samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Ana Ivanović: Svako u životu dobije ono što je zaslužio By: [Glasnik] Date: Oktobar 16, 2013, 04:01:23

Ana Ivanović: Svako u životu dobije ono što je zaslužio

NEKOLIKO meseci pre nego što je napunila 21 godinu, u leto te 2008, Ana Ivanović je pokorila planetu! Držala je svet pod nogama, jer je upravo bila osvojila pehar Rolan Garosa i popela se na prvo mesto na VTA listi. Ukupno je do danas u karijeri osvojila 11 titula, pobedila u čak 400 mečeva na najvećoj sceni, zaradila mnogo novca i dostigla stvari o kojoj 90 odsto njenih vršnjaka može samo da mašta. Sve što je uradila, pritom, učinila je isključivo sopstvenim trudom i znanjem, uz godine odricanja, treninga i posvećenosti sportu koji voli. Neko je možda na sve to ljubomoran, neko ne voli tuđe uspehe iz drugih razloga, ali Ana ima svoj put. Nije najkraći, nekada nije ni najbolji po nju, ali Ivanovićeva tvrdi da zna gde ide, što je i najvažnije. Upravo o toj temi životnog puta, ali i svojoj filozofiji, odnosno idealima koji je vuku napred, Ana je pričala za „Novosti“. U iskrenoj ispovesti, naša teniserka je pokazala da se iza lepog lica i atraktivne pojave nalazi veoma kompleksna i inteligentna ličnost, koja priznaje da mnogo radi na sebi. Jedan od načina za to je i usavršavanje kroz čitanje njoj zanimljivih knjiga, koje podstiču na razmišljanje, mudrost i ravnotežu… * Samo onaj koji zna pravac, poznaje i put – Lao Cu. Izabrali ste ovu izreku za status na vašem „tviter“ profilu?   – Ovu izreku volim jer me podseća na to da ljudi u današnje vreme previše i olako donose sud o drugima i bave se tuđim životima. Nezahvalno je analizirati i kritikovati osobu koju uopšte ne poznajete, kao ni detalje života te osobe ili njeno mišljenje. Svako ima pravo na svoje želje i ciljeve i svoj put koji misli da je pravi. Kada imate svoj cilj, vi ste taj koji gradi put ka njemu! * Koliko je Ana iz oktobra 2013. drugačija od one Ane od pre pet godina u istom ovom periodu. Šta se sve promenilo u vašem životu od tada? – Kroz svako iskustvo mi sazrevamo i na neki način se menjamo. Svakodnevno se srećemo sa različitim situacijama i one sigurno utiču na nas, jačaju nas, iskušavaju nas, ali osnovni principi i stavovi su isti. Ne smatram da sam se mnogo promenila, niti to želim. * Pomenuli ste da je „Kaluđer koji je prodao svoj ferari“ jedna od vaših omiljenih knjiga. Autor kaže, na samom početku, da su ljudi gospodari sopstvene sudbine i da ne postoji zadatak ili stvar koja ne može da se reši. Da li se slažete sa tim? – Da. Smatram da kada nešto zaista želite iskreno i kada date sve od sebe da to postignete tada to zaista i možete! Ponekada nismo ni svesni koliko smo u stvari jaki. * Koji su vaši životni ideali? – Vrednosti i principi uz koje sam odrasla nikada ne bih menjala. U današnje vreme tradicionalne vrednosti kao da su izbledele i ljudi često imaju pogrešne ideale. Mislim da imam sreće da oko sebe imam ljude koji se nisu promenili i koji su tu da se postaraju da tako i ostane. * Kada svaki dan izgleda gotovo isti, to je zato što smo prestali da primećujemo dobre stvari koje nam se dešavaju u životu, napisao je Paulo Koeljo u „Alhemičaru“. Koliko vam je bliska ova misao? – Lako upadamo u monotoniju, život je danas kao na pokretnoj traci i često imamo osećaj da se svaki dan vrti samo oko poslova i obaveza, a da nemamo nimalo vremena za sebe. Važno je naći pola sata ili sat dnevno za sebe, zastati i obratiti pažnju na lepe stvari, koje su u stvari svugde oko nas. * Život je kao roler-koster. U njemu se dešavaju usponi i padovi. Ali, na vama je da li ćete vrištati ili uživati tokom vožnje. To je još jedan od citata koji ste svojevremeno naveli da vam se dopadaju. Gde ste vi, trenutno, na ovom roler-kosteru, i kakva je vaša vožnja? – Osećam se veoma dobro u svojoj koži trenutno! * Ako postoji ideal teniskog savršenstva u izgledu, talentu i karakteru, to bi verovatno onda bila Ana Ivanović. To je rekla Elenor Preston, novinarka „Fajnenšel tajmsa“, što