Eva Ras

• 8 Odgovora
  • 9842 Pregleda

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

NiKooLaa

• Dont fear the reaper!
  • *
  • 5,391
  • +148/-13
  • Pol: Muškarac
    • dzontra.nikola
    • lastfm
    • opusteniforum
    • dzontra_nikola
    • Dzonny
    • Pogledaj profil
    • Valjevski polumaraton
Eva Ras
« poslato: Avgust 19, 2009, 10:50:28 »
Eva Ras

Eva Ras (pravo ime Eva Marija Balaš-Stević) je srpska glumica, slikarka i književnica, po nacionalnosti mađarska Jevrejka. Rođena je u Subotici 1. januara 1941. Diplomirala je na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu.

Sa mužem Radomirom Stevićem Rasom, slikarom i grafičarem, 1964. je osnovala Teatar nacionalne drame, gde su se izvodila dela isključivo domaćih pisaca.

Između ostalih, igrala je i u filmovima Dušana Makavejeva, Aleksandra Saše Petrovića, Živka Nikolića, Đorđa Kadijevića.

Sa filmom Dušana Makavejeva „Ljubavni slučaj ili tragedija službenice PTT“ (1967) postigla je svetsku slavu. Po mnogim filmskim kritičarima i teoretičarima, najbolju ulogu je ostvarila igrajući Gocu u filmu Aleksandra Saše Petrovića „Biće skoro propast sveta“ (1968). Igrala je u velikom broju mađarskih filmova, koje su režirali: Livija Đarmati, Janoš Roza i Ferenc Kardoš.

Dobitnica je mnogih filmskih nagrada u zemlji i inostranstvu.

Književnost

Kao pisac, debitovala je 1972. sa knjigom „Nemoj da grakćeš za mnom na stepeništu da sam najlepši“. Šest godina kasnije izdaje jednoglavi roman „Siva žena“ (1978). Objavljivala je romane, zbirke pripovedaka i poeziju.

Spisak knjiga:

1. Nemoj da grakćeš za mnom na stepeništu da sam najlepša
   2. Siva žena
   3. U divna davna vremena
   4. Kad mi mama kupi pare
   5. Pričajte nam o Malarmeu
   6. ...Petla na panj... (pun naziv: Položila sam glavu petla na panj, stala nogom na krilo i zamahnula sekirom, zatim koprcajuće telo odbacila daleko od sebe a krvavu glavu hitnula preko plota protiv uroka)
   7. Kuća na prodaju
   8. Rođeni mrtvi
   9. Sa vrha mesečeve planine gledala sam svoj okrugli grob
  10. Born dead
  11. Sa Evom u raj
  12. Srebrna postelja
  13. U areni
  14. Cock on the block
  15. Bed of Silver
  16. Divlji jaganjci (Beograd, Narodna knjiga 2007)

Slikarstvo

Slikarstvom se bavi od sredine osamdesetih godina dvadesetog veka. Od tehnika koristi pastel, akrilik i kombinovane tehnike. Izlagala je na grupnim i samostalnim izložbama. Često učestvuje u slikarskim kolonijama. Svrstavaju je u slikare naivne i marginalne umetnosti.

Spisak slika:

1. Elohim u Kniću
   2. Mesečeva planina na Madagaskaru
   3. Pastel
   4. Svetlosti severa
   5. Drugoga dana
   6. Ana Karenjina
   7. San se ne snio
   8. Sv. Đorđe na plavom konju
   9. Ovim šorom, hej, ovim šorom
  10. Božija svetlost

Književne nagrade

Dobitnica je nekoliko književnih nagrada:

* „Žensko pero“,
    * „Kočićeva knjiga“,
    * „Zlatni hit liber“
    * „The Man Booker International People's Prize - 2005“.
    * Uspon godine (Novi Sad 2006)
    * „Zlatan prsten„ 2007 Skoplje
    * „Nagrada Bejahada 2007„ Opatija

Tri knjige su joj prevedene na engleski jezik.
::Za webmastere :: Pravilnik foruma ::Baneri :: Magija

>> Registrujte se kako bi videli sadrzaj celog foruma! Neki delovi foruma nisu vidljivi za goste!<<
[Kako da vidim linkove na forumu??]
VAratonac :: ITcyberCOP

[Reklama]

