Još jedna kolumna Ivane Mihić
Бронзано добаШта се дешава кад село код нас подигне бронзани споменик пчели
Правећи ред у подруму, у гомили којекаквих старудија, пронашао је кутију са успоменама из детињства. Прегршт графитних оловака, свезака, гумица, покоји кликер „гвозденац“... одолели су мемљивој атмосфери подземних мрачних просторија. Поглед му је привукла школска свеска на којој је писало: „Обавезно научити бронзано доба – сутра је пропитивање!” Отворио је свеску и прочитао неколико реченица из уводне лекције: „Бронзано доба (2200. до 750 / 700. године п.н.е.) обележава производња бронзаног оружја, оруђа, и накита. То је време интензивног развоја металургије, трговине и обрта...” Хм, трговине и обрта...– прошапутао је.
У тренутку је застао, замислио се, а затим хитро истрчао из подрума, потрчао уз степенице и журно улетео у стан зграбивши новине са полице у предсобљу. Тражио је чланак у коме је недавно прочитао занимљивост у везиса неким сремским селом у коме мештани већ више од сто година живе од пчела. Временом су постали надалеко чувени пчелари, о њиховом меду се причају бајке, а пчеле су им читав век захвалне што их добро чувају, негују и пазе.
Оно због чега је покушавао да пронађе текст у новинама јесте крај те вести које није успевао сасвим да се сети. Кад га је пронашао, сео је у фотељу и наставио да чита.
Најзад, после сто година, село је одлучило: дошао је ред на људе да покажу своју захвалност! Сви до једног су се сложили и подигли бронзани споменик пчели. Не – обичан, мали, него баш монумент који је мерио три стотине килограма!
Да, управо то прошло време од глагола „мерити” навело га је да се врати на вест о пчеларима и чланак прочита до краја. Дакле, споменик је „мерио три стотине килограма”, али више „не мери”, јер га једноставно – нема!
Украли лопови бронзану лепоту!
Полиција се одмах дала у потрагу за дрским пчелокрадицом. Сетио се како је исто тако брзо реаговала и када је пре неколико месеци у најстрожемцентру Београда група вандала украла чувени бронзани споменик са Чукур-чесме. Али, пошто за органе реда нема одмора, јер сваког дана широм земље лопови краду бронзане скулптуре, фигуре са гробова, гелендере и ограде по парковима, спомен-плоче са зидова и тргова, кваке, алат, бакарне телефонске жице... дошао је на идеју да предложи надлежном министру да оснује специјалну „бронзану бригаду” инспектора и полицајаца!
Уздахнуо је, спустио новине на сто, погледао на сат и приметио да су већ увелико почеле вести на телевизији. Укључио је ТВ пријемник на коме је управо била емитована невероватна вест: са споменика Кнезу Михаилу, у центру Београда, где живот не престаје двадесет четири часа, вешти лопови однели су бронзане орнаменте старе век и по. Није сумњао да је одмах почела интензивна потрага за досад најдрскијим пљачкашима бронзе.
Поучени и осокољени богатим искуством у хватању „бронзаних” пљачкаша, органи реда су ефикасно почели да лове и „месингане” лопове. Тако се наредна вест бавила лоповом који је ухваћен у Лесковцу јер је покушао да украде са споменика палим родољубима слова од месинга тешка, ни мање ни више,сто четрдесет килограма!
Вести о лоповима су се даље множиле, а полиција се хватала у коштац са „бакарним” лоповима који су очито имали увид у вртоглави пораст цене бакра на светској берзи! Ове бакрокрадице су најчешће биле устремљене на каблове са далековода, телефонске каблове, стубове мобилне телефоније, сигнализацију са железничких пруга, бакарне намотаје за фабричке пећи... Овог пута бакарна мафија је уредно и брзо похватана и приведена правди!
Има ли још детаља у овој причи?– упитао се. Засад их није било ни у новинама ни на телевизији. Али, не знајући зашто, наједном се сетио изјаве Венсана Дежера, представника Европске уније у нашој земљи, поводом неких других крађа, то јест, корупције.
Каже господин Дежер, а није било разлога за сумњу да тај прича напамет, да се овде, код нас, на јавним набавкама украде годишње милијарду евра!
Милијарда, то је онај број са девет нула!
Две годинице, две милијардице!
Три годиничице, три милијардичице евра се украде! И то на јавним набавкицама!
Е, сад? – запитао се. Чему овај додатак причи о бронзаним лоповима? Каквих додирних тачака имају бронзано-бакарно-месингане или скраћено ББМ крађе, са крађом од четири-пет милијарди евра?
Одговор му се сам наметао.
Па, за разлику од актера несталих милијарди у јавним набавкама, потрага за ББМ лоповима спроведена је брзо и ефикасно и скоро сви су похапшени.
објављено: 03.02.2011.