Google Glass - Google Naočare (detaljan test)

• 4 Odgovora
  • 2976 Pregleda

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

NiKooLaa

• Dont fear the reaper!
  • *
  • 5,405
  • +149/-13
  • Pol: Muškarac
    • dzontra.nikola
    • lastfm
    • opusteniforum
    • dzontra_nikola
    • Dzonny
    • Pogledaj profil
    • Valjevski polumaraton
Google Glass - Google Naočare (detaljan test)
« poslato: Februar 24, 2013, 14:10:39 »
[Google Glass - Google Naočare]
Koristio sam Google Glass - Prvi utisci o revolucionarnom uređaju
Original: TheVerge, Reporter: Joshua Topolsky, Prevod i obrada: samo-opusteno.info
- Prenos izveštaja nakon upotrebe Google Naočara. -

Zamagljena staklena vrata 11. sprata Google predstavništva u Njujorku i žena koja mi pruža ruku. Nakon što sam primetio njene radoznale oči, pravo držanje, stav i stisak šake, postao sam svestan uređaja koji nosi na glavi na mestu gde biste očekivali naočare za sunce: tanka traka od aluminijuma i plastike sa čudnim prizmatičnim objektom odmah ispod njene obrve - Google Glass.

Ono što je izgledalo kao potpuno čudan produkt dizajna pre godinu dana i nešto više od eksperimenta pre 18 meseci, sada je dobilo izgled pravog proizvoda. Proizvoda koji bi do kraja godine trebao biti u upotrebi, podesan za nošenje, dizajniran tako da pomeri granice tehnologije kao i naše shvatanje komunikacije.

Kako je stisak šake slabio počeo sam da razmišljam o tome ko bi zapravo koristio i nosio ovakav uređaj u svakodnevnom životu...

Pronalazak Google Glass-a

Ovaj projekat pre tri godine započeo je inžinjer Babak Parviz kao deo Google laboratorije za razvoj uređaja među kojima je i na primer automobil sa sopstvenim kontrolama. Za razliku od automobila koji se sami voze, google glass projekat je ugledao svetlost dana pre nego što je bilo očekivano. Google je zapravo pokrenuo neku vrstu agresivnog beta test programa nazvanog "Explorer" program, u toku koga će odabrani Američki državljani imati priliku da koriste ovaj revolucionarni proizvod.

Nalazio sam se u predstavništvu google-a izmedju dve osobe zaslužne za uspeh google glass projekta. To su direktor projekta Steve Lee i glavna dizajnerka Isabelle Olsson.
Isabelle je jako strastvena dizajnerka što sam mogao da primetim i u toku našeg razgovora pre testiranja google naočara - raspravljali smo se oko toga šta je zapravo morsko plava boja! Kako je razgovor odmicao nametala su se nova pitanja i odgovori, pa sam tako došao i do pitanja zašto nam zapravo trebaju google naočare. Na to pitanje dobio sam odgovor od Stiva:
Citat
Zašto mi uopšte radimo u ovom projektu. Svi znamo da ljudi vole da budu u kontaktu jedni sa drugima. Članovi porodice šalju jedni drugima poruke, sportski fanovi proveravaju rezultate utakmica i prate svoje timove. Kada putujete vi pratite promene u letovima, planirate put, gledate mape. Na taj način svi smo u jednoj vezi sa svetom i sa drugim ljudima. Veliki problem koji današnja tehnologija ima jeste odvraćanje pažnje. Na primer ako ste roditelj koji želi da zabeleži i sačuva momenat svog deteta koje igra neku sportsku utakmicu ili svira neki instrument. Držanjem kamere ili foto aparata zabeležićete taj bitan trenutak u svom životu, ali istovremeno - propustićete ga u tom trenutku!
Isabel je dodala da naša deca imaju veću rezoluciju u stvarnom životu. Svi smo se nasmejali tome ali istovremeno smo shvatili poentu.

"Pitali smo se šta bi bilo kada bismo tehnologiju doveli bliže čulima" nastavlja Stiv. "Naš cilj jeste da smanjimo odvraćanje pažnje koju današnja tehnologija nosi sa sobom. Gledanje u telefone prevaziđeno je našim google glass proizvodom koji se zapravo nosi kao neki modni dodatak."