NiKooLaa

• Dont fear the reaper!
  • *
  • 5,391
  • +148/-13
    • dzontra.nikola
    • lastfm
    • opusteniforum
    • dzontra_nikola
    • Dzonny
    • Pogledaj profil
    • Valjevski polumaraton
Re: Eva Ras
« Odgovor #1 poslato: Avgust 19, 2009, 11:08:40 »
SAN I JAVA EVE RAS
TAJKUNI TAMANE JAGANJCE
Eva Ras smatra da je ljubav precenjena, da inspiracija ne znači ništa bez delanja i da je nada pobeda iluzije nad razumom. Uprkos stvarnosti, nije zaboravila da sanja. Njena kuća je puna nepročitanih knjiga što je, kako Eva kaže, dokaz da mnogo čita, ali da oči uvek žele više nego što mogu i na javi i u snu

Prijateljstvo
Uvek govorim da Njegoševa izreka: „Na muci se poznaju junaci", ne sme da se primenjuje na prijateljstvo. Prijatelji nam nisu potrebni isključivo u tragičnim trenucima, naprotiv, oni treba da nam ulepšavaju ubitačnu dosadu uvek istog ritma svakodnevice. Zašto bi, recimo, moja majka morala da umre da bi se moji prijatelji okupili, zar ne bi bilo lepše da mi nenajavljeni banu u kuću kad već ionako prolaze tuda?

Ljubav
Ljubav je precenjena u prošlim vremenima i neki se i danas drže starih pravila, da pate, na primer. Prava mera ljubavi je da sebe volite nesebično, da ništa sebi ne zakidate, da sve praštate sebi. Najvažnije je da ne gajite neuzvraćenu ljubav, jer zašto biste voleli nekoga ko vas ne voli? Prošla su vremena „ko tebe kamenom..."

Putovanja
Nikada nisam volela da putujem. Ja sam biljka koja je pustila koren ovde i voli sa ove tačke da posmatra deo sveta koji se ovde vidi, ali do tančina, i zbog toga mi treba ceo život da bih videla sve pojedinosti, zato je poneko drvo dugovečno, masline žive i više stotinu godina da bi zadovoljile svoju radoznalost. A kad putujem, uvek uvidim da se moj svet ne razlikuje od njihovog. Ceo svet je - ovaj svet, svuda istovetan.

Knjige
Puna mi je kuća nepročitanih knjiga, to je upravo dokaz da mnogo čitam, ali oči uvek žele više nego što mogu i na javi i u snu.

Inspiracija
Inspiracija je precenjena i lažni je termin. Sama insipracija ne znači ništa bez delanja. Inspiracija je kod mene samo početni udarac. Na primer, čitala sam dela Prima Levija, čitala sam ih godinama, a tek onda jednog dana shvatila da tvrdi: „Bilo je Holokausta, dakle nema Boga." To me je podsetilo na mog oca koji je preživeo Dahau, a budući da je bio pobožni Jevrejin, on je iz toga zaključio, nasuprot Primu Leviju, da Boga ima, jer je njemu dao ulogu žrtve a ne SS oficira ili Hitlera, i tako sam tri godine pisala roman „Divlji jaganjci", zaboravivši potpuno na Prima Levija, to jest na početni udarac, inspiraciju. Tek kad sam završila, setila sam se početka.

Nada
Nada je kao i ljubav, pobeda iluzije nad razumom. Razum kazuje da toga nema, ali naša želja ne odustaje, istrajno se pomoću nade bori za ostvarenje svojih ciljeva.

Vera
Vera je žensko ime lepih, ljupkih, ali varljivih, nevernih žena.

Država
Državu čini skup ljudi koji su izabrali određeni prostor gde se množe, glože, žive i umiru da bi na kraju ostavili svoje kosti za buduća vremena, kao dokaz da su postojali na planeti Zemlji. A vladari državu mogu da zagade ako zaborave da su i oni deo tog skupa ljudi.

Nagrade
Nagrade služe za utehu onima koji mnogo rade, jer iza svake nagrade stoji hiljadu neuspeha, poraza, poniženja.

Novac
Novac nije ništa, a sve se može kupiti njime. U vreme tranzicije i život se prodaje za novac. Ako ga nemate, ne možete se lečiti ni od malih bolesti koje vam isto mogu doći glave kao i velike. Stara izreka: „Sve što je za novac - jeftino je" više ne važi jer u naše vreme tajkuni i ljubav i moć i pamet mogu da kupe i očigledno i kupuju. Sve što imamo prodajemo im da bismo i mi preživeli. Sve pripada njima, a mi možemo slobodno da ih posmatramo ako nam je to zanimljivo ili da okrenemo glavu i umremo od gladi. Izbor je naš i na javi i u snu.

