samo-opusteno Sportske Vesti
Pages: 1
Kleiza: Partizan požrtvovanošću nadoknađuje manjak iskustva By: [Glasnik] Date: Novembar 07, 2013, 00:15:06

Kleiza: Partizan požrtvovanošću nadoknađuje manjak iskustva

AZIS Jildirim, prebogati “gazda” (predsednik) SD Fenerbahčea, posle trenerskog “transfera veka”, odnosno angažovanja Željka Obradovića, nije žalio novac da najtrofejnijem evropskom stručnjaku obezbedi igračku podlogu s koje bi slavni istanbulski klub mogao da se popne na kontinentalni tron.Zaustavljen je nalet klubova na Bojana Bogdanovića i Emira Preldžića, stigli su talentovani Kenan Sipahi, Melih Mahutoglu, Izet Turkilmaz, pa Luka Žorić, Nemanja Bjelica i sigurno nasjajnija zvezda od svih njih – Linas Kleiza – Litvanac koji je “preko noći” odlučio da se iz NBA vrati u Evropu.- Nekako se desilo sve brzo. Tek što je Toronto odlučio da “skrati” ugovor, moj agent Bil Dafi je rekao da me želi Fenerbahče, pa nije bilo potrebe da dugo razmišljam. Učestvovao sam u mnogim takmičenjima, u nekima bio najbolji igrač, strelac, ali nedostaju mi timske titule. Fenerbahče, sa Željkom Obradovićem, je prava prilika za to – kaže za “Novosti” Linas Kleiza, koji je evropskim krunama najbliže bio sa Litvanijom na proteklom EP i sa Olimpijakosom na fajnal-foru Evrolige 2010.SRBIJA JE PUNA TALENATA POSLEDNjIH godina su učestali mečevi Litvanije i Srbije na velikim takmičenjima… – Posle velikog uzleta na prelazu iz jedan u drugi vek, Srbija je nekoliko godina bila van domašaja medalja, ali uzleteli ste 2009. na EP u Poljskoj. Posle je opet usledio neki pad, ali što je za vas najvažnije imate talentovane igrače koji su opet sposobni da budu jedna od glavnih reprezentacija u Evropi. Naravno da postoji sportski rivalitet između dve zemlje i mislim da je to dobro za evropsku košarku.Tog proleća 2010. je “njegov” Olimpijakos u neverovatnom polufinalu eliminisao Partizan. Prethodno, atinski crveno-beli i beogradski crno-beli su, u prvoj fazi, odigrali dva meča. Onaj prvi u Beogradu je dao krila srpskom velikanu da uzleti do fajnal-fora u Parizu.- Partizan je imao sjajan, mladi tim koji je nedostatak iskustva nadoknađivao velikim požrtvovanjem. Takođe, ogromnu podršku je imao i sa tribina, od izuzetno strasne publike. Na kraju, jedna lopta je odlučivala u oba meča. Mi smo izgubili prvi, u Beogradu, ali smo dobili u Parizu.Današnji tim Partizana, sasvim je drugačiji od tadašnjeg, dok Fenerbahče sada, kao tada Olimpijakos, stremi najvećim ciljevima.- Partizan ima mlad tim, izuzetno talentovan, što pokazuju kroz sezonu. Rekao sam već da nije lako igrati u punom “Pioniru”. Biće zanimljivo.Te 2010. Olimpijakos je izgubio i finale domaćeg šampionata od Panatinaikosa, koji je predvodio Željko Obradović. Danas Kleiza ima šansu i, kako kaže, sreću da sarađuje sa njim.- Veliki trener. Već sam rekao da je on jedan od razloga što sam u Fenerbahčeu. Počeli smo veliki novi posao svi zajedno. Samo malo strpljenja…Odličan start u Evroligi učvrstio je Fenerbahče u uskom krugu favorita za krunu.- Početak je sezone, ima mnogo dobrih timova i još mnogo da se igra, tako da nema razloga da “trčimo” sa prognozama.Od letos Kleiza je saigrač Nemanje Bjelice za koga ima samo reči hvale.