samo-opusteno Sportske Vesti
Pages: 1
Drulović: U Dablinu (p)ostajem selektor! By: [Glasnik] Date: Mart 03, 2014, 13:15:48

Drulović: U Dablinu (p)ostajem selektor!

Za malo više od godinu dana prošao je put od trenera bez angažmana do v.d. selektora najbolje reprezentacije Srbije. Ljubinko Drulović, nekad veliko ime portugalskog fudbala, vlasnik pet vezanih titula sa Portom, a onda trener u pokušaju preko zrenjaninskog Banata, zatim Drave iz Ptuja i,  na kraju, „1. avgusta” iz Angole. Za sve to vreme i veliki oponent prilika u srpskom fudbalu, pogotovo predsednika Tomislava Karadžića koji 2012, na predlog Save Miloševića, direktora mlađih reprezentativnih selekcija, postavlja upravo Drulovića na mesto selektora omladinske reprezentacije Srbije. Prilika koju malo trenera, i afirmisanih, dočeka, a opet, mora da se prizna, ne toliko mnogo, i iskoristi.I pored činjenice da je preskočio mnogo razreda u trenerskom sazrevanju, Drulović je uspeo, zlobnici tvrde uz pomoć „konzilijuma“, da postane šampion Evrope! U konkurenciji Francuske, Portugalije, Španije, Nemačke, Holandije ili Italije, to je kao da smo kolektivno otišli na Mesec. I nagrada za litvansko zlato sa omladincima došla je u vidu debija koji će Ljubinko Drulović imati 5. marta u Dablinu, na klupi najbolje selekcije Srbije. Dovoljno razloga za iskrenu najavu onoga što ga čeka, ali i onoga što je pratilo njegovo imenovanje…PETKOVIĆ IDE NA TRIBINE  U trenutku kada je IO FSS imenovao Drulovića za v. d. selektora, doneta je i odluka da Ilija Petković postane savetnik za pitanja koja se tiču A reprezentacije. Mnogi su već videli bivšeg selektora ponovo na klupi, istina u drugačijoj ulozi, ali…- Petković će da sedi na tribinama! Za njega kao direktora ili savetnika bolje je da bude na tribinama i uživa u utakmici. Smatram da mu je tamo mesto. Normalno, možemo da pričamo oko nekih njegovih saveta, eventualne pomoći. I razgovaraćemo, ali ne treba da sedi na klupi – kaže Drulović.  – Da li vidim sebe na klupi reprezentacije i posle Dablina?  Naravno. Ja radim kao da ću ovde da ostanem do kraja kvalifikacija, odnosno Evropskog prvenstva u Francuskoj – ističe v. d. selektora. – Uvek razmišljam pozitivno, gledam napred. Moje je da radim, a zna se ko odlučuje.Pred vama je debi na klupi A reprezentacije, imaćete svega dva dana da se upoznate sa ekipom. Da li ćete nešto da menjate u sistemu igre u odnosu na vašeg prethodnika?- Moj omiljeni sistem je 4-2-3-1, a znam da je Mihajlović pokušao da igra nešto drugo na početku mandata, ali mu to nije prošlo. Nastavićemo, dakle, da igramo u sistemu koji najviše odgovara i meni i igračima. Jednostavno, imamo takav profil igrača da ne bi trebalo ništa da menjamo.Irci nisu naivna reprezentacija, nedavno su doveli za selektora veoma dobrog stručnjaka Martina O` Nila. Koliko ste upoznati sa mogućnostima njihove selekcije?- Postoji nedoumica, a ja na sve gledam kroz njihovog selektora. Znam da je dobar stručnjak, radio je u Premijer ligi. Vidim da je pozvao čak 29 igrača i to govori da ni on ne zna kime sve raspolaže. O` Nil važi za veoma temperamentnog trenera, stalno je uz liniju terena. Pretpostavljam da će i ekipa da mu „radi“ na sličan način.Moramo da pomenemo himnu i horsko pevanje. Da li mislite da rizikujete kada ste u reprezentaciju vratili igrača koji jedini ne želi da peva himnu?