Izvor: Stil Magazin

>> Registrujte se kako bi videli sadrzaj celog foruma! Neki delovi foruma nisu vidljivi za goste!<<

TanjicA

• be optimist
  • *
  • 2,948
  • +39/-2
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Re: Eva Ras
« Odgovor #2 poslato: Februar 01, 2010, 12:16:50 »
Ova žena mi svojom pojavom odiše mirom i harmonijom...
Njene knjige tek treba da pročitam, zapravo sam samo dve pročitala do sad...  ::flowers::
A život je priznaćete, nije nimalo mazio...

18. 01. 2010. 13:40h 
Eva Ras: Htela sam da skočim sa Brankovog mosta

Kada sam saznala da ni drugi put nisam dobila nacionalnu penziju, nameravala sam da se ubijem, ali sam pomislila da je sramota što to nisam učinila kada su mi javili da mi je umrlo dete od 24 godine

Neki ljudi stare kao papuče, a neki kao katedrale, rekao je Arsen Dedić. Evi Ras je dramaturg Siniša Kovačević kazao da je kao katedrala. "Ponosna sam što mi je to rekao".

Igrala je u filmovima koji su i nju i Jugoslaviju proslavili u svetu: "Čovek nije tica", "Biće skoro propast sveta", "Majstor i Margarita", "Kužiš stari moj", "Otac na službenom putu"...

Eva Ras je pisac najčitanijih knjiga u Srbiji. Njena su dela: "Nemoj da grakćeš za mnom na stepeništu da sam najlepši", "Siva žena", "Kuća na prodaju", "Rođeni mrtvi", "S Evom u raj", "Petla na panj", "Divlji jaganjci" i najnoviji roman "Devojka koju nisu naučili da kaže ne".

Glumica je, književnica, slikarka. Ona je proslavila crnu mačku koja je ležala na njenom nagom telu u filmu "Ljubavni slučaj ili tragedija službenice PTT". Tri puta na crvenom tepihu u Kanu, ali bez ijedne "Arene" u Puli. "Nije me voleo Tito", kaže. Ume to Eva Ras da kaže i drugačije: "Nisam skinula gaće da bi ga Tito šiljio".

Želela je da studira slikarstvo u Beogradu. Došla je iz Subotice. Nisu je primili. Odšetala je do Pozorišne akademije i odmah bila primljena. Tako je postala glumica. Crni talas jugoslovenske kinematografije zapljusnuo ju je svetskom slavom. Od sredine osamdesetih godina slika i izlaže. Njeni su "Mesečeva planina na Madagaskaru", "Svetlosti severa", "Ovim šorom hej, ovim šorom", "Božja svetlost".

Život nimalo nije štedeo Evu Mariju Balaš Stević Ras. Sahranila je sve svoje, i roditelje i supruga, Radomira Stevića Rasa, slikara, vlasnika pozorišta u kom je bila zvezda. I svoje jedino dete, Krunu.

Državni neprijatelj u pelenama

"Moja majka je bila jako lepa žena, ista Sofija Loren, vaspitačica, razvedena. Stanovali smo u zabavištu. Kada je došla Crvena armija, kapetan Vasja se uplašio da je ne siluju vojnici i rekao joj da odmah sa decom napusti zabavište. Kad su došli partizani jedan komunjara koji je oštrio na nju iz osvete je opanjkao da je napustila zabavište zato što je fašista. Tako sam, čim sam se rodila, i ja bila državni neprijatelj. Da bih preživela, pošto inkubator još nije bio otkriven, tog januara 1941. mene su grejali u rerni. Bila sam škart, metiljavo, mršavo dete, kratkovida, sa debelim staklima na očima."

"Majku su mi rehabilitovali. Ona je inače bila udata i imala je sina od tri godine kada su se tata i ona upoznali. On je tada imao 18, bio je sedam godina mlađi od nje. Oca sam srela tek kada sam imala 22 godine. Moj otac je bio zatočenik Dahaua, preživeo je holokaust, pobegao je, peške krenuo kući kroz Nemačku gde su ga uhvatili vojnici Crvene armije i tako je zaglavio u sibirske gulage. Za njega se rat praktično završio tek 1953, posle Staljinove smrti. Bio je, inače, patolog."

"Kad sam saznala da ni drugi put nisam dobila nacionalnu penziju, to me je zaista pokosilo. Otišla sam na Brankov most odakle je skočio i Branko Ćopić, sigurno je i on imao razloga zašto je to učinio, ali nisam skočila samo zato što mi je Bog u zadnjem času dao pameti. Pomislila sam koja je to sramota da se ja nisam ubila kada su mi javili da mi je dete od 24 godine umrlo, a sad ću zbog Tadićeve administracije da se ubijem. Tako sam sišla sa mosta. Bog me još drži. Ni kancer me nije ubio."

