samo-opusteno Sportske Vesti
Pages: 1
Sve što niste znali o najboljem igraču EP u Sloveniji: Toni veliki By: [Glasnik] Date: Septembar 24, 2013, 13:19:08

Sve što niste znali o najboljem igraču EP u Sloveniji: Toni veliki

Mišića je sve više, a sive moždane mase sve manje… I to ti je moderna košarka! Jasikevičijus nije bio u Sloveniji, a opravdano odsutan bio je i Navaro…   Ipak, svakom ko se u košarku razume iole bolje od prosečne „očajne domaćice”, osmeh je titrao u uglu usana kada se on dohvati lopte. – Komšo, gde igra onaj mali, u francuskom dresu, broj devet? Kako je razvalio onde odvratne Špance, nisam mogao da verujem! – pitao me je komšija koji zna čime se bavim, a u čijoj pekari kupujem burek duže nego što junak ove priče igra košarku. Da, baš ih je razvalio! Dao im je 32 poena! A posle, u finalu, zaludeo je i Litvance, koji nisu znali gde je lopta. Tada je odlučio da, za razliku od polufinala protiv „Furije”, ne igra baš sam, nego da uključi i razigra i ostalu pokretnu i „nepokretnu imovinu” Francuske pod košem. I tako je uzeo prvo evropsko zlato, i za državu, i za sebe. Onako usput, uvršten je u najbolju petorku šampionata, a proglašen je i za najboljeg igrača EP u Sloveniji.DA LI ZNATE * Puno ime mu je Vilijam Entoni Parker * Rođen je u Belgiji, iako mu je majka iz Amsterdama, a odrastao je u Francuskoj. * Otac Toni Senior igrao je na Lajola univerzitetu. * Ima dva mlađa brata, Terensa Džonatana i Pjera, a Ti Džej igra košarku za francuski klub Orši. * Provodi mnogo vremena na internetu i ima svoj sajt www.TP9.net… * Za svaki meč San Antonija donira 20 ulaznica za nezbrinutu omladinu. * Veliki je fan video igrica. * Omiljeni filmovi su mu „Face off”, „Men of Honor”, „Bad Boys” i „Meet Joe Black”. * Voli rep muziku, sluša Džej Zija, Fifti senta i Raf Rajderse.  – Nije bilo šanse da izgubimo finale. Govorili smo to jedan drugom pre same utakmice protiv Litvanije. Ovo je bilo naše prvenstvo, pogotovo pošto što smo srušili Špance. Zašto sam uvek tu? Pa, želio sam prvenstveno ovo zlato, ali i selektor Kole je jedan od razloga zašto se stalno vraćam reprezentaciji. Ovo je zlato za Francusku! – objasnio je Toni posle velikog finala. A on je istinski umetnik sa basketarom. Dečko je osvajač tri NBA prstena sa San Antonio Sparsima. Momak koji od Švedske 2003. godine nije propustio ni jedno Evropsko prvenstvo. Iako je u Americi do sada zaradio preko sto miliona dolara, ne bole ga leđa, nije mu se nikad zacepio nokat na palcu, niti polaže za pilota helikoptera u terminu priprema Francuske za velika takmičenja. Uvek je tu. I zato je veliki. Zato ga svi poštuju i stoje mirno ispred njega. O tome najbolje svedoči i detalj sa dramatičnog polufinala protiv Španije, koje je Toni maltene sam dobio posle produžetka (75:72). – Parker i Dijao su se drali na nas na poluvremenu. Toni nam je rekao da igramo kao deca, da moramo da se trgnemo. Krenuli smo, shvatili da više nemamo šta da izgubimo – objasnio je novinarima posle trjumfa igrač Portlanda Nikolas Batum, da bi zatim, na odlasku na tuširanje dobacio: – Parker, Parker, on je najbolji! Jeste, i to je ono što svi znaju. Ipak, postoje i manje poznate stvari o najboljem igraču Francuza. Pošto ne voli previše da se eksponira, dugo je uspevao da sačuva privatnost.   Međutim, ta barijera je pala 2007. godine, kada je oženio slavnu filmsku latino zvezdu Evu Longoriju. Bio je to harmoničan brak, koji je odolevao i čestoj razdvojenosti zbog profesionalnih obaveza. Dobro su se zabavljali u slobodno vreme, često su putovali, ali su im paparaci stalno duvali za vrat. Tako su pre par godina uslikani u jednoj diskoteci u Vodicama, na hrvatskom primorju, gde je Toni, inače veliki obožavalac rep i hip hip ritma, imao svoj di džej nastup. SPEC. Na pitanje da li će igrati na SP u Španiji, Toni je odgovorio da ne zna u kakvoj će biti fizičkoj snazi biti.  Nešto kasnije, Toni je učestvovao u tuči u jednom klubu u Njujorku, koju su međusobno započeli reperi Kris Braun i Drejk. – Bio sam u klubu sa prijateljom Krisom Braunom, kada su u jednom trenutku flaše počele da lete na sve strane. Ne znam šta se dogodilo, ali moji prijatelji i ja smo dobili nekoliko udaraca. U prvom trenutku je sve bilo u redu, ali stanje mi se pogoršalo i u avionu sam počeo da osećam da me mnogo boli oko, pa sam odmah po sletanju u Pariz otišao u bolnicu. Lekari su utvrdili da je Parker zaradio oštećenje očne mrežnjače. Pre nešto više od dve godine, zvezda Sparsa se razvela sa Evom, posle sedmogodišnje veze i trogodišnjeg braka. – Razvod je bio težak, ali život ide dalje. Baš kao i drugi, učim na svojim greškama. Nikad nije lako, niko nije savršen. Uvek sam imao sreće u životu. Imam odličnu porodicu i prijatelje, a to je najvažnije – objasnio je tada Toni.SPEC. Parker je ove godine potpisao ugovor sa kompanijom “Pik” da za sumu od oko 2.500.000 evra nosi patike ovog kineskog proizvođača.  Da sve to preboli, pomogla mu je novinarka Aksel Fransin, s kojom je u vezi od februara 2012, a nedavno su se, mesec dana pred EP u Sloveniji, i verili. Cela planeta je upoznala Tonijevu lepšu polovinu u nedelju uveče, kada se popeo na tribinu da sa njom proslavi zlato. On je dobio poljubac, a Francuzi novog heroja za večnost. Upravo u tom smeru, i poređenje sa legendarnim fudbalerom Zinedinom Zidanom. – To što me porede sa njim, zaista je najveća čast, jer je Zidan možda i najbolji francuski sportista svih vremena. Sama pomisao da si blizu njega, zvuči neverovatno – skromno će sjajni plejmejker. I šta reći posle svega, osim – veliki je Toni!