Bojana Stamenov

• 3 Odgovora
  • 3369 Pregleda

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

MarkoKg

• *
  • 5,240
  • +48/-3
  • Pol: Muškarac
  • Music is my aeroplane...
    • samoopustenoinfo
    • Pogledaj profil
    • samo-opusteno
Bojana Stamenov
« poslato: Maj 08, 2012, 19:27:07 »
Bojana Stamenov

Bojana Stamenov: Uvek je zabavno u mojoj komuniTata joj je roker, mama zna da tka, od bake je naučila da šije, sa sestrom peva, okuplja drugarice na celodnevno druženje, planira da otvori klub u kući. Naša poseta srpskoj Areti Frenklin pretvorila se u mini-koncert        Bojana se u kuhinji snalazi kao na sceni  Da je sanjala da gusle mogu da osvoje publiku više od njenog glasa, Bojana Stamenov možda bi ponela one koje u njenoj kući stoje na zidu zvanom „vremeplov”, među raznim skupocenim „fenderima”, „maršalima” i drugim gitarama. Ali nije jer u trenutku kad je počelo nadmetanje u šouu „Ja imam talenat”, uopšte nije razmišljala o tome da bi mogla da bude najbolja. Bilo joj je važno, kako reče, samo da je ljudi u njenoj zemlji čuju. Čuli su je i zapamtili, i po glasu i po stasu i po stajlingu, i odmah je prozvali srpskom Aretom Frenklin. Nasmejana, energična i neposredna, kakva je na bini, dočekala nas je i u kući u Velikom Mokom Lugu, gde živi s tatom Zoranom i mamom Natalijom. U istoj kući, u prizemlju je baka, a na spratu njena starija sestra Tijana. U drugoj kući u istom dvorištu živi Bojanina sestra od tetke Jelena sa svojim roditeljima. Kako reče Bojanina mama, oni su prava mala komuna.

Kao radio-aparat

Na koga li je talentovana  — Kod mene je večito ludilo, ali tako je kad imaš mladu mamu i tatu rokera. Da znaš da je to dobitna kombinacija roditelja — s vrata nam je otkrila Bojana kad smo, oko devet uveče, došli kod nje na kafu.
 I priča je odmah krenula.

Bezbroj gitara na zidu prvo je što upada u oči u maloj, ali udobnoj dnevnoj sobi.

— Ha, to je vremeplov — ponosno se smeje tata Zoran.

Sa zida odmah hvata jedan lepi crni primerak.

— Ovaj „gibson” dobio sam iz Amerike. Poručio sam ga iz fabrike. To su one godine kad su počele da rade faks mašine. Hteo sam baš „blek”. Pišu iz fabrike: „Ali, gospodine Stamenov, moooliiiim vas, da li može ’samers’, gold varijanta?” Ne, ja hoću blek. Blek je sablastan. On te uvek inspiriše. Ako umeš da ga gledaš, on će ti uvek odgovoriti. On ima svoju toplinu, formu, oblinu. A ovo ovde je „fender”, i tu sam gitaru kupio za njih. Divna su mi deca, divna — objašnjava nam stari roker.

Bojanin tata napravio je malu pauzu, a onda nastavio:

— Bojanu sam ja kupao kad je bila mala. Bila je kao ruska lepotica. Ona divna, sedne mi na krilo, pa joj pričam. Vodio sam je svuda sa sobom. Bila je kao radio-aparat u kolima, pevuši i priča. Svaka naša slika s mora, tata pored njih dve. Mama negde apsorbuje sunce ili šta već radi. Kad pomislim kako smo Tijanu sa 40 dana vodili na more kombijem... I sad imam taj kombi, ali je na placu, dosta je propao. Dete od četrdeset dana u kombi i vodim ih ja. Strašno — priča Bojanin tata i pokazuje sliku ispod „vremeplova”.

Razigrana Lola

Maza i pozerka Lola   
 Čim smo seli, u sobu je utrčala mala vesela crna pudla.  Osmotrila nas je na sekund, a onda krenula u potragu za „žrtvom” koja će da je mazi. Na sebi je imala mali šorts. 
 — Lola nam je u problemu, prvi put. Vidi, mukica ima gaćice — kaže Bojana.

— Sad nije ni raspoložena. Inače, ko god dođe, uhvati svoje majmunče ili miša i nosi, i dodaje da joj bacamo. Juče ili prekjuče ostavila sam telefon na krevetu i izašla napolje. Odjednom čujem kako Lola zavija. Uđem da vidim šta se desilo, a ona trči do mene do kreveta i nazad. Pogledam, a ona mi pokazuje da imam propušten poziv — nadovezuje se Bojanina mama Natalija.

Zbog Lolice, koja se za to vreme udobno smestila u krilo i grickala krzno bunde, umalo zaboravismo i na kafu. Podsetio nas je tata Zoran kad je zatražio od svojih devojaka jedan „alkoholčić” koji je doneo s njihovog, kako reče, ranča.