"Bog je svemoguć i on vam daje teret koji možete da podnesete. On vam ne daje sudbinu koju ne možete da nosite. Verujem, pošto imam jevrejske krvi, da ni leptir ne može da sleti na cvet ako to Bog nije blagosiljao. Živim ovakav život, jer njemu treba da neko živi takav život. Vernik sam i verujem da se sve događa njegovom, a ne mojom voljom. I nisam ogorčena, ne prepirem se s njim zato što je mnogo lep svet koji je stvorio."

Leva noga i dva oka

"Mnogo je smešna priča kako sam postala dva oka. Da bih otvorila mejl adresu na Yahoo napišem eva ras, kažu, to već neko koristi. Ja napišem ras eva, kažu, i to neko koristi. Napišem eva tačka ras, neko koristi. Ja napišem leva noga, kaže, to neko koristi. Ja napišem dva oka. E, to niko ne koristi. I tako sam dva oka na Yahoo.

Godine koje su pojeli skakavci

"Ja sam vrlo potcenjena. Uopšte ne postojim u ovom društvu, a pošto živimo u zemlji koja je politički zagađena, ja sam još u mladosti bila protiv Tita, pa nisam napredovala. To jest, jesam, jer Bog je veći od komunizma, demokrata i svih vladajućih koalicija. Tri puta su dodeljivali nacionalnu penziju. Pričam na sve strane da je to strašna nepravda što su mene preskočili, međutim, i dalje je ne dobijam, tako da sam odlučila, zbog svog spokojstva, da više ne tražim, jer ne želim da budem idiot koji živi od jednog deljenja do drugog. "

"Shvatila sam da ja za političke strukture koje sad vladaju ne važim i nisam ništa. Ali, za sebe sam i radim kao da imam sve nacionalne penzije ovoga sveta. Srpski narod me jako voli, tako da je to neka ravnoteža. Sad mi je bila 50-godišnjica glumačkog rada i to nigde nisam mogla da proslavim i obeležim, jer nisam značajna. Biću večni opozicionar. Neću ničiji barjak da nosim."

Kako mogu biti zadovoljna svojom mladošću kad su me Titov sistem i Tito proganjali! Pošto je ovo i dalje Titova zemlja, sad se Tito zove Boris i cela Srbija ga zove Boris Tito. Meni niko nikad nije davao šanse ni kad sam zasluživala. Posle gašenja Rasovog pozorišta 24 godine nisam igrala u teatru, jer me niko nije zvao. A onda se rodio Jug Radivojević i on me je zvao i na premijeri sam dobila aplauze kao da sam igrala sve vreme. To je odvratno, jer 24 godine su mi, što bi rekao Borislav Pekić, pojeli skakavci.

"Ako sam mogla 24 godine bez pozorišta, mogu i do smrti da ne igram. Ali, znate, ja sam bila zvezda u Rasovom pozorištu, koje je bilo i ostalo jedinstveno. Rasov repertoar je igrala cela Evropa i dolazila je cela velika Jugoslavija da gleda njegove predstave."

Knjigama branim srpski narod

"Za svoja remek-dela nisam dobijala nikakve arene, nikakve Avnojeve nagrade, jer sam bila kažnjena, a sad sam ponovo kažnjena zato što me je Tito kaznio. Jedino bi moglo da me spase da dobijem Nobelovu nagradu i onda bi Boris Tadić morao i mene da primi, morao bi i meni da čestita. A znate da se to može dogoditi? Jer otkad je "Narodna knjiga" propala, nemam izdavača u Beogradu, ali sam u nekom projektu Evropske unije. Nije to za osmeh i za radost. Nije, jer živim u Srbiji i hoću u Srbiji da sam cenjena. Ja sam to rekla kao odvratnost da ako bi me nagradila EU, onda bih dobila nacionalnu penziju, a sad nemam ni zemlju, ni predsednika, ni kolege, nemam ništa."

Imam 70 godina i imam penziju od 19.000 dinara. I sad vi meni govorite da su oni prevideli. Ne, oni su zli, sebični. Volim Srbiju, ali ne mogu da budem na margini, jer nisam. A ova vlast mene silom gura na marginu. I ja neću o tome da ćutim i neću da se osmehujem. Ukrali su 10 godina naših života da bi, kad su došli na vlast, pokazali da nisu imali ništa protiv Miloševića, da su samo hteli vlast.

