Prepricane Lektire

• 657 Odgovora
  • 1020070 Pregleda

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

stefa

• *
  • 3
  • +0/-0
    • Pogledaj profil
Re: Prepricane Lektire
« Odgovor #135 poslato: Decembar 14, 2009, 19:02:19 »
molim vas treba mi hitno prepricana knjiga orlovi rano lete!!!!!!!!!!!!plizzzzzzzzzzzzzzzzzzz,plizzzzzzzzzzzzzzz!!!!:(:(

[Reklama]

gocagoca

• *
  • 1
  • +0/-0
    • Pogledaj profil
« Odgovor #136 poslato: Decembar 14, 2009, 21:03:55 »
molim vas treba mi prepricana lektira hajduk stanko

stefa

• *
  • 3
  • +0/-0
    • Pogledaj profil
« Odgovor #137 poslato: Decembar 14, 2009, 21:48:37 »
treba mi  prepricavanje orlovi rano lete

DaRkOoO

• *
  • 2,705
  • +22/-2
  • Pol: Muškarac
  • :D
    • Pogledaj profil
« Odgovor #138 poslato: Decembar 14, 2009, 23:19:23 »
Ima već.Koristi pretragu.Gornji desni ugao.
...so close, no matter how far..

« Odgovor #139 poslato: Decembar 15, 2009, 13:14:45 »
Komentar izbrisan.

Čitajte pravilnik.  hammer
« Poslednja izmena: Decembar 15, 2009, 13:21:49 od strane MarkoKg »

NiKooLaa

• Dont fear the reaper!
  • *
  • 5,394
  • +148/-13
    • dzontra.nikola
    • lastfm
    • opusteniforum
    • dzontra_nikola
    • Dzonny
    • Pogledaj profil
    • Valjevski polumaraton
« Odgovor #140 poslato: Decembar 19, 2009, 23:35:17 »
samo-opusteno.info
Faulkner - KRIK I BIJES
Lektira, prepricano, delo, analiza, sadrzaj

ŽIVOTOPIS:
William Faulkner (1897.-1962.) američki je pripovjedač.
On je i kao pisac ostao vezan za svoj zavičaj (Oxford, Mississippi) i društvenu sredinu, te u djelima obrađuje život i probleme američkog Juga, opisuje postupno propadanje i degeneriranje njegove aristokracije, nastupanje novih društvenih snaga i probleme rasne diskriminacije.
Objavio je tri zbirke pjesama, šest knjiga novela i pripovijedaka,niz romana, među kojima su i ''Sartoris'', ''Krik i bijes'', ''Ležeći na umoru'', ''svjetlost'', te trilogiju ''Zaselak'', ''Grad'' i ''Gospodska kuća''. Velik je dio njegova opusa vezan za imaginarni gradić Jefferson i njegove stanovnike.
Dobitnik je Nobelove nagrade 1949.

KNJIŽEVNI ROD: proza
VRSTA DJELA: roman toka svijesti

MJESTO RADNJE: izmišljena pokrajina Yoknapatawpha, gradić Jefferson

KARAKTERIZACIJA LIKOVA:
BENJAMIN (BENJI): Rodio se kao Maury Compson, ali kasnije su mu promijenili ime u Benji. Najmlađe je dijete u obitelji, gluhonijemi idiot, koji svoje reakcije i uzbuđenja izražava zavijanjem, stenjanjem i jaukanjem. Nema dovoljno razbora čak ni za sebičnost, on je poput životinje, ali poznaje nježnost i ljubav, iako ne umije imenovati. Zbog svog idiotizma nije podvrgnut zakonima intelekta i volje, pa ne potpada pod strogi kodeks obiteljske etike. Benji događaje koje priča niže po načelu slobodne asocijacije. Priča idiota Benjija puna buke i bijesa nije samo uvodni dio, nego i jezgra romana. Benji zapravo nagoviješta cijeli roman i sve njegove likove u karakterističnim situacijama. Benji je najviše vilo tri stvari: livade, Caddy i svjetlost ognja.

QUENTIN COMPSON III.: Najstarije je dijete Compsonovih, neurotični student na Harvardu. On je prototip mladića kojega opsjedaju misli o incestu i samoubojstvu. Quentinov je duh složen i neprestano se odaje apstrakcijama, elegičnim meditacijama, patetičnim uspomenama i boležljivoj introspekciji. Quentin je glavni karakterni simbol etičkih principa tradicionalnog humanizma svoje obitelji, ponosan i puritanski moralan.