„Kafeže”

— Natalija... E, dušo moja, ništa od ovog ne bi bilo, mi se ne bismo upoznali da ja nisam otišao na četrnaesti sprat novobeogradskog solitera. Odlučio sam da s narodnim ansamblom, na trotoaru, izazivam sudbinu. Siiiiđiii do reeekeee — glumeći zavodnika iz sedamdesetih, počeo je tata Zoran priču o upoznavanju sa suprugom.

Kutak u kom Bojana leči umor
 Nije je završio jer ga je Bojanina mama prekinula. 
 — Hoćemo li tvoju ili moju varijantu? Ja sam bila dovoljno hrabra sa 18 godina da priđem tipu od 26 i da kažem: „Dopadaš mi se.” On je to shvatio kao prolaznu avanturu. Klinka, dobra je, proći će. Međutim, prešao se. To je bilo 1983. A sledeće godine rodila se Tijana — nasmejala se mama.

Dok su njeni roditelji pričali, Bojana je skuvala kafu. Uz nju je donela i alkoholčić: rakiju „rankicu” upravo stiglu s njihovog „ranča” kod Aranđelovca, jeger i liker.

— Ja ovo zovem „kafeže”, i to bar jednom nedeljno organizujem s drugaricama. Tad one dolaze jedna za drugom tokom celog dana i ostaju do uveče. Ja pečem žu-žu ili nešto slično. Pretresamo sve moguće i nemoguće teme, slušamo muziku i tada kupujemo sva ona lepa ženska pića. One su već navikle na to da kad hoću da se opustim i uživam, moram i da zapevam. To je naša relaksacija — objasnila je Bojana svoju kovanicu spuštajući kafu na sto.

Osim muzike, mama voli i tkanje i šivenje
 Tek tad je primetila vesele šolje koje je njena mama pripremila za kafu. 
 — Jao, mama, ti i tvoje cvetno-šareno-žute šolje — namrštila se pevačica, a onda prošaptala:

— Znaš li da gledaš u šolju?

Ponoćni džez

U Bojaninoj kući oduvek se skupljalo društvo. To je običaj koji je ustanovio njen otac.

— Ja sam nasledila tu tradiciju od tate. Da sam muško, verovatno bih skupljala ortake, ali pošto sam žensko, zovem drugarice. To što živimo u kući na periferiji nesumnjivo ima prednosti. Svi smo na gomili, baka, sestre, tetka, a da živimo u gradu, u stambenoj zgradi, sve ovo se verovatno ne bi desilo. Ovako smo i sestra i ja uvek imale slobodu da ostajemo s društvom do kasno u noć, slušamo muziku koliko god hoćemo glasno... Odrasle smo uz džem sešn i bilo je sasvim normalno da nas dve spavamo u jednoj sobi, a da u drugoj sviraju tata i njegova ekipa — priča Bojana.

— Dođu u dva-tri noću, ja ustanem, raspremim, napravim kafu — ubacuje se mama Natalija.

Na začuđene poglede, odgovorio je Bojanin tata.

— Ljudi koji žive po klišeima to ne kapiraju. U tradicionalnim odnosima, kad ti neko otvori vrata i uđe u kuću, znači da sledi šećer i voda, kafa, rakijica. Nisam ja tako vaspitan, ali sam znao često iz nekog kluba da dođem s društvom. Nismo bili pijani, nego baš dobijemo inspiraciju i volju da sviramo — objašnjava tata Zoran.

Ko kaže da nakit mora da stoji u kutiji
 Boemski život, boemski prostor. Da smo ostali ceo dan, kao Bojanine drugarice, teško da bismo stigli da obiđemo sve ćoškove u kući. Nije stvar u veličini, nego u broju detalja. Ima ih bezboroj, i svaki ima svoju priču. Najvažniji su, naravno, instrumenti i ozvučenje. Ima ih po zidovima, iza nameštaja, u podrumu... 
 — Ma dole je katastrofično. To su bile radionice. Jedna je krojačnica, jedna šivara. Sad služe za sve i svašta, a najmanje za šivenje — pokušala je Bojanina mama da nas odgovori.

U prvom trenutku i Bojanin otac protivio se silasku u podrum, ali je onda ipak pristao.
 Pored druge mašine, „fender kantri”, a pored prese zeleni primerak gitare kakvu ima Din iz „ZZ topa”, malo dalje od nje je drugo pojačalo „fender”... Kao u igrici.

— Kod mene je cela gajba takva. Svi smo tu u dvorištu, ali smo rešili da svi imamo svoj stan. I sad ovo sve treba da se razruši da bi se diglo potkrovlje. U podrumu tata planira da napravi studio, ali i klub za nas. Nećemo da naplaćujemo piće, ali kad pijemo kafu, sedećemo tu — priča Bojana.

