samo-opusteno Sportske Vesti
Pages: 1
Bekrić stigao do zlata i rekorda By: [Glasnik] Date: Jul 13, 2013, 21:16:21

Bekrić stigao do zlata i rekorda

NIJE samo državni rekorder, već atletičar od suvog zlata! Najsjanije odličje ponovo sija na grudima Emira Bekrića (22), koji je u dve nedelje osvojio dve titule. Na Mediteranskim igrama je prvi put u životu trčao ispod 49 sekundi (48,83), a da će mu to postati rutina, potvrdio je u subotu, u finalu trke na 400 metara prepone na EP mlađih seniora u Tampereu, zlatnom medaljom i novim državnim rekordom – 48,76!Kada pomera granice najboljeg ličnog rezultata, Beograđanin to čini u velikom stilu. Pre nešto više od mesec dana u Velenju ostvario je vreme 49,15, ali je nezadovoljno vrteo glavom i poručio da može još brže. Od tada niko ne može da zaustavi evropskog vicešampiona, koji krupnim koracima juri ka statusu kandidata za medalju na seniorskom SP u Moskvi sledećeg meseca.Konkurenciju mlađih seniora odavno je prerastao, još srebrom u Helsinkiju prošlog leta. Ali, to mu nije smetalo da se juče bori sam protiv sebe, ostavljajući rivale daleko iza leđa. Drugoplasirani Britanac Sebastjan Rodžer (49,19) i bronzani Estonac Rasmus Megi (49,19) istrčali su lične rekorde, a Emir je u poslednjim metrima ličio na Useina Bolta.Jedina razlika je što mladi Srbin nije mahao publici i proslavljao pobedu, već je nagazio iz petnih žila, silno motivisan da još jednom obori državni rekord. Verovatno ni on sam ne zna po koji put mu je to pošlo za rukom, počeo je da se bavi tim “poslom” još na Univerzijadi u Šenženu 2011.- Ovo je nešto najlepše što mi se desilo u životu. Što je najbitnije za mene, naučio sam kako da trčim sa najboljim trkačima sveta i zaista mogu da kažeme da je ovo za mene bila savršena trka. Nadam se da će ovo privući što više mališana da se bave atletikom, jer ovo je zaista veliki pomak za mene, ali i za našu atletiku – rekao je Bekrić posle trke.AMELA I MARIJA ZA MEDALjE NAJVEĆI adut Emir Bekrić opravdao je ulogu favorita i osvojio zlato, ali tu verovatno nije kraj medaljama Srbije na ovom takmičenju. Amela Terzić plasirala se u finale na 1.500 metara, sa trećim vremenom u kvalifikacijama (4:14,64) i u nedelju (14.40) će trčati za odličje. Marija Vučenović će od 16.30 bacati koplje u velikom finalu, pošto je u kvalifikacijama osvojila 12. mesto (52,52).Dovoljno iskustva od tad je stekao Bekrić, pa je naučio i kako se raspoređuje snaga kada u tri dana mora tri puta da izađe preponama na megdan. Prvi favorit je u kvalifikacijama imao tek šesto vreme – 50,48, a u polufinalu četvrto – 49,83, koje je bilo čak sekund sporije od ličnog rekorda.Majstorski je naš as opustio rivale, dao nadu barem četvorici da mogu do zlata, a onda ih sve “prešišao” u samoj završnici finala, na poslednjoj prepreci. Čim je prošao kroz cilj, Emir je primio čestitke od trenera Mirjane Stojanović, koja je postigla pravo čudo sa “vunderkindom” u prethodne dve sezone.

FAVORIT U MOSKVIZA medalju na Olimpijskim igrama u Londonu, u disciplini 400 metara prepone, bilo je potrebno trčati barem 48,30. Daleko je Emir još od tog rezultata, ali na prošlom SP u Daeguu je 48,80 bilo dovoljno za odličje! Emir Bekrić sa novim rekordom 48,76 može da se nada ne samo plasmanu u finale, već i borbi za mesto na tronu.- Sa rezultatom ispod 49 sekundi, otvorena su mi vrata na svakom takmičenju – rekao je nedavno Bekrić.