samo-opusteno Sportske Vesti
Pages: 1
Subotić trener Al Rijada: Poslali smo ponudu čelnicima Jadrana By: [Glasnik] Date: April 05, 2014, 21:15:33

Subotić trener Al Rijada: Poslali smo ponudu čelnicima Jadrana

MAĐARSKISolnok u Jadranskoj ligi mogao bi da zameni libanski košarkapški velikan Sporting al Rijadi! Ne, nije greška, ekipa iz Libana poslala je zvaničan zahtev čelnicima regionalnog takmičenja da od sledeće sezone stane na crtu Crvenoj zvezdi, Partizanu, Cedeviti… – Pošto sam došao u Bejrut, presednik i čelnici kluba su me pitali kako bi mogli da se uključimo u regionalno takmičenje. Bio sam direktan i objasnio im da je jedina varijanta da platimo “vald kard”. Klub je poslao konkretnu ponudu – kaže, za “Novosti”, Slobodan Subotić, trener libanskog tima, koji nije spreman da izdvoji samo novac za “pozivnicu”. – Takođe, ako bi postao deo ABA lige, klub bi obezbedio sponzore koji bi svim rivalima platili čarter letove, a takođe i dva noćenja (U ABA je princip jedno noćenje). Sporting dolazi sa drugog kontinenta, ali Subotić smatra da to nije problem. PARIZ NA MEDITERANU  BEJRUT je poslednjih godina, pa i decenija više u negativnim TV prilozima i novinskim člancima. Ipak, oni sa malo više godina ga se sećaju kao kosmopolitskog grada, “Pariza na Mediteranu”.- Mene više podseća na Solun. Ali, svejedno, zaljubio sam se na prvi pogled u Bejrut, iako sam i ja imao predrasude pre dolaska. Voleo bih da ga klubovi iz ABA, kao i sami igrači dolaskom ovde lično “upoznaju” … – kaže Subotić.- Pogledajte kroz istoriju, Makabi je bio dva puta član ABA lige. Bejrut se, inače, kao destinacija uklapa u pravila Evrolige/Evrokupa, pod čijom kapom je ABA, grad domaćin može bude udaljen najviše četiri sata leta od Frankfurta, jer smo mi na 3 sata i 40 minuta – nastavlja Subotić koji je prve kontakte, još pre slanja zahteva imao sa predsednikm ABA Radovanom Lorbekom i sportskim direktorom Josipom Bilićem. Ako se gledaju TV izveštaju, Liban baš nije sigurna zemlja. – Verujte da nije baš tako. Ali, hajde da prihvatimo to. Imamo rezervnu varijantu, odnosno igrali bismo u jednom gradu druge države, koja je na udaljenosti od Franfurta oko 3 sata i 20 minuta. Verujte mi, i tamo bi bila puna dvorana. Košarka je u Libanu najpopularniji sport, ubedljivo. Ako bismo igrali u Libanu, morali bismo da se preselimo iz naše dvorane (kapacitet 3.500) u “Olimpijsku dvoranu” (8.000), a možda bi i ona bila premala. Mnogi će odmah posumnjati u kvalitet libanske klupske košarke. – To su predrasude. Budžeti najvećih klubova, među kojima je i moj, su oko tri miliona dolara. Ali, realnih. To kad kažem, mislim da je svaki dolar igračima isplaćen. Govorim iz iskustva, jer, na primer, moj predsednik Šarud je već 24 godine u košarci, vrlo cenjena osoba ne samo u Libanu. Niko nije otišao nezadovoljan odavde. Pa, pogledajte, već sada u libanskom šampionatu ima desetak igrača koji su imali dobru NBA karijeru, a nedavno su njih petorica stigli iz kineske KBA. Problem bi uslovno mogao da predstavlja plasman Sportinga preko ABA u Evroligu ili Evrokup, ukoliko bi se našao u grupi sa nekim izraelskim klubom. – Tačno je da Liban nema diplomatske odnose sa Izraelom. Tada bi morao da se pravi ustupak, odnosno da se mimoiđu. Ali, hajde da ne idemo toliko predaleko, već da vidimo da li ćemo prvo biti član ABA lige od leta. Očekujem da će to biti poznato već na prvom Bordu – završava Subotić