Tata komadant

— Inicijator raznih stvari sam ja. Moja žena rođena je za uobičajeni život, a ja to ne trpim. Sutra bih završio kad bi mi neko rekao: „Slušaj, Kizo, ti moraš to, to i to.” Ne moram — priča tata Kiza.

— Mi leti imamo luna-park na moru. Vratio sam se s mora i zamislio da žene nešto rade, jer kad žene ne rade ništa, zna se kakve su. Sednem tako u kamion i odem kod jednog dečka za kojeg sam čuo da ima razne mašine za šivenje, pa donesem te mašine, tako da sad sve žene u kući fenomenalno šiju. Starija ćerka Tijana je fantastičan kreator — raspričao se tata Kiza, ali mu Bojana nije dala da završi.

Oprema iz polufinala još nije odložena u orman
 Opet je postojala i druga verzija pirče. 
 — Sve tri super umemo da osmislimo nešto kreativno. Kada smo bile male, to je bilo ono na barbikama, igla, konac — počela je Bojana.

— Jeste — podržala je Bojanu starija sestra Tijana, koja je stigla u međuvremenu.

Tata je pokušao da se pobuni, ali mu Bojana nije dozvolila da priča dalje.

— Oni su, tata, ovde došli zbog mene. Mogu li ja malo da pričam? — bila je oštra Bojana, pa je tata rešio da ode.

Ovakvih kutaka u kući ima mnogo
 — Tata ide u život — objasnila je sestra Tijana. 
 — Ajmo u život, mada je noć, ajmo polako. Sad vas dve eeeee — otpevala je Bojana, a onda nastavila:

— I kada su radili reportažu za „Talenat” kod mene, svi su više snimali tatu. Svi su odlepili za njim. Rekla sam da ću u sledećoj sezoni njega da prijavim za „Talenat”. On ima više talenata. Ume da priča lepe priče, da svira, da šije.

— Ako se ja pitam, on mnogo bolje crta nego što svira — ubacuje se Bojanina mama.

Baka guru

Tata Zoran otišao je da se sprema za svirku u beogradskom kultnom bluz klubu „Voks”. Sa suprugom je uspeo da pronađe prsluke koji su izašli iz njihove radionice.

— Moja mama je po profesiji tkalja, ali baka je guru. Ona je inicijator šivenja u kući. Svojevremeno, kad su zanati bili za gospođice, baka je to završila i težak je profesionalac. Kasnije je radila u Skupštini, ali je šila koleginicama. Našila se i kostima i ne znam čega sve ne. Kad smo bile male, volele smo da ređamo dugmiće i tako je počelo. Baka nam to nikad u životu nije branila, dok nam je mama sve branila. Nije davala da joj diramo nakit i šminku. Nije dozvoljavala ni da ulazimo u kuhinju, ali džaba. Ja obožavam da kuvam i to radim bolje od nje. Evo, sve tipke na telefonu su masne od mog kuvanja — smeje se Bojana.

A ko najviše voli da jede?

— Joj, teško pitanje — nasmejala se Bojana pokazujući na sebe.

— Bojana nam svima ugađa i tačno zna ko šta voli — hvalila je Tijana sestru.

Sasvim obično porodično okupljanje: Bojana sa tatom, starijom sestrom Tijanom i sestrom od tetke Jelenom
 Da bi nama ugodila, uzela je gitaru. Pridružele su joj se sestre i tata i počela je žurka. Nažalost, nije bila jedna od onih koje mogu da traju celu noć. Takvu su napravili dan posle finalne večeri „Talenta”. Tata Zoran obećao je da će tako biti bez obzira na to da li će Bojana osvojiti glavnu nagradu. Za kraj „Talenta” obećao joj je i vatromet i džip „micubiši šogun”. Tako je i bilo. 

[Reklama]

MarkoKg

• *
  • 5,240
  • +48/-3
    • samoopustenoinfo
    • Pogledaj profil
    • samo-opusteno
Odg: Bojana Stamenov
« Odgovor #1 poslato: Maj 08, 2012, 19:30:27 »
Iako nemamo njenu biografiju vredi je spomenuti na našem forumu. :)

Prvenac Bojane Stamenov  :lopta

Bojana Stamenov i Uros Teofilovic - Oh La La
=urosht]http://soundcloud.com/search?q[fulltext]=urosht

Download:
http://www.samo-opusteno.info/download/Bojana Stamenov i Uros Teofilovic - Oh La La.zip

« Poslednja izmena: Maj 08, 2012, 19:43:31 od strane MarkoKg »

MarkoKg

• *
  • 5,240
  • +48/-3
    • samoopustenoinfo
    • Pogledaj profil
    • samo-opusteno
Odg: Bojana Stamenov
« Odgovor #2 poslato: Novembar 11, 2012, 13:00:10 »