"Prezirem kada blate srpski narod. Cela moja literatura je u odbranu srpskog naroda. Ne smemo zaboraviti da je Milošević vrlo prostački pao zato što je lažirao izbore, a nije pao zato što smo 10 godina svirali u pištaljke, udarali u lonce, šerpe i što smo demonstrirali protiv njega. I ja to svugde govorim i objavljujem da ovi koji još nisu pali, ne znači da nisu lažirali. Pišam se na to što je to po zakonu, ne dopada mi se da se opozicija pretvara u poziciju, što su usisali sve male partije da bi neki mogli da vladaju, jer imaju snažnu želju da vladaju, što bi rekao Vuk Jeremić. On stalno upotrebljava pridev snažna želja, snažna volja, snažna nastojanja. Ja sam onda došla do toga da je sve to snažno vlastoljublje da budu na vlasti."

Nikad toliko umetnika nije bilo u prljavoj politici kao sad. Šengenske vize su p..... dim, to u ovoj zemlji kao i uvek pogoduje onima koji su bogati. Ta Srbija koja se obogatila drži vlast i mi smo ostali robovi. Od svoje penzije ne mogu da živim, a znate li da se donose zakoni da ako imate porodičnu penziju, pa
nešto radite honorarno, vama se penzija ukida. Kao da moj Ras nije zaradio za tu penziju. A uzela sam je iz poštovanja prema njemu, jer moja glumačka penzija bi isto tako bila bedna. Hoću da održavam sećanje na Rasa, jer ova država ne poštuje ni svoje mrtve. Kao da Ras nije živeo, nijednu njegovu godišnjicu nisu obeležili.

Izvor: Vesti-online.com
I optimiste i pesimiste doprinose drustvu.                       
Optimiste su izmislile avion ,a pesimiste padobran. :)
Bistri ostvrt na politicku scenu Srbije *
Zanimljivosti iz zemlje i sveta

Oasis

• *
  • 1,766
  • +11/-0
    • Pogledaj profil
Odg: Eva Ras
« Odgovor #3 poslato: Avgust 15, 2010, 14:40:35 »
Velika umetnica i čovek, nedovoljno shvaćena i prihvaćena u našoj državi.

Alle

• 2,250
  • +17/-3
  • Every little thing is gonna be alright.. :)
    • Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: Avgust 15, 2010, 14:41:18 »
Velika umetnica i čovek, nedovoljno shvaćena i prihvaćena u našoj državi.
Slazem se.. :/
Kosmos nije mozda uvek fer, ali bar ima sjajan smisao za humor!
Carrie Bradshaw

MarkoKg

• *
  • 5,142
  • +47/-3
  • Music is my aeroplane...
    • samoopustenoinfo
    • Pogledaj profil
    • samo-opusteno
« Odgovor #5 poslato: Avgust 15, 2010, 19:09:28 »
Da nije Jevrejka i Madjarica rodom, bolje bi prolazila... :)

Alle

• 2,250
  • +17/-3
    • Pogledaj profil
« Odgovor #6 poslato: Avgust 16, 2010, 02:23:33 »
Pa i mi bismo bolje prolazili da nismo Srbi.. :D
Carrie Bradshaw

NiKooLaa

• Dont fear the reaper!
  • *
  • 5,391
  • +148/-13
    • dzontra.nikola
    • lastfm
    • opusteniforum
    • dzontra_nikola
    • Dzonny
    • Pogledaj profil
    • Valjevski polumaraton
« Odgovor #7 poslato: Avgust 17, 2010, 01:49:28 »
Velika je vernica, mada mi baš nije jasno zašto. Roditelji su joj umrli kada je bila mala, izgubila je muža i ćerku i još dobila kancer.
Pročitao sam 3 njene knjige, sada čitam Sa Evom u Raj, i svidja mi se. Jeste da psuje, ali ima svoje opravdanje koje je više puta kroz knjihe spominjala - Da nije manja vernica jer psuje i da Bog svejedno zna da psuje, pa je svejedno hoće li to raditi i dok piše ili ne.
Napisaću i jedan deo iz knjige koji je jako dobro napisan kada budem imao vremena. (radi se o trenutku kada je Eva saznala da joj je ćerka umrla)

Alle

• 2,250
  • +17/-3
    • Pogledaj profil
« Odgovor #8 poslato: Avgust 17, 2010, 01:57:53 »
Pa pretpostavljam da je upravo zbog svih tih nesrecnih slucajeva u vezi sa njenom porodicom,veliki vernik..Meni je uvek bila topla i mila kada sam je posmatrala na tv-u..Prijatna osoba za slusati ..
Carrie Bradshaw