samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Pistorijus na sudu: Nisam kriv By: [Glasnik] Date: Mart 03, 2014, 16:00:21

Pistorijus na sudu: Nisam kriv

U Pretoriji je počelo suđenje Oskaru Pistorijusu, paraolimpijskom atletičaru koji se tereti da je februara 2013. godine, s predumišljajem, ubio svoju devojku Pinu Stinkamp. Južnoafrikanac se danas, na prvom ročištu, izjasnio da nije kriv za delo za koje ga tužilaštvo tereti i za koje traži doživotnu robiju.Suđenje je počelo sa 90 minuta zakašnjenja. Oskar je pre početka prošao pored žrtvine majke Džun koja je rekla da je došla u sudnicu da bi mogla “da ga pogleda u oči” i sela pored porodice optuženog kako bi im se pogledi lakše sreli.- Hoću da pogledam Oskara u oči i sama spoznam istinu o tome šta je uradio Rini. Šta god da sud odluči na kraju suđenja, ja ću biti spremna da mu oprostim… Ali prvo hoću da ga nateram da me pogleda i vidi bol i patnju koju mi je naneo. Osećam da mi je to potrebno -rekla je Džun Stinkamp (67) za “Pretorija njuz”.Pistorijus se brani time da je Sinklampovu ubio slučajno, misleći da je provalnik u njegovom kupatilu, a glavna infromacija sa prvog saslušanja jeste da je Pistorijus negirao sve što mu se stavlja na teret: ubistvo, pucanje iz vatrenog oružja na javnom mestu i posedovanje municije bez dozvole. Pre početka suđenja iznad ulaza u sudnicu proletela je bespilotna letelica sa kamerama. Nekoliko televizija je postavilo opremu za direktan prenos oko sudnice. U Južnoafričkoj republiciuveden jeposeban kanal koji će raditi 24 sata i pokrivati suđenje.Zakon u Južnoafričkoj republici ne poznaje smrtnu kaznu, pa tako bi Pistorijus, ako se proglasi krivim,mogaou zatvoru da provedenajmanje 25 godinajer tek tada ima pravona zahtevda izađe na slobodu i ostatak kazne služi uslovno.Tužici tvrde da je Pistorijus ubio Stinkampovu sa namerom pucajući u nju kroz vrata kupatila posle svađe. Pistorijus negira krivicu i kaže da je devojku ubio greškom kada je ispalio četiri metka kroz vrata misleći da se sa druge strane nalaziprovalnik.Ako bude proglašen krivim za ubistvo bez predumišljaja Pistorijus bi mogao dobiti blažu kaznu. Postoji i treća mogućnost – da bude osuđen za ubistvo iz nehata.Tužioci kažu da će protiv njega biti podignuta optužnica i za još dva odvojena slučajajer je navodno pucao na javnom mestu pre ubistva Stinkampove. Jednom je pucao iz kabrioleta, a drugi put ispred jednog restorana.