samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Marijana Papić dobila orden od Putina By: [Glasnik] Date: Novembar 18, 2013, 16:01:43

Marijana Papić dobila orden od Putina

PODGORICA – Marijana Papić, direktor Osnovne škole „Pavle Rovinski“, nije ni sanjala da će jednog dana dobiti orden od najmoćnijeg čoveka sveta – Vladimira Putina. Za predsednika Rusije ističe da je ljubazan, samouveren i viši nego što se to misli. Orden narodnog jedinstva, inače najviše državno priznanje koje se dodeljuje strancima, Marijani je uručeno 4. novembra u Kremlju. Za doprinos ruskoj kulturi i jeziku ga u matičnim zemljama dobijaju retki. Ove godine, uz Papićevu, dobila ga je još jedna osoba, a priznanje još tri osobe. Sve je počelo, priča Marijana, s nevericom: – Jednog jutra je u moju kancelariju ušao ruski ataše za kulturu i saopštio da sam za doprinos ruskom jeziku dobila neki orden. Tada nisam znala o čemu se tačno radi, ali je to za mene bila čast. Takođe, mislila sam da će priznanje biti uručeno u Podgorici, međutim, nakon nekoliko dana sam dobila poziv da dođem u Moskvu, gde će orden da mi uruči Vladimir Putin lično. Sama ceremonija je trajala oko četiri sata, a Kremlj se, kaže Papićeva, ne može opisati, mora se videti. – Sve je delovalo nestvarno. Ceremonija se odvijala u dve prostorije. U jednoj, gde nam je uručena nagrada, i u drugoj, gde je tekao planirani program. Bili smo u sali koja se zove Đorđeva dvorana. Po dodeli, ređali su se orkesti i ansambli koji su bili neverovatni. Za stolom su s dobitnicima sedeli Putin i moskovski patrijarh Kiril, što je za mene bila velika čast. Predsednik Rusije je, priznaje Marijana, veliki džentlmen. Veoma je ljubazan i dobar domaćin. – Zbog ceremonije koja je trajala, vrlo malo smo pričali i razmenili nekoliko informacija. Ipak, veoma je bio ljubazan. Mnogi su me pitali kakav je. Samouveren je i prijatan. Mada mnogi imaju utisak da nije visok, bio je viši od mene, iako sam bila na štiklama – kaže kroz šalu naša sagovornica. – Ceremoniji je došao kraj nakon što je poslužen desert. Putin je ustao, pozdravio prisutne, još jednom čestitao dobitnicima i pošao. Nakon toga se sve brzo završilo.   KOŠULjA PRILIKOM dodele priznanja, Papićeva je ispod sakoa nosila belu crnogorsku košulju, moderniju verziju ćemera. – Nosila sam košulju, kako bih deo naše istorije i kulture ponela u Moskvu prilikom primanja za mene velike nagrade. Imam i crnogorsko odelo, koje sam razmišljala da obučem specijalno za tu priliku, ali sam, na kraju, od toga odustala – otkriva Marijana.