samo-opusteno Sportske Vesti
Pages: 1
Najjači nikad ne odustaju By: [Glasnik] Date: Jul 15, 2013, 00:15:29

Najjači nikad ne odustaju

ZAVRŠNA ceremonija Mundobasketa za igrače do 19 godina u Pragu. Vasilije Micić srebrnoj medalji oko vrata primiče trofej namenjem najboljem plejmejkeru šampionata, „zakoračivši“ u društvo, sada već planetarnih velikana, koji su nekih ranijih leta takođe trofejno pozirali na „stepeniku“ sa natpisom „najbolja petorka SP U19“.- Napravili smo veliki uspeh osvajanjem vicešampionske titule koja je praktično nadogradnja na evropsku bronzu iz prošle sezone – i nedelju dana posle Vasa stavlja generacijsko srebro iznad individualnog trofeja, zapravo još jedne potvrde njegovog vanserijskog talenta koji je posle dvogodišnje pauze opet privukao reflektore svetske javnosti.Tokom pauze je „preko noći“ morao da odraste. Umesto da 2011. zaigra na FIBA ol-star meču protiv talentovanih vršnjaka širom kontinenta, Vasa se borio sa povredom kolena.SENIORSKA REPREZENTACIJA VASA u ponedeljak kreće na debitantske pripreme za seniorskom reprezentacijom. – Tokom sezone nisam očekivao poziv, tačnije nisam ni razmišljao o tome. Koncentracija i pažnja su mi bile usmerene ka terenu. Naravno da mi je ogromna čast. U košarci, i sportu uopšte, ne postoji uzvišeniji osećaj nego igranje za nacionalni tim. Reperezentacija je više od igre. Ima li veće počasti za jednog košarkaška, sportistu kada zna da se himna intonira u njegovo ime – objašnjava Micić.- Najteži period u karijeri. Samo moja porodica, najbliži prijatelji znaju kako mi je bilo. Dva su izbora bila ispred mene: da se prepustim sudbini, samim tim da padnem na dno, ili da nastavim da se borim, da radim. Nisam hteo da odustanem.Ogroman rad i trud, koji kamere i fotoaparati nisu zabeležili, prošlog leta su dali prvi razultat. Vasa se prošlog septembra, u tišini „Pionira“, na prijateljskoj utakmici Partizana i Mega Vizure vratio na parket. Lakoća pokreta je „izbrisala“ sve njegove prethodne nedaće. Počele su i takmičarske utakmice, u kojima je počeo da iscrtava godinu iz snova. Fizički spreman, psihički nikad jači, vodio je Mega Vizuru kroz najuspešniju sezonu u istoriji kluba.- Pred start šampionata stigao je Bobi (Marjanović), potom Krstić i Dangubić. Uspeli smo da se plasiramo u ABA ligu, sa trećeg mesta – priseća se Micić.Prekretnica je bio meč u Valjevu…- U vreme kada sam se oporavljao, mnogi su se pitali da li ću uopšte opet moći da igram. Kada sam se vratio na parket, opet se pričalo da li mogu da budem onaj „stari“. Protiv Metalca sam pokazao.U maniru daleko iskusnijih igrača, iako je tek nedavno „izvadio ličnu kartu“, sa lakoćom je nosio ogroman pritisak javnosti, od prvog do poslednjeg kola, ali i u Pragu.- Znam kroz šta sam sve prošao, znam koliko mogu, tako da se ne opterećujem raznim pričama. Na kraju, najgore je kad se ne priča o vama – u šali dodaje Micić, koji je samo za jednu sezonu naterao armiju skauta da nauče gde se u Zemunu nalazi dvorana „Vizure“.I ne samo to. Pod stalnom je „opsadom“ američkih novinara i NBA skauta koji bi što pre da ga vide u najjačoj ligi na svetu. Ipak, nisu oni jedini u redu. Ima i Evropljana. Ali, svi zajedno moraće da čekaju bar do sledećeg leta, jer je Micić odlučio da ostane u Mega Vizuri.- Imamo veoma talentovan tim, sjajne uslove, što je odlična osnova za napredak. Nema razloga da žurim i zavirujem u predaleku budućnost. Sve će doći u svoje vreme – završava Micić, čije je vreme nesumnjivo došlo.

IGRAMO ZBOG PUBLIKEPOSLE proglašenja za najboljeg plejmejkera svetskog šampionata, Micićev telefon je bio „zatrpan“ pozivima i porukama čestitki. Neretko ljudi prilaze da mu pruže ruku. Ukratko, postao je zvezda domaćeg basketa.- Drago mi je da su ljudi prepoznali naš uspeh, da smo skrenuli pažnju na nas – opet se Vasa vraća na tim. – Naravno, nije mi teško da svima izađem u susret, slikam se, jer na kraju, košarka se igra zbog publike. S druge strane, nikad ne zaboravljam ko je bio tu kada sam prolazio kroz najteži deo karijere.LIČNA KARTADATUM ROĐENjA: 13. januar 1994.VISINA: 196 cmTEŽINA: 92 kgPOZICIJA: plejmejkerKLUBOVI: OKK Beograd (2002-2006), Crvena zvezda (2006-2007), FMP (2007-2010), Mega vizura (2010-)USPESI: vicešampion Evrope sa U18 (2011), vicešampion sveta sa u19 (2013), član najbolje petorke na SP U19 (2013).