesečnog čeka od 18.500 dinara, morati i da vrati u kasu Fonda penzije za sve mesece u kojima je imala i autorske honorare. O tome postoji precizna evidencija, ali u Fondu nismo uspeli da saznamo o kom iznosu je reč. Ovde najavljuju da će se već narednih dana znati kako će biti rešen ovaj slučaj.

Zakon po kome joj je oduzeta penzija Eva Ras naziva surovim.

- Problem je u zakonu, a ne u meni. Zakon ne sme da bude protiv građana. Ako je loš, moramo da ga menjamo - kaže Eva Ras za "Novosti".

Ona objašnjava kako joj je u petak stiglo obaveštenje da joj se obustavlja isplata penzije, i da je odmah u Zavodu za socijalno tražila da se ta odluka poništi.

- Reč je o ataku na moju ličnost i moj građanski status - izričita je glumica. - Ne mogu sa 70 godina da ostanem bez zdravstvenog osiguranja. Moj pokojni suprug zaradio je penziju, niko mu je nije poklonio. Ja sam je uzela, jer sam njegova udovica, a on ima pravo da živi kroz mene.

Najavu da će podneti tužbu sudu u Strazburu opravdava željom da Evropska unija sazna za ovaj zakon i kako se maltetiraju porodični penzioneri".

- Nije mi poznato da je još nekom od mojih kolega na ovaj način ukinuta penzija. Mislim da sam ja jedinstven slučaj - zaključuje Eva Ras.

Ja nemam reči stvarno. Ova žena je toliko sebe dala za našu umetnost, kulturu, književnost, glumu, i na kraju joj ovako vraćaju. Izgubila je muža i ćerku i na kraju od svega su joj još i oduzeli penziju. + Žena boluje od raka.
I nemam reči što joj nisu odobrili nacionalnu penziju. Ja ne znam ko je umetnik ako ona nije.
Edit: Evo ko prima tu penziju (spisak je iz 2007 godine)