JASON COMPSON IV.: Odgovoran je i zreo, ali pokvaren glavar obitelji nakon očeve smrti. Jason je simbol svega što je Faulkner nazvao “snopesism” (eng. = snobizam), on je moderni naturalizam i animalizam primitivne i surove klase skorojevića. Jasonovo djelovanje pokreće materijalno (konkretno novac), a krivca za svoj neuspješan život traži u drugima. Istovremeno, on je i sadist jer, budući da on nije uspio u životu, namjerava ga svima oko sebe dodatno zagorčati. Na kraju ga stiže svojevrsna poetska pravda kad Quentina krade novac koji je ustvari njen, i bježi sa cirkusantom. To je ujedno i
konačan udarac obitelji Compson, nakon kojeg počinje njeno sve brže propadanje.

CANDANCE (CADDY) COMPSON: Samovoljna i putena nimfomanka, udaje se za jenkija i bankara Herberta Heada. Međutim, rađanjem je nezakonite kćeri Quentine počinila grijeh protiv morala, protiv obiteljske tradicije, i protiv ekonomskih interesa obitelji. Razvodi se i odlazi u drugi grad, dok kćer ostaje u kući Compsonovih. I prije je prilično često mijenjala muškarce (Charlie, Dalton Ames), a ponudila se i bratu Quentinu.
''S kim se to vucaraš? Sigurno se skrivaš po šumi s jednim od onih glupavih nadobudnih gizdelina?''

CAROLINE BUSCOMB: Majka, neuravnotežena i melankolična žena, ovisna o lijekovima. Sažalijeva sebe i svoju sudbinu, smatra da je njena obitelj (Buscomb) prokleta i da je ona unijela nesreću među Compsonove, očekuje da je i drugi sažalijevaju. Nije posebno brižna za djecu, više se brine za sebe, i jedino joj je Jason koliko-toliko drag, jer joj je najsličniji. Najviše prezire Caddy koja ih je osramotila, a naslućuje i probleme u vezi njene kćerke Quentine.

KRATAK SADRŽAJ:
Prvi je dio romana priča jednog od četvero braće Compson, idiota Benjija, koji sedmoga travnja 1928. ima po kalendaru trideset i tri godine, ali je njegova mentalna dob tek tri godine. Na svoj rođendan Benji se prisjeća prizora iz prošlosti koji se u struji njegove svijesti miješaju sa događajima iz sadašnjosti.
Drugi je dio romana unutrašnji monolog Quentina koji je opsjednut mišlju o propadanju obitelji, a osobito moralnim padom sestre Caddy. Njega progone događaji iz prošlosti i osjećaj krivnje što ga odvodi u smrt.
Treći do pripada Jasonu. I taj je dio ispričan u prvom licu, ali tradicionalnom tehnikom pripovijedanja, pa iz Jasonove priče saznajemo sve ono što smo naslutili u Benjijevoj priči: otac je umor, sestra Caddy je otišla u svijet, a njezina je odrasla nezakonita kćer Quentina ukrala Jasonov novac i pobjegla od kuće.
Četvrti je dio romana ispričan u trećem licu. U njemu sluškinja Compsonovih, Dilsey, kao objektivni promatrač pripovijeda o uzrocima i posljedicama propadanja obitelji.

NAZIV ROMANA:
Podrijetlo je naziva romana iz Shakespearove tragedije ''Macbeth'':
''Život je sjen što luta, bijedni glumac
Što se na pozornici života razmeće, prodrhti
Svoj sat, i ne čuje se više; on je bajka
Koju idiot priča, puna buke i bijesa
A ne znači ništa.''

STIL:
Preko četiri se različita pripovjedača u ovom romanu struje svijesti smjenjuju četiri različita gledišta na isti problem. Zbog tih je različitih perspektiva i tehnike struje svijesti (a svijest je ponekad konfuzna) djelo katkad teško čitljivo.