Google naočare i Dizajn

Dizajn ovih naočara razlikuje se od standardnih naočara kakve znate. Kao što se moglo i očekivati od giganta kakav je google, na dizajn je stavljen poseban akcenat pa je produkt svega veoma sofisticiran i neobičan dizajn. Same naočare izgledaju kao predmet iz 1960. koje je neko zamislio u 2013, futuristički ali ipak retro, moderne, sa jasnim i definisanim linijama i toplim i kvalitetnim materijalom.

Google naočare biće dostupne u više boja, tako da svako može izabrati boju koja mu najviše odgovara i pristaje. I sam sam par trenutaka razmišljao o tome koja je boja zapravo "moja" i začudio se koliko sama boja može biti bitna.

Naočare su napravljene od aluminijuma i plastike, a pored toga imaju i objektiv koji se nalazi ispod desne obrve. Prijatne su na dodir i lepo pristaju kada se nose, ne stežu i ne predstavljaju nikakvu smetnju dok su na glavi.

Testiranje Google Naočara

Momenat koji sam čekao celog dana najzad je došao - testiranje samih naočara.

Kada uključite google naočare u gornjem desnom uglu biste trebali videti ekran sa podacima koji ja nisam odmah video. Stiv i Izabel su za trenutak podesili umetak za nos i sve je bilo ok.

Displej koji je vidljiv može biti malo neobičan kada ga ugledate prvi put ali ćete se brzo navići na njega. Sadrži trenutno vreme sa malim tekstom ispod na kom piše "ok glass" (ok naočare). To je glasovna komanda na koju se naočare "bude". Zapravo to je proces od dva koraka. Prvo morate pritisnuti dugme sa strane naočara koje je zapravo osetljivo na dodir kako bi se naočare "probudile" ili lagano uspraviti glavu ka gore, a zatim dati glasovnu komandu koja počinje sa "Ok glass".

Uređaj se konektuje na internet putem Wi-fi mreže, a ima i može koristiti i Bluetooth mrežu ili 3G i 4G mrežu. Takođe naočare u sebi imaju ugrađen GPS čip, ali nemaju radio odašiljač/antenu.

Odmah na početku mogu reći da google naočare rade upravo onako kako su ih predstavili na svom demo snimku. Većina komandi se daje glasovno i izvršavaju se jako brzo. Kada nema šta da se prikaže to jest kada niste zadali nikakav zadatak naočarama displej se "gasi" te ni na koji način ne odvraća pažnju od prirodnog pogleda.

Naočare izvršavaju osnovne komande na glas, na primer ukoliko želite sliku morate samo reći (pored ok, glass) "slikaj" (Take a picture) i slika svega što vidite biće zabeležena u sekundi. Google naočare takođe poseduju i blic na prednjoj strani naočara, tako da se slike mogu napraviti i u mraku ili pri slabijem osvetljenju.
Još neke od komandi koje se mogu koristiti su "Snimi video" (Record a video), kao i "google" čime dobijate rezultate pretrage za odredjeni pojam.

Problem koji možete imati prilikom korišćenja ovog uređaja jeste ukoliko vam maternji jezik nije Engleski (za sad) jer google za sad prepoznaje komande samo na tom jeziku. U uslovima veće buke može se desiti da vaša komanda nije dobro registrovana pa je morate ponoviti ali u principu u svakodnevnoj upotrebi ne bi trebalo da bude većih problema.

Takođe očigledan problem jeste konekcija na internet, jer ukoliko ste izvan dometa 3G, 4G signala ili neke wi-fi mreže nećete moći da iskoristite pun potencijal ovog proizvoda.

Google naočare vam mogu odgovoriti na sva pitanja putem pretrage, kao i dati vam detaljne mape, putanje do odredjenih destinacija i mesta, izlistati vaše prijatelje u blizini, dati informacije o vremenu i naravno možete razgovarati sa vašim prijateljima u bilo koje doba.

U googl-u najavljuju mesečna poboljšanja ovog revolucionarnog proizvoda i očekuju snimanje video zapisa i fotografija kao najkorišćeniju opciju ovog uređaja. Moram priznati da je slikanje fotografija zaista fascinantno lako i brzo, skoro zastrašujuće.

Jedan od prototipova naočara

Osećaj dok nosite ove naočare u svakodnevnom životu, šetnji, gužvi u gradu je zaista fantastičan. Ukoliko se probijate kroz gomilu ljudi na ulici i dobijete poruku ili video poziv, na njega možete odgovoriti bez odvraćanja pogleda sa same ulice jednostavnim glasovnim komandama, te nećete uzrokovati sudaranje sa ljudima ili potrebu da stanete kako biste odgovorili na poruku. Jako praktično u praksi.

