samo-opusteno Sportske Vesti
Pages: 1
SKANDALOZNO: Šimunić slavio uspeh Hrvata uz poklič "Za dom spremni" By: [Glasnik] Date: Novembar 21, 2013, 00:16:01

SKANDALOZNO: Šimunić slavio uspeh Hrvata uz poklič "Za dom spremni"

Fudbalski reprezentativac Hrvatske Josip Šimunić našao se u centru pažnje medija posle sinoćnjeg plasmana na Mundijal, pošto je posle trijumfa nad Islandom poveo slavlje na “Maksimiru” uzvikujuću, na mikrofon, neprimerene ustaške parole .Iskusni Džo je ispred južne tribine, preko razglasa, uzvikivao “Za dom”, na šta su mu navijači odgovorali sa “Spremni”. Šimunić je to uradio nekoliko puta, a na kraju je i pohvalio navijače.- To sam uvek želeo da uradim i baš me briga da li će neko da me kazni. Kakav FARE, kakve tužbe, kazne… Nemam se čega stideti zbog tog “Za dom spremni”, igrao sam za svoj dom, a oni kojima smetaju ti povici mogli bi nešto malo pročitati i proučiti istoriju. Ako to nekome smeta, onda je to njegov problem. – rekao je 35-godišnji fudbaler Dinama iz Zagreba hrvatskim medijima.Ovaj gest Josipa Šimunića i te kako smeta, čak i njegovim zemljacima i nije naišao na odobravanje kompletne hrvatske janvnosti. Mediji su, ili bar neki od njih, javno istakli da iskusnog reprezentativca Hrvatske na kraju zbog svega, bar, mora biti stid. Prenosimo deo komentara novinara Tportal.hr Aleksandra Holiga naslovljenog sa “Josipe Šimuniću, imaš se čega stideti”:“Vatreni” su odigrali izvrsnu utakmicu protiv Islanda nošeni glasnom podrškom publike – i igra i atmosfera bile su onakve kakve već jako dugo nismo videli. Slavilo se na tribinama, na ulicama i u domovima… I onda je Josip Šimunić, najstariji i najiskusniji, uzeo mikrofon u ruke. “Za dom”, poveo je skandiranje, a publika je spremno odgovarala. Zaista, stvar je opšte kulture znati da su se spomenutim povikom pozdravljali još ban Jelačić i njegova vojska u 19. veku, a neki tvrde da (u sličnom obliku) potiče još od opsade Sigeta 300 godina ranije. Isto je tako opšta kultura znanje i razumejavanje zašto on danas više nije primeren i zašto spada u kategoriju govora mržnje.Poklič “Za dom spremni!” nije patriotski. On je to nekada bio dok je Pavelićev režim ubijao ljude druge rase, nacionalnosti i vere, pa čak i iste nacionalnosti. Pod tim pokličem su ubijani ljudi.Znate li ko je ovo izjavio? Nikakav levičarski agitator, FARE-ovac ili UEFA činovnik – to su reči bivšeg hrvatskog premijera Ive Sanadera, dugogodišnjeg šefa stranke koja je oduvek igrala na kartu patriotizma. Vrlo slične izjave naći ćete među političarima na bilo kom delu ideološkog spektra (osim onog najmarginalnijeg) jer se antifašizam priznaje kao civilizacijska tekovina i vrednost na kojoj je, između ostalog, utemeljen i hrvatski Ustav te sama hrvatska nezavisna država…Nemojte sumnjati da će zbog ovog gesta Šimunić u svetskim medijima biti stavljen na stub srama. Umesto da se piše i priča samo o sjajnoj igri ekipe Nike Kovača, u naslovima će kroz mulj biti provlačen i “fašista” Šimunić i Hrvatska. Na kraju će, naravno, uslediti konkretnija kazna.Dakle nije to samo problem onoga kome smeta. Josip Šimunić pokvario je predivno veče… Bacio je ljagu na hrvatsku reprezentaciju i na svoju zemlju – jer, kako se to kod nas uvek volelo reći, “sportisti su naši najbolji ambasadori”.Ako ni zbog čega drugoga, zbog toga ga mora biti stid”.JOVANOVIĆ: TEBI TREBA LEKCIJA IZ ISTORIJEMinistar sporta, obrazovanja i nauke u vladi Hrvatske Željko Jovanović kritikovao je Šimunića što je, koristeći ustaške parole, slavio pobedu nad Islandom i plasman na Svetsko prvenstvo u Brazilu.”E moj Šimuniću, tebi treba lekcija iz istorije. Ako želiš, lično ću da ti pomognem da dobiješ dobrog profesora i shvatiš kakav je to poklič ‘Za dom spremni’” – napisao je Jovanović na društvenoj mreži Fejsbuk.