Aksentijević Dragoslav, pojac, Aleksić Slobodanka Caca, reditelj, Alečković Mira, književnik, Andrić Radomir, književnik, Antonović Momčilo, slikar, Arsikin Irina, operska pevačica, Arsić Svetomir Basara, akademik, Babić Goran, književnik, Babić Konstantin, kompozitor, Babić Sava, književni prevodilac, Bakočević Radmila, sopran, Banjai Janjoš, književnik, Banjac Mira, glumica, Barić Milica, muzički umetnik - harfa, Belogrlić Vera, reditelj, Bem Bojan, likovni umetnik, Bertolino Nikola, književni prevodilac, Besarabić Milan, likovni umetnik, Bešlić Mesarović Ana, likovni umetnik, Bjegović Jovanka, balerina, Blam Mihailo, džez muzičar, Bogdanović Kosta, likovni umetnik, Božović Petar, glumac, Bojković Svetlana, glumica, Bokšan Omčikus Kosara, likovni umetnik, Bratić Radoslav, književnik, Bulovan Mirko, dirigent, Vauda Zlatan, kompozitor, Velisavljević Vlastimir, glumac, Veličković Vladimir, likovni umetnik, Veselinović Branka, glumica, Viček Karon, filmski reditelj, Vojinović Jelica, glumica, Vojnović Olga, glumica, Vukićević Sonja, balerina, Vukmirović Mirjana, prevodilac i pesnik, Vulanović Ratko, vajar, Vučinić Turinski Venija, likovni umetnik, Vučić Radomir, baletski igrač, Vučićević Branko, filmski umetnik, Gavrik Vlastimir, filmski i TV scenograf, Gardinovački Stevan, glumac, Gilić Vlatko, reditelj, Glišić Milija, vajar, Gojković Predrag Cune, vokalni solista, Dajmanović Radomir Damjan, slikar, Danojlić Milovan, književnik, Danon Oskar, kompozitor, Dedić Miroslav Minja, reditelj, Denković Ljubomir, vajar, Despotović Veljko, scenograf, Dravić Milena, glumica, Dragović Biljana, kostimograf, Dragović Ljiljana, kostimograf, Drašković Bora, reditelj, Đak Živko, likovni umetnik, Đidić Ljubiša, književnik, Đorđević Višnja, balerina, Đorđević Mladomir Puriša, filmski umetnik, Đurković Dimitrije, reditelj, Erić Dobrica, književnik, Eterović Ivo, umetnički fotograf, Živković Miodrag, vajar, Živojinović Velimir, glumac, Živojnović Živojin, književni prevodilac, Životić Velimir, glumac, Zajcev Milica, balerina, Ivanović Petar, dirigent, Ivanjicki Olja, likovni umetnik, Ignjatović Srboljub, književnik, Iljovski Bora, likovni umetnik, Jaguš Mladen, dirigent, Jakšić Milorad Fanđo, filmski umetnik, Janićijević Dušan, glumac, Janićijević Jovan, književni prevodilac, Janketić Mihajlo, glumac, Janković Ljubodrag Jale, likovni umetnik, Janković Miroslava Mima, glumac, lutkar, Janoski Miodrag, dirigent, Jančić Frol Olga, likovni umetnik, Jatić Stanislava Stana, kostimograf, Jevrić Olga, likovni umetnik, Jeftić Ivan, kompozitor, Jelisić Đorđe, glumac, Jovanović Arsenije, reditelj, Jovanović Božana, kostimograf, Jovanović Dušan Duka, glumac, Jovanović Ksenija, glumica, Jovičić Jovan, muzički umetnik, Joksimović Aleksandar, likovni umetnik, Kalef Simonović Breda, operska pevačica, Kambasković Rastislav, kompozitor, Kapor Momčilo, književnik, Karanović Boško, likovni umetnik, Knežević Nada, vokalni solista, Kovač Vitkaji Veronika, prvak opere, Kolundžija Dragan, književnik, Komad Vladimir, vajar, Konstatinović Radivoje, književni prevodilac, Konstatinović Radomir, književnik, Kostić Vera, balerina, Kostić Veselin, književni prevodilac, Kostić Vojislav Voki, filmski umetnik, Kostrešević Olga, književni prevodilac, Koš Erih, književnik, Kragulj Radovan, likovni umetnik, Kralj Petar, glumac, Krković Momčilo, vajar, Krnetić Zvonimir, operski pevač, Krnjević Vuk, književnik, Kršić Bogdan, grafički umetnik, Kuculović Vojislav, operski pevač, Lalić Miroslava, književni prevodilac, Lalicki Vladislav, scenograf, Lalović Petar, filmski umetnik, Lapatanov Sonja, balerina, Latinović Petar, reditelj, Lašić Vladislav, filmski umetnik, Leskovac Mileta, scenograf, Lovrić Mirko, likovni umetnik, Logunov Vladimir, baletski igrač, Lubarda Dragomir Dragan, likovni umetnik, Lukateli Ivanka, balerina, Luković Aleksandar, likovni umetnik, Majdak Nikola, filmski umetnik, Makavejev Dušan, filmski umetnik, Maksimović Rajko, kompozitor, Maljoković Jovan, džez muzičar, Manojlović Milica, dirigent, Marenić Vladimir, scenograf, Marjanović Đorđe, vokalni solista, Marjaš Brzić- Eržebet, balerina, Markov Mladen, knji-evnik, Marković Milivoje, muzički umetnik, Marković Olivera, glumica, Marković Radomir, glumac, Matić-Marović Darinka, dirigent, Mijač Dejan, režiser, Miović Tomislav, književnik, Miladinović Dušan, dirigent, Miladinović Milica, operska pevačica, Mileusnić Dragomir, akademski vajar, Milošević Dana, prevodilac, Milošević