- Ima stvari koje treba da se zaborave…IMAO SAM PONUDA Osvojio je Prvenstvo Evrope, a onda ostao bez posla!? FSS mu je, ipak, kasnije ponudio nastavak saradnje, ali nije tajna da su i na Terazijama 35 mislili da će Drulović brzo prihvatiti neku od ponuda. A opet, zlobnici tvrde da ih nije imao, pa nije i mogao neku da prihvati.- Imao sam ponuda – ističe Drulović. – I od domaćih klubova. Nisam, međutim, hteo da žurim. Znao sam da imam iza sebe veliki rezultat i da moram da budem strpljiv i pažljiv prilikom odabira. I, strpljenje se isplatilo. Dobio sam šansu koju čeka svaki trener. Nisam pogrešio. Mnogi misle da ovo nije stvar koja sme da se zaboravi. Uostalom, tada je to protumačeno kao „narušavanje atmosfere i jedinstva“, a vi ste u najavi spiska upravo apostrofirali ove dve stvari kao ključne za uspeh reprezentacije…- Ljajić je igrač u usponu, sada je u Romi, velikom klubu. Mlad je igrač i zaslužuje šansu. Na njemu je da kvalitet koji poseduje demonstrira u reprezentaciji, a onda verovatno niko više i neće da postavlja pitanje himne. Da li će da peva…Rekao je da neće, pa ćemo sada imati slučaj da svi pevaju a on ćuti…- Ako dečko ne oseća tu himnu i ne želi da je peva, onda mi tu ne možemo ništa. On je građanin Srbije i ima pravo da bira…Pratili ste minule kvalifikacije za Svetsko prvenstvo u Brazilu, kako gledate na činjenicu da smo podbacili u najvažnijim mečevima, a one „revijalne“ uglavnom dobijali?- Moramo da budemo takmičarska ekipa. Vreme odrastanja je prošlo, formirana je dobra selekcija i smatram da ne bismo smeli da umiremo u lepoti igre, već sve da podredimo rezultatu. Tada smo igrali dobro, ali nismo uvek pobeđivali. Dešavalo se da nas pritisak meča sputava, a to nije odlika ekipa koje pobeđuju. Verujem, ipak, da je to bila cena sazrevanja. Imamo tim koji predstavlja miks iskusnijih igrača koji nastupaju u najjačim evropskim klubovima i onih mlađih, ekstra talentovanih pred kojima je lepa budućnost. Dobar spoj…Samo još da ostvarimo cilj i plasiramo se u Francusku 2016.- Ukoliko budem selektor, verujem da ćemo biti među dve prvoplasirane selekcije koje će direktno izboriti plasman na Evropsko prvenstvo. Ali, da ne žurimo… Videćemo posle Dablina kako stoje stvari – poručuje v. d. selektora „orlova” Ljubinko Drulović.VAŽNIJE MI MIŠLjENjE KARADžIĆA I LAKOVIĆADobio je poverenje predsednika i ostalih članova Izvršnog odbora FSS, ali u Stručnom odboru Saveza niko se nije setio Ljubinka Drulovića. Stručni je predložio Izvršnom odboru dva kandidata za selektora – Ljubišu Tumbakovića i Aleksandra Stanojevića, trenere koji imaju mnogo više iskustva, pogotovo Tumbaković, pa i ostvarenih rezultata. Koliko je takva preporuka Stručnog odbora razočarala Drulovića?- Radim posao pošteno i profesionalno i ne bih komentarisao odluke Stručnog odbora. Meni je, iskreno, važnije mišljenje čelnih ljudi Saveza, koji su me dobro upoznali, pre svih predsednika Karadžića i generalnog sekretara Lakovića. Oni me poznaju godinama. Želim da opravdam njihovo poverenje i možda drugima pokažem da su pogrešili – ističe v. d. selektora „orlova”.