samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
BM: Najbrži Jevtićeva i Kiptum By: [Glasnik] Date: April 21, 2013, 16:04:41

BM: Najbrži Jevtićeva i Kiptum

Tradicionalni 26. Beogradski maraton startovao je danas uz učešće 2.800 polumaratonaca i maratonaca iz 40 zemalja i preko deset hiljada rekreativaca u Trci zadovoljstva. Znak za start trke u Bulevaru kralja Aleksandra dali su legenadrni američki atletičar Karl Luis, premijer Srbije Ivica Dačić, šef delegacije Evropske unije Vensan Dežer i predsednik Skupštine grada Beograda Aleksandar Antić. Predsednik Svetskog udruženja maratona i uličnih trka (AIMS) Pako Borao uputio je podršku učesnicima i organizatorima 26. Beogradskog maratona.- U ime svih vaših prijatelja u AIMS želim vam uspešan i siguran maraton pun uživanja i prijateljstva. Cela svetska maratonska zajednica s ponosom prenosi poruku mira i solidarnosti kroz Beogradski maraton – navodi se u podršci predsednika AIMS.Po dobroj temperaturi, ali i pomalo sparnom vazduhu za ovakvu sportsku manifestaciju, učesnici su bili raspoloženi. Svako je imao svoj cilj: od rekreacije, preko provere svojih mogućnosti, do ozbiljnog istrčavanja rute od 21 ili svih 42 kilometra. Prvi sa titulom najbrži bio je srpski atletičar Darko Živanović pobednik polumaratonske trke. On je stazu od 21.1 kilometar pretrčao za sat, osam minuta i 35 sekundi. Drugi kroz cilj prošao je Mirko Petrović s vremenom 1:12,07, a treći Srđan Samardžić sa 1:12,40 sata.- Imao sam probleme sa poveredom prednje lože. Izdvojio sam se brzo od ostatka konkurencije i snagom volje došao do pobede – rekao je Živanović.U ženskoj konkurenciji trijumfovala je srpska atletičarka Ana Subotić, koja je stazu pretrčala za 1:19,35 sata. Druga je bila Poljakinja Ana Celinska (1:19,49), a treća srpska atletičarka Ksenija Bubnjević (1:23,07).- Drago mi je da sam odbranila titulu od prošle godine. Vreme je bilo sparno, a i mučila me je zadnja loža, međutim silno sam želela pobedu. Posebno me je namučila Poljakinja Celinska, nisam očekivala takav otpor – rekla je Subotićeva.Kenijski atletičar Edvin Kiplagat Kiptum pobednik je 26. Beogradskog maratona. On je stazu od 42.195 metara pretrčao u vremenu 2:19,33 sata. Drugi kroz cilj prošao je još jedan Kenijac Eliud Kibet Kirui (2:24,40), dok je treći bio njegov zemljak Bojaš Majaka sa vremenom 2:30,42Pobednica u ženskoj konkurenciji bila je srpska maratonka Olivera Jevtić, koja je stazu pretčala za 2:36:09 sata. Ona je po prolasku kroz cilj izjavila da je u Beogrdu pobedila samu sebe.- Bilo je kriznih perioda tokom trke, ali mi je osnovni cilj bio da pobedim samu sebe i da se približim rekordu. Nisam u tome uspela, nedostajalo mi je 20-ak sekundi, zbog uzbrdice koja me je usporila na kraju trke. Srećna sam što samponovila uspeh iz 2007. godine i čestitam svim Beograđanima koji su došli da nas bodre po toplom vremenu i koji su sa ovog maratona u svet poslali lepu sliku – rekla je Jevtićeva.