samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Testament-intervju Aleksandara Tijanića: Objavite ovo kad umrem By: [Glasnik] Date: Oktobar 31, 2013, 16:01:41

Testament-intervju Aleksandara Tijanića:  Objavite ovo kad umrem

BEOGRAD – U intervjuu koji je dao pre dve godine, a za koji je želeo da bude objavljen posle njegove smrti u NIN-u, Aleksandar Tijanić kaže da uopšte ne bi voleo da ga srpsko novinarstvo pamti. Ceo testament-intervju Tijanića objavljen je na tri strane u najnovijem broju NIN-a.- Voleo bih da ostavim dve ili tri knjige svojih tekstova, i da samo studenti novinarstva kada hoće da vide kakav je ludak bio Tijanić, uzmu i pročitaju nekoliko tekstova – rekao je tada Tijanić.Poslednjih dvanaest godina njegovog rada, to nije novinarstvo, rekao je, već borba za glavu.- Ja duboko prezirem profesiju kojom se bavim, kao i sebe. Novinarstvo, to je sloj robova. Ne znam ni sam šta tražim skoro četri decenije u novinarstvu. Kada sve saberem, napisao sam hiljade tekstova, ali ima samo desetak koji mogu da izraze ono što mislim da sam ja. Samo desetak – istakao je.Govoreći intimno o sebi, priznao je: ” Ku**im se da ljudi ne bi videli moj strah. I da me zbog tog kukavičluka ne prezru. Zato se pravim hrabar u situacijama koje su ludačke”.Jer kako je rekao: “Spisak mojih neprijatelja je – ko je ko u Srbiji od najmoćnijih ljudi. Kako bih preživeo te neprijatelje, ja sam morao da budem zvonar Bogorodičine crkve: ružan, grbav, nikakav. Ali da zvonim vrlo jako i daleko.”Prisećajući se svoje porodice, Kosova i Dečana, rezignirano je zaključio: “Jeste moj stav da Kosovo treba prodati. Nemamo mi snage fizički da ga zadržimo. Mi smo bivši hegemoni Balkana.”Aleksandar Tijanić, generalni direktor Radio-televizije Srbije, iznenada je preminuo u ponedeljak u 63. godini.ODRŽANA KOMEMORACIJA U SKUPŠTINI GRADA Foto Z.JovanovićNa komemorativnom skupu održanom u Skupštini grada Beograda prijatelji i kolege Aleksandra Tijanića poručili su da njegova smrt predstavlja nenadoknadiv gubitak za srpsko novinarstvo i za Radio-televiziju Srbije, koju je, iako često nije imao podršku političkih struktura, uspeo da pretvori u najbolji medijski javni servis u regionu. Predsednik Upravnog odbora RTS-a Slobodan Marković odao je priznanje Tijaniću zbog ogromnih napora koje je ulagao braneći programsku nezavisnost RTS-a. “Došao je u jednu televiziju bez uticaja i postavio sebi cilj da uspostavi televiziju nezavisnu od vlasti, da je učini kvalitetnom i najgledanijom – i u tome je uspeo”, rekao je Marković, dodavši: “Njegovo glavno delo je javni servis. Da li će opstati u kapacitetu za koji se izborio Tijanić zavisi od Srbije i političke elite.” Od Aleksandra Tijanića se oprostila i glavna i odgovorna urednica “Politike” Ljiljana Smajlović, koja ga je opisala kao “junaka našeg doba”, koji je svojim novinarskim autoritetom izazivao zazor kod političara. Iako, kako je rekla, nije bio junak bez mane, njegovim odlaskom u srpskom društvu i novinarskoj profesiji ostaje upražnjeno mesto koje neće imati ko da popuni. I dugogodišnji Tijanićev saradnik u RTS-u, glavni i odgovorni urednik informativnog programa te televizije Nenad Stefanović, opisao ga je kao autentičnog i neponovljivog čoveka, izuzetnog talenta i mudrosti.Foto Z.Jovanović”On sam neumorno je radio da sebi skrati život. Imao je temperament koji nije mogao da se penzioniše i vizije koje mu nisu dale da miruje”, rekao je Stefanović, dodavši da mu je to što je vodio javni servis vezivalo jezik i ruke iako su ga često prsti svrbeli da nešto napiše. Komemoraciji povodom smrti Aleksandra Tijanića su, pored porodice, prijatelja i kolega, prisustvovali predstavnici državnih institucija, diplomatskog kora i brojni poštovaoci. Skupu su, između ostalih, prisustvovali i prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić, ministar saobraćaja Aleksandar Antić, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik i predsednik Saveta RRA vladika Porfirije. U holu RTS-a, u Takovskoj 10, otvorena je knjiga žalosti, a ispraćaj za kremaciju je u petak u 15 sati na Novom groblju u Beogradu, dok će urna naknadno biti položena u Aleji zaslužnih gradana.