samo-opusteno Sportske Vesti
Pages: 1
Matić: Moramo da se plasiramo na EP, Srbiji je dosta izgovora! By: [Glasnik] Date: Mart 03, 2014, 00:18:06

Matić: Moramo da se plasiramo na EP, Srbiji je dosta izgovora!

ČELSI i reprezentacija Srbije su u Nemanji Matiću dobili oslonac, pokretačku snagu i vođu za budućnost. Izvanredni defanzivni vezni fudbaler, koji se sredinom januara vratio u londonski klub, već posle prvih mečeva „kupio“ je navijače „plavaca“ i srcem i znanjem, a britanske novinare naterao da o njemu pišu euforično i u superlativu. I njemu i Čelsiju ide sjajno, favoriti su za titulu u Premijer ligi, a od Matićevih vrhunskih igara ogroman benefit će imati i naš državni tim koji na jesen počinje kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2016. Tek tada će, valjda, biti savršeno jasno koliko je „orlovima“ nedostajao igrač takvog kova i da je srpski fudbal zbog odluke Siniše Mihajlovića da ga ne poziva dok se sam ne bude javio plaćen danak veliki kao Brazil. A koliko je na terenu atipičan za naš mentalitet, Nemanja je jednako drugačiji i na rečima.   U intervjuu za „Novosti“ jasno je poručio da reprezentacija Srbije više nema prava na loše izgovore i da u kvalifikacionoj grupi s Portugalijom, Danskom, Albanijom i Jermenijom jedini ishod može da bude – uspeh! Kako ocenjujete grupu u kvalifikacijama za EP 2016? – Teška je, ali ni druge nisu lake jer više nema ekipa za potcenjivanje. Portugalci su realno favoriti, imaju rezultate i vrhunski kvalitet. Mi ne smemo sebe da svrstavamo u favorite, jer na to nemamo pravo. Naše je da ćutimo, radimo i cenimo sve rivale. Ali, kako jedna izreka kaže, najbolji način da pokažeš koliko respektuješ nekoga je da ga – pobediš! Da li je Portugalija – Kristijano Ronaldo? – Portugalci su pre svega skup vrhunskih igrača koji igraju u najvećim klubovima Evrope. Na svakoj poziciji su jaki i ne vidim da im bilo šta nedostaje. Ali, mogu i oni da se pobede. Da li je onda realno da se Srbija bori za drugo mesto s Danskom? – Ne bih govorio o borbi za određeno mesto, moramo da idemo meč po meč. Ne plašimo se nikoga, svi su od krvi i mesa, pa i Portugalci.MIHAJLOVIĆ I JA SMO BILI – SRBI Da li posle svega žalite zbog konflikta sa Sinišom Mihajlovićem zbog kojeg ste propustili skoro cele kvalifikacije za SP? Da li ste mogli ranije da izgladite nesporazum? – Prvo, nije bilo konflikta, ja sam profesionalac i korektno sam se ponašao. Slažem se da smo mogli ranije da porazgovaramo i rešimo sve, ali smo obojica još jednom bili – Srbi. Nažalost, u onim lošim osobinama našeg naroda – priznaje Matić da su i on i bivši selektor pogrešili.  Mogu li navijači u Srbiji da veruju u plasman na EP? – Mi moramo da se plasiramo u Francusku! Dosta je bilo izgovora, narod u Srbiji to više ne može da sluša. Ne prolazi više priča o tome kako treba da pokažemo kvalitet. Sad je važan samo rezultat. Moramo da shvatimo da treba da pobeđujemo, igra nije bitna. Neka igramo i deset puta slabije od svakog rivala, ali da na kraju uvek bude 1:0 za nas. Odmah pristajem na to! Takav je moderni fudbal, rezultat je iznad svega i odlika velikih ekipa je da dobijaju i kad se 90 minuta brane i kad ceo meč napadaju. Koliko za reprezentaciju znači što ima po više igrača u istim evropskim klubovima? – Srbija će imati velike koristi što ima četvoricu u Benfiki, Nastasića i Kolarova u Sitiju, Baneta i mene u Čelsiju… Za selektora će to biti olakšavajuća okolnost jer se dobro poznajemo, a na okupljanjima nema mnogo vremena za uigravanje. Čelsi je već 13 utakmica bez poraza, prvi ste na tabeli, koliko je titula blizu? – Biće veoma teško jer su u trci s nama tri velike ekipe, Siti, Liverpul i Arsenal. Daću sve od sebe da osvojimo što više bodova i dođemo do titule, ali sudeći prema razvoju situacije mislim da će o prvaku odlučivati tek poslednje kolo. Mediji su vas i Edena Azara ocenili kao ključne adute Čelsija u borbi za titulu? – Prijaju pohvale, ali u Čelsiju nema igrača koji su važniji ili bolji od drugih. Za svakoga postoji zamena i pre svega smo tim. Zato se ne slažem s tim da sam bitniji od bilo koga.