samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Gribauskaite : Podržavamo Srbiju By: [Glasnik] Date: Maj 25, 2013, 04:00:04

Gribauskaite : Podržavamo Srbiju

BRISEL – OD STALNOG DOPISNIKAOTPOČINJANJE pristupnih pregovora za članstvo u EU Srbiji zavisi od primene briselskog sporazuma s Prištinom, volje holandskog i, pre svega, nemačkog parlamenta, ali čak i od raspoloženja litvanskih vlasti.Prema saznanjima „Novosti“, kucnuo je čas i da se parlament u Vilnjusu konačno izjasni o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom, i to bi trebalo da se desi sledeće nedelje. Od početka našeg evropskog puta do danas, to su učinile sve prestonice pod zastavom sa žutim zvezdicama i sada se čeka litvansko „zeleno svetlo“.Nezvanični razlog za odugovlačenje je taj što Litvanija, navodno, ne može tek tako da oprosti Beogradu neke neuspele privatizacije, ali i žestoku konkurenciju prilikom izbora predsednika Generalne skupštine UN, pa su nas zato do sada „krčkali na laganoj vatri“.Upravo je to povod za ekskluzivni razgovor sa predsednikom Litvanije Dalijom Gribauskaite, čija zemlja za nešto više od mesec dana od Irske preuzima šestomesečno kružno predsedavanje EU.DAČIĆ OSTAVLJA POZITIVAN UTISAK * KAKO ocenjujete aktuelne bilateralne odnose između Beograda i Vilnjusa? Naš premijer Ivica Dačić je nedavno bio u Litvaniji, pokušavajući da doprinese rešavanju problema koji opterećuju odnose dveju zemalja… – Srela sam se s premijerom Dačićem i ostavio je veoma pozitivan utisak. Imali smo vrlo dobar sastanak. I u EU, i sa zemljama kandidatima, i sa susedima, uvek smo pronalazili rešenje.* Kada ćete zvanično da ratifikujete SSP sa Srbijom?- Kao predsednik sam potpisala saglasnost i poslala je našem parlamentu na ratifikaciju. Očekujemo da će Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom biti ratifikovan tokom ovog prolećnog zasedanja.* U kojoj meri se pripremate za predsedavanje EU, kada je reč o proširenju na zapadni Balkan i Srbiju?- Svi mi smo u EU otvoreni za proces proširenja. Ali naravno, najpre svi kandidati za članstvo moraju da urade svoje domaće zadatke.* Hoćete li biti spremni za početak pregovaranja sa Srbijom, u slučaju pozitivne odluke Evropskog saveta u junu?- Bićemo u potpunosti spremni, ukoliko za to budemo dobili mandat. Ako dobijete preporuku, mi ćemo naš deo posla uraditi.* Postoje i dalje otvoreni problemi između Srbije i Litvanije. Koliko će to uticati na naš evropski put?- Znamo da napravimo razliku između bilateralnih odnosa i naših odgovornosti kao predsedavajućeg Evropskog saveta.* Iskreno, slažete li se s tim da Srbija u junu dobije datum?- Da. Podržaćemo vas.