samo-opusteno Sportske Vesti
Pages: 1
Zašto Novak još nije u top-formi? Manjak mečeva i motivacije, Beker loš izbor By: [Glasnik] Date: Mart 02, 2014, 00:15:14

Zašto Novak još nije u top-formi? Manjak mečeva i motivacije, Beker loš izbor

PRVI na svetu, Rafael Nadal, od prvog januara ove godine odigrao je 17 mečeva, od čega je pobedio u 16 duela i uzeo dve titule. Drugi na ATP listi, Novak Đoković, u isto vreme izašao je svega osam puta na teren, sa porazima u četvrtfinalu Melburna i polufinalu Dubaija. Ovakva razlika u kalendaru takmičenja jedan je od razloga zašto se stalno povećava prednost Španca na lestvici, koja će od sutra iznositi 4.320 poena.   Nadal može da bude bezbrižan jer će i u Majamiju biti u prilici da se dodatno “odlepi”, ako napravi dobar rezultat. Sa druge strane, postoji još faktora koji utiču na to zašto naš najbolji teniser nije u top-formi, u periodu u kom je proteklih godina bio maestralan. Naime, upravo je od januara do kraja marta uvek dominirao na turu, osvajajući Australiju, Dubai, uz sjajne partije u Indijan Velsu i Majamiju. NEDOSTATAK “GLADI”Utisak je da su oslabili žar i motivacija da “grize” za svaki poen, da “kida” na terenu čak i kad gubi 5:2 u setu. Pitanje je koliko je trenutno fokusiran na tenis, s obzirom na to da je odlučio da posle Australijan opena pauzira više od mesec dana. – Nisam ostvario uspeh kakav sam imao prošle godine, ili godinu pre toga. Ali, to je normalno u sportu. Ne možete uvek da osvajate titule. Kada izgubite od boljeg igrača, pružite mu ruku, i to je to. Nastavite dalje i pokušate da iz toga izvučete maksimum. Sada mi treba što više mečeva, treninga i ovakvih situacija. Nadam se da ću igrati dobro u SAD – rekao je Novak. PREVELIKA PAUZAPosle dugačkog odmora na kraju 2013, i priprema, Novak je izgubio u četvrtfinalu Melburna, da bi potom napravio pauzu od čak 34 dana.   Odlučio je da propusti Dejvis kup, nije hteo da prijavi neki manji turnir, čuvao se za Emirate, i – pogrešio je.   – Nisam imao dovoljno mečeva, što se i videlo na terenu. Nedostaje mi ta konstantnost u pokretima tokom duela. Ali, izgubio sam ovog puta od Federera, što nije tako strašan poraz. Nisam potpuno zadovoljan svojom igrom, znam šta nije dobro, radim na tome i pokušaću da budem bolji. BEKER LOŠ IZBORAko je u Australiji bilo rano reći išta protiv Borisa, sada više nema takvih ograničenja. Posle dva i po meseca rada sa Novakom, Nemac ničim nije opravdao ukazano poverenje. Doveden je da pomogne na mentalnom planu u važnim duelima, a upravo je na tom segmentu Nole i pokazao najveće slabosti. Postavlja se, zato, pitanje da li bi bilo dobro da mu se naš as “zahvali” već do kraja marta, do početka Garosa ili nakon prvih šest meseci u godini? Mnogi kažu – što pre, to bolje. Sa tim se, međutim, zasad, ne slaže Đoković. – Ljudi previše očekuju. Možda misle da ću da počnem da igram levom rukom, ne znam… Stalno me pitaju šta sam to popravio od kako radim sa Bekerom. Vežbamo određene detalje u igri, ali neću praviti nikakve značajne promene. Neću početi da igram servis-volej. Opet, radimo na pozicioniranju na terenu, a ponoviću, tek je početak godine. Potrebno nam je još vremena da se bolje upoznamo i osetimo benefite partnerstva.PODRŠKA SA TRIBINAKADA nema Vajde na tribinama, odnosno fizioterapeuta Amanovića, Novak kao da nema na koga da se osloni kada stvari krenu loše. Njih dvojica su predstavljali “sunđer” za sve negativne stvari, koje su preuzimali od Đokovića, a vraćali mu talase dobre energije. U vezi sa tim, nekada je sve prštalo od emocija i u Novakovim mečevima, dok u poslednje vreme sve je uočljiviji “ravnodušniji” pristup.