“ORLOVI“ U PONEDELjAK U DABLINU NEMANjA Matić će se u ponedeljak, sa još 19 reprezentativaca, staviti na raspolaganje privremenom selektoru Ljubinku Druloviću. „Orlovi“ se okupljaju u Dablinu, gde će odraditi i prvi trening uoči prijateljskog meča s Republikom Irskom. Utakmica je zakazana za sredu u 20.45.  Koliko vam je teško da gledate Ligu šampiona na TV? – Pa, bilo mi je pomalo dosadno u sredu uveče – smeje se Matić. – Šalu na stranu, kad sam dolazio bio sam spreman na to da neću imati pravo igranja u Evropi. Nadam se da ćemo proći Galatasaraj i nastaviti dalje. Čelsi je veliki klub i uvek je među kandidatima za trofej, ali ne treba zaboraviti da su konkurenti najbolje svetske ekipe. Biće neizvesno. Da li vam se više sviđa kako igra Bajern ili Real? – Ne bih se izjašnjavao, jednako su dobri, s tim da Bajern ima bolju timsku igru, a Real više vanserijskih pojedinaca. Koliko je pomogao Ivanović u drugoj adaptaciji na Čelsi i London? – Baš mnogo, u oba navrata. I sa svim drugim saigračima sam u dobrim odnosima, mnoge znam iz prvog boravka u Čelsiju, dok sam s Ramiresom i Luizom igrao u Benfiki, tako da imamo dosta zajedničkih tema. Kakav je osećaj kad stavite u džep igrača kao što je Jaja Ture? – Ne posmatram to na takav način, meni je protiv Mančester sitija bilo važno samo da obavim posao najbolje što mogu i doprinesem pobedi. Na medijima je da se bave poređenjima. Jedno je sigurno, nije isto igrati protiv igrača kao što je Ture i nekog manje dobrog. Protiv njega je u svakom momentu teško, ali naši dueli traju po sekund-dva, pa posle veći deo meča nemamo dodira. A kad se utakmica završi, bar što se mene tiče, odmah je zaboravljam i okrećem se narednoj.DžAK OLOVA OD ROBIJA ROBERT Prosinečki je nedavno izjavio da je Nemanja Matić najbolji zadnji vezni fudbaler na svetu i da Srbija ima najjaču odbranu u Evropi… – Čitao sam to i želim da se zahvalim Robiju za takvo mišljenje. Stavio mi je džak olova na leđa. Šalim se, naravno da prija kad to čuješ od tako velikog igrača. Ponosan sam zbog toga. A, što se tiče naše odbrane, slažem se sa Prosinečkim da su jako kvalitetni, ne samo četvorka Ivanović-Subotić-Nastasić-Kolarov koju je on naveo, već i Biševac, Tomović, Rukavina… Svi su dobri i sposobni da obave posao na najbolji način – smatra Matić.  Strahujete li da ste izuzetnim kvalitetom prvih utakmica u Čelsiju sami sebi postavili veoma visoke standarde? – Kod svakog igrača postoje dobri i loši periodi, spreman sam na sve. Iz Benfike sam došao u top-formi i svestan sam da sam postavio visoke standarde, ali igrač Čelsija tako mora. Zna se šta se od tebe traži u klubu i na to mora da odgovoriš. Koliko vam je bilo teško da napustite Benfiku posle dve i po uspešne godine? – Nije bilo lako rastati se i od kluba i od grada. Moja porodica se vezala za Lisabon, ali tek kad sam na polasku video suprugu i dete sa suzama u očima shvatio sam koliko nam je svima teško pao rastanak od Portugalije. Ali, život je to, profesionalac sam i procenio sam da je pravi momenat za jaču ligu. Povratkom u Čelsi sam ispunio cilj, a Benfika i Lisabon će uvek imati posebno mesto u mom srcu. Ostavili ste u Lisabonu čitavu četu srpskih igrača… – To su sve fenomenalni momci i dobri fudbaleri. Proveli smo zajedno pet-šest meseci i mogu da kažem da su se brzo uklopili. Većina njih igra, Markec i Fejsa su standardni, Sulejmaniju ide sve bolje, još samo da se Fića Đuričić izbori za mesto. Pred njima je lepa budućnost. Mogu li lisabonski „orlovi“ da vrate titulu ove sezone? – Benfika je uvek favorit, a sad ima i finu prednost u odnosu na Sporting i Porto. To se ne ispušta – veruje Nemanja Matić u uspeh doskorašnjih saigrača.LAZAR LEPTIRZAŠTO je Lazar Marković – „Leptir“?- Hahaha… Baš sam s Banetom Ivanovićem razgovarao o tome pre neki dan, nismo mogli da se setimo ko mu je i kada dao nadimak. Tako smo ga prozvali jer je brz i mali, baš podseća na leptira.Da li je Lazar najbolji igrač portugalske lige i pripremaš li mu teren u Čelsiju?- Sigurno je među najboljima, odličan je i može još mnogo da napreduje. Što se tiče njegove budućnosti, sam će najbolje odlučiti o narednom koraku.