ste objavili i na vašem sajtu. Kako reagujete kada kažu da ste savršeni? Šta je za vas savršenstvo? – Veoma mi laska taj komentar. Veliki sam perfekcionista i na terenu i van njega. Iako me ponekada to i sputava na određen način, ipak mi sa druge strane pomaže da u svakom trenutku u svemu što radim dam svoj maksimum. * Ljubav pretvara tamu u svetlost i čini da vaše srce uzleti – slobodan je prevod citata iz knjige „Mati pirinča“, još jedne od vaših omiljenih knjiga. Koliko je teško da ljubav, čistota emocije i svetlost dobiju bitku protiv tame, materijalizma, ljubomore i mržnje u modernom svetu? Kako se vi borite sa tim? – Ja zaista verujem da se sve negde poravna i da svako dobije na kraju ono što zasluži… Moj pristup je, „nikada ne radi drugome ono što ne bi želeo da on tebi uradi“. Pogađa me kada vidim laž i nepravdu, ali svesna sam da na kraju krajeva ljudi to čine sebi samima, a ne drugima. Tužno je videti da ljudi biraju prijatelje iz materijalne koristi ili iz interesa, a ne prema osobinama koje neko poseduje kao ličnost. Na sreću, upoznala sam mnogo ljudi koji i dalje cene prave vrednosti i to me ohrabruje – zaključuje Ivanovićeva.     IZ PRIVATNOG UGLA * Za mečeve se sprema rešavajući sudoku u svlačionici * Od filmova omiljeni su joj trileri * U poslednje vreme sluša isključivo domaću pop muziku * Najviše voli da jede suši, pije običnu vodu, đus i zelene čajeve u „Starbaksu“ * Iz sujeverja ne gazi po linijama na terenu * Tečno govori engleski, srpski i španski * Pored Beograda, najviše voli gradove Melburn, Majorku, Pariz i Rim * Nacionalni je ambasador UNICEF-a i zalaže se protiv nasilja u školama * Ima mlađeg brata Miloša, majku Draganu i oca Miroslava   MOŽDA NISTE ZNALI * Ana i dalje čuva svoj prvi reket, koji joj je otac poklonio za njen peti rođendan. Nalazi se u ormaru u spavaćoj sobi stana u Beogradu * Ako Ana nađe novčić negde usput tokom turnira, uvek ga sačuva, za sreću * Njen lik se našao na poštanskoj markici uoči Olimpijskih igara u Pekingu 2008. godine, a vrednost je bila 40 dinara * Najneprijatniji momenat u karijeri bio je kada je uzela tuđu torbu sa reketima, misleći da je njena, i izašla na teren * Kada joj je bilo 16 godina, Ana je pobedila u 16 mečeva u 15 dana, i osvojila titule na ITF turu * Anin vebsajt je najposećenija internet stranica u odnosu na ostale sportistkinje sveta    DRUGI O ANI: ŠARMANTNA, SLATKA, NAJLEPŠA NA SVETU   * „Ivanovićeva je stvarno veoma fina devojka. Ja sam njen veliki obožavalac.“ Lindzi Devenport, bivši svetski broj 1 * „Njen forhend je daleko najbolji na celom turu“   Nađa Petrova, bivši svetski broj 3 * „Trenirala sam sa njom, i gledala sam je kako igra na Frenč openu kada je pobedila Ameli Morezmo. Ona je sjajna teniserka. I prilično je jaka. Veoma snažno i čisto udara lopticu. Mislim da je čeka lepa budućnost. Veoma je fina, vrlo opuštena, vrlo fokusirana, ali dobra teniserka.“ Kim Klajsters, bivši svetski broj 1 * „Ivanovićevoj će Amerika uskoro jesti iz ruke. Ona je šarmantna, slatka i draga“ Džastin Gimelstob, Sports ilustrejtid * „Pojava koju Ivanovićeva ima na terenu je zapanjujuća. Sjajno se ponaša. Tako je mila, elegantna i pozitivna; u mnogo čemu je kao Šarapova. Ona je skoro kao Katarina Zita Džons teniskog sveta. Ona je kao princeza na terenu: tako ženstvena, a opet tako snažna.“ Kris Brednam, Jurosport * „Čoveče, zar nije strašna?! Ona je zaista prava stvar, došla je praktično niotkuda, a tako brzo napreduje. Kada pogledate njen talenat, neverovatan je. Ima potencijal da stigne do samog vrha i da osvoji mnoge grend slemove.“ Luk Jensen, ESPN * „Ona i u trijumfu i u propasti uspeva da izgleda kao anđeo“ Met Kronin, Foks sports * „Ana Ivanović je najlepša sportistkinja na svetu“ Daren Rovel, CNBC * „Zaista volim Aninu igru. Ima fantastičan forhend, a sviđa mi se i njeno ponašanje na terenu. Na Bi-Bi-Si radiju smo prenosili dosta njenih mečeva, uključujući i njenu pobedu nad Morezmo na Frenču, za koju mislim da je bila apsolutno fantastična.“ Džonatan Overend, BBC sport