samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Petogodišnjoj Emi hitno potreban novac za tešku operaciju By: [Glasnik] Date: Mart 08, 2014, 04:00:14

Petogodišnjoj Emi hitno potreban novac za tešku operaciju

U APRILU će napuniti pet godina, a krajem maja bi trebalo da otputuje u Pariz na operaciju tubera na mozgu. Ema Radovanović iz sela Jasenica kod Negotina boluje od tuberozne skleroze od osmog meseca života. Za svojih malenih pet godina skoro da je odrasla u bolnicama. Svakodnevno pije gotovo punu šaku lekova, a višestruki epileptični napadi za nju više nisu nepoznanica. Od januara je započela terapiju deksametazonom u visokim dozama. Ona je održava do operacije koja joj je neophodna, jer joj tuberi, vrsta tumora koja je karakteristična za ovu bolest, pritiskaju obe strane mozga. – Dolazili su sa jedne francuske klinike (jedino tamo rade operacije tubera) na Institut za majku i dete gde Ema boravi po nedelju dana svakog meseca, da je vide. Doktorka iz Pariza, koju je za Emin slučaj zainteresovala naša doktorka Milena Đurić, konstatovala je da joj je zbog tubera koji rastu operacija neophodna. Ukoliko se ne operiše ostaće paralizovana. Operacija košta 17.200 evra, a mi tih para, nažalost nemamo – kaže Emina majka Grozda Radovanović. Devojčicini roditelji nisu u situaciji da sami finansiraju operaciju. Emina majka zbog konstantne 24-časovne nege mlađe kćerke ne radi, dok suprug Zoran radi kod privatnika. Imaju i stariju kćerku Tijanu (7), učenicu drugog razreda, koja pomaže roditeljima u nezi sestre. Uspeli su da sakupe oko 8.000 evra. Još 3.000 sakupljeno je na humanitarnom koncertu “Amadeus benda” i njihovih gostiju, ali Radovanovićima nedostaje više od 6.000 evra. Grozda sa ćerkama Tijanom i Emom – Znam da je mnogo bolesne dece. Svašta smo videli, ali mi drugog izbora nemamo. Ema je u početku imala i po 15 epi napada dnevno. Iako nisu tako učestali i dalje su svakodnevni. Operacijom glave, a Ema je prvi kandidat u Srbiji za tu intervenciju, mi je nećemo izlečiti od ove bolesti koja napada centralni nervni sistem, ali ćemo uspeti da je spasemo paralize kad uklonimo ta žarišta. Ona sada zaostaje u govoru i razvoju za godinu dana. Operacijom ćemo joj omogućiti, koliko toliko, da odrasta kao i druga deca – kaže Grozda. Zbog nedostatka sredstava operacija je već jednom odložena. Ema, nažalost, nema vremena da čeka jer kliničku sliku njene bolesti dodatno usložnjava činjenica da njeni tuberi neprestano rastu i pritiskaju moždanu koru.CISTA NA BUBREGU OVU bolest karakterišu i zadebljale pigmentne mrlje boje bele kafe  koje su Emi počele da se javljaju na koži, a na levom bubregu joj je na  jednom od poslednjih pregleda evidentirana cista od 1,6 santimetara.POMOĆ EMINA ime Eme Radovanović iz Jasenice u Komercijalnoj banci je otvoren dinarski račun 205-9011005305076-88, a u SWIFT-BIC: KOBBRSBG, IBAN/ACCOUN NUMBER: RS35205903102023150087 i devizni.