Poučne priče

• 18 Odgovora
  • 8686 Pregleda

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

MarijaMar

• *
  • 17
  • +0/-0
  • Opustite se i uzivajte!
    • Pogledaj profil
Odg: Poučne priče
« Odgovor #15 poslato: Mart 28, 2017, 12:18:11 »
Sjajne su priče, hvala!

[Reklama]

MarkoKg

• *
  • 5,137
  • +47/-3
  • Pol: Muškarac
  • Music is my aeroplane...
    • samoopustenoinfo
    • Pogledaj profil
    • samo-opusteno
« Odgovor #16 poslato: Avgust 13, 2018, 11:54:35 »
Najkraća  priča na svetu, a napisao ju je Ernest Hemingvej:
"Na prodaju. Cipelice za bebu. Nenošene"

MarkoKg

• *
  • 5,137
  • +47/-3
    • samoopustenoinfo
    • Pogledaj profil
    • samo-opusteno
« Odgovor #17 poslato: Novembar 06, 2018, 12:39:05 »
Jednom kada sam bio tinejdžer, moj otac i ja stajali smo u redu za ulaznice u cirkus. Konačno je, nakon dugoga čekanja, ispred nas ostala samo jedna porodica koja mi se vrlo svidela.
Bilo je osmero dece, verovatno su sva bila mlađa od dvanaest godina. Bilo je očigledno da nisu baš bogati. Njihova odeća nije bila skupocena, ali je bila čista. Deca su bila lepo vaspitana; stajala su u parovima iza roditelja, držeći se za ruke. Uzbuđeno su brbljali o kovnovima, slonovima i drugim učesnicima cirkusa koje će to veče videti. Iz njihovog ponašanja jasno se dalo naslutiti da nikada ranije nisu bili u cirkusu. Ovo je trebao biti vrhunac njihovih mladih života.

Otac i majka ponosno su stajali ispred njih. Mama je držala oca za ruku gledajući ga kao da govori: Ti si moj vitez na belom konju. On se smeškao i ponosno šepurio, gledajući je kao da odgovara: Pa, naravno da jesam.

Prodavačica je upitala oca koliko ulaznica treba. Ponosno je odgovorio: Dajte mi, molim vas, osam dečjih i dve ulaznice za odrasle tako da mogu odvesti moju porodicu u cirkus.

Prodavačica je kazala cenu. Čovek nije imao dovoljno novca. Kako bi se sada mogao okrenuti i reći svojoj deci da nema dovoljno novca za ulaznice u cirkus?

Primetivši šta se događa, moj je otac zavukao ruku u džep, izvukao novčanicu od dvadeset dolara i bacio je na pod. Mi nismo uošte bili bogati. Zatim se sagnuo, pokupio novčanicu, lupnuo muškarca po ramenu i rekao: Oprostite gospodine, ovo vam je ispalo iz džepa.

Čovek je znao šta se događa. On nije tražio milostinju, ali je svakako cenio pomoć u očajnoj, srcu bolnoj i neprijatnoj situaciji. Pogledao je moga oca u oči, uhvatio ga za ruke čvrsto stežući novčanicu od dvadeset dolara. Dok mu se suza kotrljala niz obraz, drhtavim je usnama odgovorio:

- Hvala vam, hvala vam, gospodine. Ovo zaista mnogo znači i meni i mojoj porodici.

Moj otac i ja smo se vratili do auta i odvezli kući. Te večeri nismo otišli u cirkus, ali tamo nismo bili uzalud.

MarkoKg

• *
  • 5,137
  • +47/-3
    • samoopustenoinfo
    • Pogledaj profil
    • samo-opusteno
« Odgovor #18 poslato: Novembar 06, 2018, 12:45:22 »
Išao jedan putnik putem, koji je vodio u veliki grad. Jedna je žena sedela pokraj puta, te on zastane da se kod nje raspita o gradu, u koji je namerio.

- Kaži mi, kakvi su ljudi u onom tamo gradu?

Žena ga pogleda.

- Kakve si ljude susretao u mestu odakle dolaziš?

- Odvratne, požali se putnik. Sve gore od gorih. Škrtice, nepouzdane, lažljivce, ljude vredne svakoga prezira.

- Ah, reći će žena, žalim, ali takve ćeš iste zateći u gradu u koji si se uputio.

Čovek uzdahnu, i produži namrštena čela.

Nedugo potom naiđe još jedan putnik. I on zastane da bi se raspitao o gradu. I opet ga žena upita kakvi su bili ljudi, koje je ostavio za sobom u mestu odakle je došao.

- Bili su to dobri ljudi, pošteni, marljivi, istinoljubivi, i velikodušni. Lako su praštali tuđe greške i zablude. Zaista mi je žao što sam se morao od njih rastati.

- Ne brini, reče mu žena. Takve ćeš iste sresti u gradu u koji si se zaputio.