O DJELU U CJELOSTI:
Tema je romana propadanje jedne stare aristokratske obitelji. Otac odvjetnik, umire kao kronični alkoholičar, upropastivši svoje imanje i ostavivši za sobom ženu, kćer, sinove i staru služavku (crnkinju) da se snalaze kroz život kako znaju i umiju. Završili su tragično. Jedan sin - Benji, gluhonijemi je idiot zaljubljen u svoju sestru, a drugi je sin Quentin III., nesretni samoubojica.
::Za webmastere :: Pravilnik foruma ::Baneri :: Magija
samo-opusteno userbar5
>> Registrujte se kako bi videli sadrzaj celog foruma! Neki delovi foruma nisu vidljivi za goste!<<
[Kako da vidim linkove na forumu??]
VAratonac :: ITcyberCOP

Dzejn

• *
  • 2,928
  • +18/-3
  • Pol: Žena
  • promenicu svet do kraja pesme !
    • Pogledaj profil
« Odgovor #141 poslato: Decembar 28, 2009, 21:16:27 »
brate, ono, udostoji nas bar NORMALNIH 5 postova, pa chak i ako spamujesh.
ovo je stvarno malo previshe.
-,-
*I kao da je bilo nekad...I kao da je bilo tu...Pod velikim svetlim suncem, pod velikim svetlim svodom...Ruchali smo meso, glodali smo kosti dobrih zhivotinja, mi imamo snage, mi imamo snage za josh dan ! Mi menjamo dan za notj, mi menjamo notj za dan...Prolaze brodovi, trube u chast, zvone na uzbunu...Deca uche da plachu, deca uche da poznaju svoj glas...*

NiKooLaa

• Dont fear the reaper!
  • *
  • 5,394
  • +148/-13
    • dzontra.nikola
    • lastfm
    • opusteniforum
    • dzontra_nikola
    • Dzonny
    • Pogledaj profil
    • Valjevski polumaraton
« Odgovor #142 poslato: Decembar 28, 2009, 23:48:26 »
brate, ono, udostoji nas bar NORMALNIH 5 postova, pa chak i ako spamujesh.
ovo je stvarno malo previshe.
-,-
Reseno je, postovi izbrisani.
::Za webmastere :: Pravilnik foruma ::Baneri :: Magija
samo-opusteno userbar5
>> Registrujte se kako bi videli sadrzaj celog foruma! Neki delovi foruma nisu vidljivi za goste!<<
[Kako da vidim linkove na forumu??]
VAratonac :: ITcyberCOP

Dzejn

• *
  • 2,928
  • +18/-3
  • promenicu svet do kraja pesme !
    • Pogledaj profil
« Odgovor #143 poslato: Decembar 29, 2009, 15:24:02 »
bash se nerviram.
haha
*I kao da je bilo nekad...I kao da je bilo tu...Pod velikim svetlim suncem, pod velikim svetlim svodom...Ruchali smo meso, glodali smo kosti dobrih zhivotinja, mi imamo snage, mi imamo snage za josh dan ! Mi menjamo dan za notj, mi menjamo notj za dan...Prolaze brodovi, trube u chast, zvone na uzbunu...Deca uche da plachu, deca uche da poznaju svoj glas...*

marina.lucic

• *
  • 1
  • +0/-0
    • Pogledaj profil
« Odgovor #144 poslato: Januar 01, 2010, 18:45:52 »
molim Vas analizu knjige  BELA GRIVA

johnny

• *
  • 1
  • +0/-0
    • Pogledaj profil
« Odgovor #145 poslato: Januar 04, 2010, 03:52:50 »
ljudi pa kako i gde mogu videti tekst lektire   
junaci pavlove ulice od ferenca molnara

gicko

• *
  • 4
  • +0/-0
    • Pogledaj profil
« Odgovor #146 poslato: Januar 07, 2010, 11:24:49 »
najbolji ste

mici

• *
  • 2
  • +0/-0
    • Pogledaj profil
« Odgovor #147 poslato: Januar 07, 2010, 13:33:15 »
hvalaaaa :)
ovo mi je bas trebalo..
« Poslednja izmena: Januar 07, 2010, 22:53:23 od strane DaRkOoO »

mixa996

• *
  • 4
  • +0/-0
    • Pogledaj profil
« Odgovor #148 poslato: Januar 09, 2010, 13:47:38 »
pomagajte!!treba mi za ponedeljak fabula ili  niz dogadjaja pop cire i pop spire...ko mi napise to castim ga cime hoce!-vodicu ga i u kafanu ako treba

TanjicA

• be optimist
  • *
  • 2,968
  • +39/-2
    • Pogledaj profil
I optimiste i pesimiste doprinose drustvu.                       
Optimiste su izmislile avion ,a pesimiste padobran. :)
Bistri ostvrt na politicku scenu Srbije *
Zanimljivosti iz zemlje i sveta