samo-opusteno Sportske Vesti
Pages: 1
Derbi debitanata! By: [Glasnik] Date: Novembar 02, 2013, 13:17:47

Derbi debitanata!

KADA Milorad Mažić večeras (18.00 – TV Prva) označi početak 145. večite fudbalske priče, u borbu za bodove i prestiž moglo bi da krene čak 10 fudbalera koji do sada nisu bili u prilici da omirišu barut najznačajnije srpske utakmice. Doživljaj s malog ekrana, tribina ili klupe u neponovljiv osećaj igranja u jednom od najpoznatijih svetskih derbija kod domaćina bi trebalo da pretvore Jovan Krneta, Darko Lazić, Goran Gogić, Nejc Pečnik i Miloš Ninković. S druge strane, očekuje se da debituju Milan Obradović, Vojislav Stanković, Erik Đemba Đemba, Andrija Živković i Ismail Fofana. Priliku kao rezerve verovatno će čekati Vukan Savićević, Migel Arauho, Marko Petković, Miloš Vesić, možda i Novak Martinović i Stefan Mihajlović na crveno-beloj, odnosno Živko Živković, Nemanja Kojić, Petar Grbić, Nemanja Petrović, Marko Živković i Saša Ivković na crno-beloj klupi. – Ovaj dan sam čekao otkako sam kao klinac počeo da šutiram loptu. Još tada sam sanjao da igram na “Marakani” protiv Partizana, da postignem gol, slavim do neba… Sada želim da sve te dečačke snove i ostvarim – kaže Miloš Ninković, najzvučnije debitantsko ime 145. derbija. Učešće Zvezdinog veziste dospelo je pod senku neizvesnosti zbog teške povrede, ali je Miloš otklonio sve dileme, poručivši da će na teren s kacigom na glavi i da ga ništa ne može sprečiti u nameri da igra. – Prošao sam dugačak, zaobilazni put do derbija. Mogao sam i mnogo ranije da zaigram, ali me je kao tinejdžera put odveo u Kijev, umesto na “Marakanu”. Devet godina kasnije konačno sam tu i želim samo pobedu. Ako budem u prilici da je začinim golom, bilo bi fenomenalno, ali mi pogodak ništa ne znači u poređenju s trijumfom koji bi nas vratio na samo bod zaostatka za večitim rivalom – kaže Ninković. A kada se debituje u 36. godini, onda to svakako zaslužuje dodatnu pažnju. Partizanov štoper Milan Obradović je mnogo toga preturio preko glave, godinama je vodio ljute bitke u ukrajinskom prvenstvu u jačim utakmicama od ove, ali će današnji dan zauzeti posebno mesto u njegovoj bogatoj karijeri. – Moram da priznam da mi prija cela ova pažnja i sve što prati priču oko derbija. Dosta sam imao jakih utakmica u karijeri, ovo je stvarno nešto sasvim drugačije. Očekujem pun stadion i da sve prođe sportski i korektno. A to na kojoj ću poziciji zaigrati, da li ću da budem desni bek ili štoper manje je važno. Trener Rašović će odlučiti gde sam korisniji – kaže Obradović. Iskustvo defanzivca crno-belih, koje nije vezano za duele večitih srpskih rivala, sasvim je dovoljno da mu ukaže na maksimalan oprez. – Svi Zvezdini fudbaleri iz ofanzivnih delova tima poseduju značajan kvalitet. Tu su Kasalica, Pečnik, Dauda, svako od njih zaslužuje pažnju. Veći pritisak će biti na njima, jer kao domaćin uvek moraš da pobediš. Prepuštam Zvezdi ulogu blagog favorita i očekujem da utakmicu reši jedan dobar individualni potez ili neka greška – kaže Obradović. A Zvezdin Slovenac Nejc Pečnik, jedan od trojice stranaca debitanata, ne može da dočeka početak utakmice. – Toliko toga sam čuo o derbiju i jedva čekam da počne. Iako će biti mnogo debitanata, mislim da će iskustvo prevagnuti na našu stranu. Milijaš, Ninković, Mijailović, Mrđa i ja imamo mnogo jakih mečeva u nogama, Dauda je u formi i mislim da ćemo mirnije ući u meč. Baš to može da bude presudno – istakao je Pečnik. Debitanti nisu tako često rešavali večiti derbi, a poslednji put kada se to dogodilo slavila je Crvena zvezda. Luka Milunović i Filip Kasalica bili su junaci pobede u polufinalu Kupa (2:0), pre tačno 19 meseci na “Marakani”. Ima li sada, bilo na jednoj, bilo na drugoj strani, onih koji bi to mogli da ponove – saznaćemo večeras s početkom od 18 časova.SAMO PETORICA STRELACAOD svih današnjih igrača Crvene zvezde i Partizana samo su petorica postizali golove u večitim derbijima. Od preko 50 igrača u dva rivalska tabora, to su samo Nenad Milijaš, Filip Kasalica i Luka Milunović kod crveno-belih, odnosno Saša Ilić i Miloš Jojić u timu crno-belih.