Preminuo glumac Petar Kralj

• 4 Odgovora
  • 2853 Pregleda

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

[Glasnik]

• *
  • 25,668
  • +4/-1
  • Opustite se i uzivajte!
    • samoopustenoinfo
    • Pogledaj profil
    • Agregator vesti
« poslato: Novembar 10, 2011, 20:00:11 »

Veliki srpski glumac Petar Kralj preminuo je danas u 70. godini života posle duge i teške bolesti. Kralj je rođen 4. aprila 1941. godine u Zagrebu. Diplomirao je na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu. Bio je član Ateljea 212 od 1968. do 1979. godine, kada je prešao u slobodne umetnike. Naviše predstava je igrao u Ateljeu 212 i Narodnom pozorištu. Dobitnik je mnogih priznanja, između ostalog, “Statuete Joakim Vujić”, kao i najprestižnije glumačke nagrade “Dobričin prsten” (1996. godine) koja se jednom godišnje dodeljuje za životno delo, a laureati ove nagrade su najveći bardovi srpskog glumišta.Nagrada “Pavle Vujisić”, koja se na niškim Filmskim susretima dodeljuje za životno delo, uručena mu je 2006. godine, a nagradu za životno delo na Sterijinom pozorju dobio je 2010. godine.Poslednji intervju koji je Petar Kralj dao za Novosti možete pročitati OVDENaslovnu ulogu u monodrami “Živeo život Tola Manojlović” na sceni Ateljea 212 neprekidno je igrao više od četiri decenije i tako postavio svojevrstan rekord u svetskim razmerama.Petar Kralj je bio oženjen bivšom balerinom Sonjom Divac, a iz prvog braka ima ćerku Milicu Kralj, rediteljku.POSLEDNJA PREMIJERA U ATELJEU 212Poslednju premijeru Petar Kralj je igrao u Ateljeu 212 sa Cecom Bojković.Predstavu “Matica” režirao je Rahim Burha, po tekstu Gorana Petrovića. KOLEGE: BIO JE KRALJ SCENE I KRALJ LJUBAVIKolege i prijatelji Petra Kralja ističu da je on bio i kralj scene i kralj ljubavi.Siniša Kovačević: “Petar Kralj je bio kralj opšte ljubavi. Njega je ime obele žilo. Bio je kralj glume, prijateljstva, dobrodušnosti, altruizma, humanosti i rodoljublja”.Bora Todorović: “Nikog nije mrzeo, svakog je voleo, bio je divan kolega, jedan i jedinstven čovek, veliki radnik i veliki umetnik”.Svetlana Bojković: “Teško mi je da govorim. Ovo je strašan gubitak za  mene. Izgubila sam velikog prijatelja i glumačkog partnera. Izgubili smo  velikog glumca i velikog čoveka. Iako se to očekivalo, mnogo je teško”.Mira Banjac: “Očajna sam. Otišao je najveći među  najvećima. Iako sam znala da je teško bolestan, ne mogu da prihvatim da  ga više nema. Bio je veliki, značajan, najznačajniji”.Nebojša Bradić: “Pamtim ga kao ljubaznog, predanog poslu i pozorištu. Očekivali smo čudo da se oporavi, a njegov odlazak stvara zaista veliku prazninu u srpskom glumištu. Mnogo će nam nedostajati”.Ružica Sokić: “Takav čovek se retko desi, bio je dobar  i nežan. Velika je čast bila družiti se sa njim i biti mu partnerka na  sceni. Bila sam mu partnerka u “Dugom putovanju”, i on je sad otišao u  taj tunel mraka. Hvala mu za sve dobro što je učinio za mene i kolege.  Bio je vrhunski profesionalac i umetnik”.Dušan Kovačević: “Izuzetno mi je teško, mada sam znao  da je Pera  bolestan. Verovao sam da će se dogoditi čudo, da će se  izboriti.  Međutim, čuda su se u Perinom životu događala samo na sceni.  Nešto što  se zbirno zove gluma, zapravo je bio pravi i jedini njegov  život. Teško  mi je da kažem da je umro jedan od najvećih glumaca u  istoriji srpskog  pozorišta”.Dejan Mijač: “Otišao je glumac koji je od Boga čak i  imenom bio predodređen da bude kralj među glumcima. I ako mu je bilo šta  pripadalo u punom značenju, to je bilo to ime. Od početka je, još kao  mlad, igrao prinčevske uloge – glumio je Hamleta… Sve do poslednjeg  doba ponosno je stajao na tom tronu. On je redak primer glumca koji je  od trenutka kada se prvi put ispeo na scenu, pa do kraja bio predodređen  na velika dela. Zbog toga se valjda i zvao Kralj”.Uprava Pozorišnog festivala “Dani komedije”: “Vest o smrti Petra Kralja duboko je rastužila sve pozorišne radnike i ljubitelje pozorišta u Jagodini”.

Izvor: Novosti

[Reklama]

NiKooLaa

• Dont fear the reaper!
  • *
  • 5,405
  • +149/-13
  • Pol: Muškarac
    • dzontra.nikola
    • lastfm
    • opusteniforum
    • dzontra_nikola
    • Dzonny
    • Pogledaj profil
    • Valjevski polumaraton
Odg: Preminuo glumac Petar Kralj
« Odgovor #1 poslato: Novembar 11, 2011, 10:45:55 »
Neka mu je laka zemlja. Bio je kralj definitivno.
::Za webmastere :: Pravilnik foruma ::Baneri :: Magija
samo-opusteno userbar5
>> Registrujte se kako bi videli sadrzaj celog foruma! Neki delovi foruma nisu vidljivi za goste!<<
[Kako da vidim linkove na forumu??]
VAratonac :: ITcyberCOP

Đagi

• Živi i pusti druge da žive
  • 1,690
  • +25/-3
  • Pol: Muškarac
  • Opustite se i uživajte!
    • Pogledaj profil
    • www.samo-opusteno.info
« Odgovor #2 poslato: Novembar 11, 2011, 10:48:48 »
Baš Kralj.I glumac,kao i njegove uloge u pozorištima i filmovima,serijama koje će se dugo pamtiti.

TanjicA

• be optimist
  • *
  • 3,039
  • +39/-2
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: Novembar 11, 2011, 12:53:25 »
Laka mu zemlja, bio je odličan glumac i dobar čovek.
I optimiste i pesimiste doprinose drustvu.                       
Optimiste su izmislile avion ,a pesimiste padobran. :)
Bistri ostvrt na politicku scenu Srbije *
Zanimljivosti iz zemlje i sveta

!mila!

• *
  • 3,378
  • +13/-1
  • Pol: Žena
  • love you all....<3
    • mila opacic
    • Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: Decembar 02, 2011, 20:58:28 »
Baš Kralj.I glumac,kao i njegove uloge u pozorištima i filmovima,serijama koje će se dugo pamtiti.

sasvim se slazem....
This cat
is cat
a cat
good cat
way cat
to cat
keep cat
an cat
idiot cat
for cat
20 cat