Olga, operski pevač, Milunović Nikola Kolja, likovni umetnik, Miljuš Branko, slikar, Mirosavljević Borivoje, majstor fotografije, Mikić Nikola, operski umetnik, Mićić-Dimovska Milica, književnik, Mihailović Dragoslav, književnik, Mihailović Milorad Bata, likovni umetnik, Mihić Gordan, filmski umetnik, Nenadić Dobrilo, književnik, Nenadić Milan, književnik, Nešković Predrag, likovni umetnik, Nikolić Danilo, književnik, Nikolić N. Dobrilo, grafičar-dizajner, Nikolić Milica, književni prevodilac, Novaković Lola, vokalni solista, Nogo Rajko Petrov, književnik, Olujić Grozgdana, književnik, Omčikus Petar, likovni umetnik, Ostojić Mira, kostimograf, Otašević Dušan, likovni umetnik, Oto Jovan Logo, vajar, Pavić Milorad, književnik, Pavićević Ljubomir Fes, dizajner, Pavlović Aleksandar, muzički umetnik, Pavlović Ivanka, književni prevodilac, Pajić Petar, književnik, Pantelić Vasilije, glumac, Papharhaji Đura, književnik, Pervić Muharem, književnik, Peternek Tomislav, likovni umetnik, Petrić-Fehmiu Branka, glumica, Petrović Žarko, kompozitor, Petrović Milutin, pesnik, Pec Galer Marinka, operski pevač, Pilipenko Lidija, balerina, Popov Radivoj Raša, književnik, Popović Borislav, operski reditelj, Popović Ljuba, slikar, Prener Andrej, pijanista, Prelević Branislav, književni prevodilac, Protić B. Miodrag, likovni umetnik, Puslojić Adam, književnik,
Kljajić-Radaković Milica, prvakinja drame, Radivojević Miloš, filmski umetnik, Radić Dušan, kompozitor, Radovanović Vladan, kompozitor, Radovanović Miodrag, glumac, Radović Borislav, pesnik, Rakitić Slobodan, pesnik, Rešin Tucić Vujica, književnik, Ršumović Ljubivoje, književnik, Sablić Jelisaveta Seka, glumica, Savić Dragiša, dirigent, Savićević Miroslav, književnik, Samardžić Ljubiša, glumac, Saramandić Živan, operski pevač, Sarić Petar, književnik, Sibinović Miodrag, književni prevodilac, Simić Vojislav, kompozitor, Simić Dušan, baletski igrač, Simić Nikola, glumac, Simjanović Zoran, filmski umetnik, Sifnios Dušanka, balerina, Skerl Zvonimir, kompozitor, Slijepčević-Štrbac Anđelka, kostimograf, Smiljanić Radmila, operski umetnik, Sokić Ljubica Cuca, likovni umetnik, Sokić Ružica, glumica, Srbinović Mladen, likovni umetnik, Stajević Branislav, vajar, Stamenković Vladimir, dramaturg, Stamenković Miomir Miki, reditelj, Stanojev Milan, likovni umetnik, Stanojević-Bajford Mila, dramaturg, Stevanović Milica, likovni umetnik, Stevanović Todor, likovni umetnik, Stefanović Milenko, muzički umetnik, Stojanović Jugana, književni prevodilac, Stojanović Milka, operska pevačica, Stojiljković Vlastimir Đuza, glumac, Stošić Staniša, vokalni solista, Stupica Mira, glumica, Subotin Lidija, književni prevodilac, Tasić David Daf, glumac, Tasovac Predrag, glumac, Todorović Borivoje, glumac, Todorović Miroljub, književnik, Todosijević Dragoljub Raša, likovni umetnik, Trbojević Dušan, pijanista, Ćirilov Jovan, dramaturg, Ubavkić Ljubomir Pendula, glumac, Uzunović Tanasije, glumac, Ulmanski Renata, glumica, Feješ Đerđo, dramski umetnik, David Filip, književnik, Štefan Florika, književnik, Hadžić Ibrahim, pesnik, Ristić Zoran, kompozitor, Husarik Jan, naivni slikar, Cvejić Biserka, operska pevačica, Cvetković Petar, pesnik, Crepajac Ljiljana, književni prevodilac, Crnobori Marija, glumica, Čolanović Vojislav, književnik, Čolović Ivan, esejista i prevodilac, Džmerković Božidar, likovni umetnik, Škanata Krsto, filmski umetnik, Šokica Dobrila, glumica, Šotra Zdravko, reditelj, Špouc Mirko, kompozitor, Šćepanović Branimir, književnik.
::Za webmastere :: Pravilnik foruma ::Baneri :: Magija
samo-opusteno userbar5
>> Registrujte se kako bi videli sadrzaj celog foruma! Neki delovi foruma nisu vidljivi za goste!<<
[Kako da vidim linkove na forumu??]
VAratonac :: ITcyberCOP

Alle

Ma beziii..greota majke mi.. sebicnjaci ni jedni..  :banghead
Kosmos nije mozda uvek fer, ali bar ima sjajan smisao za humor!
Carrie Bradshaw

TanjicA

Nekome u ovoj državi opasno smeta Eva Ras. :/
I optimiste i pesimiste doprinose drustvu.
Optimiste su izmislile avion ,a pesimiste padobran. :)
Bistri ostvrt na politicku scenu Srbije * Zanimljivosti iz zemlje i sveta

DaRkOoO

Citat: MarkoKg poslato Avgust 02, 2010, 12:05:09
''Mogu misliti kako je tek nekome ko nije Eva Ras", rekla je poznata glumica.
Upravo.
...so close, no matter how far..

Oasis

Možete potpisati peticiju povodom ovoga, a link možete naći u njenog grupi na fejsu.
Opet je raspisan konkurs za državnu penziju, pa se nadam drugačijem rezultatu.