Jedina nelagoda koju sam imao jeste osećaj da svi gledaju u mene tokom nošenja naočara, to jest gledaju u same naočare. Možda sam paranoik, ali imao sam osećaj da svi govore "pogledaj ovog čudaka" posle prolaženja pored mene. Prijatelji su se šalili na moj račun govoreći da mi ni jedna devojka nikad neće prići dok nosim to čudo na glavi, ali nije bilo baš tako. Stiv mi je objasnio da je osećaj nelagode zapravo očekivan jer je ljudima još neobično i novo da vide nekoga sa tako čudnim naočarima na sebi, ali vreme će učiniti svoje i pokazati da li je u pravu.

Nakon upotrebe Google Naočara mislim da ovaj proizvod nije pogodan baš za svaku priliku. Svakako je jako koristan dok idete gradom, žurite na posao ili gledate utakmicu svog deteta, i tada je apsolutno nezamenljiv, brz i lak za upotrebu. Lično bih rekao da nije previše koristan i preporučljiv prilikom na primer gledanja filma u bioskopu, na žurci ili večeri. Takve trenutke može učiniti čudnim i pomalo neprijatnim. Nekad jednostavno ne želite da ljudi gledaju u uređaj koji nosite na glavi već vas same.

Sve to me dovodi do pitanja koje sam imao i na samom početku upoznavanja sa ovim proizvodom - Ko bi nosio ovakve naočare?

Pitanje nije "ko?" već "kada?"

Nakon nekog vremena nošenja ovih naočara osećao sam se sve prijatnije ili ako mogu da kažem manje-neprijatno kao na početku. Ovo je svakako revolucionaran izum koji ima tendenciju da jednog dana postaje nešto svakodnevno i bez čega nećemo moći. Pored toga mogućnost da na same naočare ubacite stakla za sunce ili sa dioptrijom omogućava široku upotrebu ovog proizvoda.

Da li je Google Glass spreman za korišćenje širokih masa? Ne u potpunosti. Da li ima još prostora za unapređenje ugođaja prilikom korišćenja ovih naočara? Svakako da.

I što sam više nosio ove naočare sve su mi se više svidjale, sve sam ih više želeo, i sve su više imale smisla. Svakako ovo je nešto za šta vredi dati novac i isprobati ga, a osećaj je kao što se i očekivalo od google-a jedinstven i neponovljiv.

Posle samo par sati korišćenja ovih naočara, moje pitanje "Ko bi ovo nosio" pretvorilo je se u "kada ćemo ovo nositi".

Prevod i obrada: Samo-opusteno.info
Zabranjeno kopiranje i objavljivanje bez dozvole autora!

::Za webmastere :: Pravilnik foruma ::Baneri :: Magija
samo-opusteno userbar5
>> Registrujte se kako bi videli sadrzaj celog foruma! Neki delovi foruma nisu vidljivi za goste!<<
[Kako da vidim linkove na forumu??]
VAratonac :: ITcyberCOP

[Reklama]

redstar88

• *
  • 94
  • +0/-0
    • Pogledaj profil
Odg: Google Glass - Google Naočare (detaljan test)
« Odgovor #1 poslato: Septembar 23, 2013, 10:50:02 »
Vau. Filmovi postaju realnost. :D
Svaka čast, zaista.

pale99

• *
  • 5
  • +0/-0
  • Opustite se i uzivajte!
    • Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Novembar 26, 2013, 16:56:42 »
Jos to treba da se "pegla" da bi sisle u narod.

NiKooLaa

• Dont fear the reaper!
  • *
  • 5,405
  • +149/-13
    • dzontra.nikola
    • lastfm
    • opusteniforum
    • dzontra_nikola
    • Dzonny
    • Pogledaj profil
    • Valjevski polumaraton
« Odgovor #3 poslato: Novembar 26, 2013, 18:15:42 »
Jos to treba da se "pegla" da bi sisle u narod.
I pegla se kroz još aktuelni Explorer program :)
::Za webmastere :: Pravilnik foruma ::Baneri :: Magija
samo-opusteno userbar5
>> Registrujte se kako bi videli sadrzaj celog foruma! Neki delovi foruma nisu vidljivi za goste!<<
[Kako da vidim linkove na forumu??]
VAratonac :: ITcyberCOP

dzidzan90

• *
  • 5
  • +0/-0
  • Opustite se i uzivajte!
    • Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: Januar 17, 2015, 16:39:46 »
Ocekujemo dolazak za 20 godina u srbiju