samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
U sudaru kamiona i dva tramvaja 20 povređenih! By: [Glasnik] Date: Mart 11, 2014, 04:01:20

U sudaru kamiona i dva tramvaja 20 povređenih!

VIŠE od 20 ljudi povređeno je u ponedeljak u stravičnom sudaru koji se dogodio nedaleko od buvljaka na Novom Beogradu, kada je kamion šleper pančevačke registracije udario u dva tramvaja. Najgore su prošli suvozač teretnog vozila i jedna putnica tramvaja 13 koji zadobili teže povrede, oba vozača takođe su hospitalizovana, dok je ostalih 16 ozleđenih putnika prošlo sa lakšim povredama. Saobraćajna nezgoda dogodila se oko 15.30 na uglu Bulevara Milutina Milankovića i Ulice antifašističke borbe. Prema prvim, nezvaničnim informacijama, za nesreću je, najverovatnije kriv D. Š. (29), vozač kamiona, koji je po svemu sudeći na crveno svetlo ušao u raskrsnicu, udario prvo u prednji deo tramvaja na liniji 9, a zatim se odbio i svom silinom udario u drugi tramvaj koji saobraća na liniji 13. – Kamion je išao paralelno sa tramvajem pored buvljaka – objašnjava jedan od putnika. – Posle železničkog nadvožnjaka, tramvaj je krenuo da skreće u Bulevar Milutina Milankovića, ali je šofer teretnog vozila nastavio da vozi iako je bilo crveno svetlo. Čak je, čini mi se, dao gas kako bi što pre prošao raskrsnicu. U tom trenutku kamion se prosto zakucao u prednji deo trinaestice. – Prolazio sam tuda i najpre sam začuo strahovit prasak,a kada sam video šta se desilo, potrčao sam da pomognem – kaže mladić, inače slučajni prolaznik. – Uleteo sam u tramvaj da pružim pomoć, i do dolaska lekarskih i vatrogasnih ekipa, sve vreme sam držao povređenu ženu, putnicu, koja se zaglavila u sedištu i bilo ju je nemoguće izvući napolje. Od siline udarca, prednji deo tramvaja i kabina kamiona bili su potpuno smrskani, a unutar vozila haos, vriska, plač, krv i veliki broj povređenih osoba. – Potpuno sam zaboravila na svoje bolove od udarca glavom u šipku, kada sam videla vatrogasce kako se bore da, iz smrskanog kamiona, izvuku suvozača koji se zaglavio. Čovek je, koliko sam shvatila bio teško povređen, a u kamionu su mu se zaglavile noge, pa su vatrogasci morali da seku lim kabine kako bi ga izvukli napolje. O tome koliko je prizor bio krvav i zastrašujući, ispričao je i vozač prvog tramvaja koji je samo zakačen. – Bilo je strašno. Uleteo sam odmah u drugi tramvaj i prvo što sam video je koleginica koja je bila u krvi. Vozač kamiona je izašao iz vozila, samo je ćutao i gledao. Ništa nije progovarao sve dok nije došla policija. Bilo je užasno. Sreća da tramvaj nije bio pun, bila bi to strašna nesreća – priča Zoran Kaljević, vozač devetke. Svi povređeni prevezeni su u Urgentni centar. – Svim pacijentima je ukazana adekvatna lekarska pomoć. Dvoje ih je teže povređeno i oni su u teško stanju i zadržani su u bolnici do daljeg. Imaju ozbiljne povrede, ali nisu životno ugroženi – rekla je portparol Kliničkog centra Srbije Aleksandra Berić. Saobraćaj u ovom delu Novog Beograda bio je u ponedeljak, više od dva sata koliko je trajao uviđaj, u blokadi.  DEVET EKIPA HITNE NA LICU MESTA Portparol Hitne pomoći Nada Macura kaže za “Novosti” da su ekipe Hitne pomoći u ponedeljak imale pune ruke posla, jer je u udesu više osoba povređeno.  – Na lice mesta upućeno je sedam lekarskih i dve transportne ekipe – kaže Macura, navodeći da su sve povređene osobe prevezene u Urgentni centar.  VESIĆ: NE PAMTI SE OVAKAV UDES Mesto nesreće u ponedeljak su obišli sekretar Privremenog organa grada Beograda Goran Vesić, sekretar za saobraćaj Dušan Rafailović, direktor Direkcije za javni prevoz Uglješa Mitrović i v.d. direktora GSP “Beograd” Dragomir Spasić. – Istraga će da pokaže ko je izazvao nesreću. Takav udes i takva oštećenja na tramvajima se ne pamte, ali najvažnije je da se svi povređeni oporave – istakao je Vesić.  I DRUGI INCIDENT Nije prošlo ni pola sata od nesreće kod buvljaka, a nedaleko odatle, u Bulevaru Mihajla Pupina kod Bloka 21, došlo je do sudara dva vozila javnog gradskog prevoza na samoj autobuskoj stanici! Na jednom od vozila stradalo je staklo, dok je policija vozača podvrgla alko-testu.  VOZAČ NA PREGLED PA U – PRITVOR? Kako je “Novostima” rečeno u MUP Srbije, policija je u ponedeljak privela D. Š. (29), vozača kamiona šlepera, za kojeg se sumnja da je odgovoran za saobraćajnu nezgodu. Nadležni tužilac, koji je u ponedeljak zajedno s policijom obavio uviđaj, zatražio je za D. Š. policijsko zadržavanje u trajanju od 48 sati. On je, međutim, zbog teškog stanja, odveden na pregled kod lekara u Urgentni centar, koji treba nakon opservacije njegovog psihičkog stanja i povreda, da odluči da li je to moguće. Istovremeno D. Š. će, po zakonu, biti vađena krv i rađen alko-test, kako bi se utvrdilo da li je, eventualno, imao alkohola u krvi u trenutku kad je izgubio kontrolu nad svojim vozilom.