samo-opusteno Sportske Vesti
Pages: 1
Ilija Bozoljac - Gromovnik opet "udara" By: [Glasnik] Date: April 07, 2013, 21:16:15

Ilija Bozoljac – Gromovnik opet "udara"

KADA na megdan najboljem dubl tandemu sveta i najuspešnijem paru u istoriji belog sporta izađe momak koji je 1.150 na rang-listi u ovoj konkurenciji, uprkos tome što uz sebe ima majstora Nenada Zimonjića, obično je unapred osuđen na poraz. Možda i na blamažu, jer pritisak, neuigranost, manjak iskustva iz velikih mečeva i mogući strah od rivala znaju da učine svoje. Ali ne samo da Ilija Bozoljac nije izgubio, niti se izblamirao, već je u četvrtfinalu Dejvis kupa, zajedno sa Nenadom, potukao slavnu braću Boba i Majka Brajana, ubedljive favorite na svim kladionicama, i pokazao da u njegovim grudima kuca veliko, šampionsko srce spremno za velika dostignuća na teniskom karavanu.FAKTI o POSLEDNjI meč u dublu u Dejvis kupu Bozoljac je odigrao u aprilu 2012. protiv Češke o NA ATP turu poslednji meč u parovima odigrao je u septembru 2012, kada je izgubio u prvom kolu čelendžera u Petanžu, u Luksemburgu o NA rang-listi dublova Bozoljac zauzima tek 1.150 mesto, a Brajani su prvi o U konkurenciji singlova Bozoljac je 335. na svetu, a najbolji plasman mu je bila 101. pozicija (29. 1. 2007) o U toku meča sa Brajanima, Bozoljac je pogodio 22 asa, Zimonjić 14, a zajedno su osvojili 217 poena o NENAD Zimonjić je jedan od retkih igrača koji imaju pozitivan skor sa braćom Brajan, a pobeđivao je blizance sa čak šestoricom različitih partnera Posle četiri sata i 23 minuta savladali su blizance 7:6 (7:5), 7:6 (7:1), 4:6, 4:6, 15:13 u meču gde je Ilija ispalio čak 22 asa, bio neverovatan u igri u polju, pogađao dijagonale, probijao bedem braće preko stotinu puta (osvojili 217 poena ukupno), hvatao voleje, nije se predavao, čime je postao istinski heroj velike pobede. Cela Amerika i ostatak teniske planete nizali su hvalospeve na račun Bozoljca i njegove briljantne partije. – U Bojsi sam došao zbog dublova. Znao sam da ću, ako budem igrao, na teren izaći u konkurenciji parova. Ne igram tako često u tandemu na vrhunskom nivou. Mislim da je poslednji put to bilo baš u Dejvis kupu, pre tačno godinu dana u Češkoj. Nisam ni znao da ću ovako dobro da odigram. Ali Nenad mi je dosta pomogao. Njegovo iskustvo, sjajan tenis, bili smo neverovatni – govorio je naš teniser.Selektor Obradović je dan pre meča rekao Iliji da će zaigrati uz Zimonjića, mada je Bozoljac tako nešto i očekivao. – Pretpostavljao sam da će doneti takvu odluku, jer je Viktor odigrao jako težak meč protiv Kverija. Bilo mu je potrebno da se odmori i osveži za poslednji dan.Pobeda nad Brajanima mnogo znači Bozoljcu za dalju karijeru. – Naravno da mi znači, jer mi je ovo bio najbolji meč u karijeri u Dejvis kupu. Siguran sam da je i Nenadu ova pobeda bila bitna, ali verovatno ne koliko i meni.Ilija je istakao i pomoć i podršku najboljeg tenisera sveta, Novaka Đokovića. – Bila je čast da igram dok me gleda najveći igrač na planeti. Bio je na klupi skoro ceo meč, davao nam savete kako da održimo visok ritam, šta da radimo na riternu. Dosta mi je pomogao i na samopouzdanju, samim tim što je bio tu. Cela klupa je bila sjajna, i zahvaljujući njima nisam osetio pritisak, već sam uživao.KURIJER: SKIDAM KAPU PRED BOZOLjCEM SELEKTOR Amerike Džim Kurijer je posle meča poručio da skida kapu pred Bozoljcem. – Dobili smo izveštaj naših skauta o Iliji, a niko ga nije uživo gledao kako igra. Videli smo ga na treningu, ali to se ne računa mnogo. Nismo očekivali da će izdržati na ovakvom nivou ceo meč. Zato, svi treba da skinemo kapu pred tim momkom. Na 15:30 par puta je odigrao tako dobre poteze, da je u pitanju Novak Đoković, rekao bih, okej. Ali ne i od tenisera koji ima njegov renking. Loptica ne zna za plasman, ona samo zna za svoj let. Bio je to neverovatan tenis. Bozoljac obično igra fjučerse i čelendžere, vrlo retko dublove. Samim tim, ovakvo izdanje je iznenadilo i njega samog. – Znao sam da imam to u sebi. Tokom godina dosta sam se mučio sa povredama, i nisam zaista uspevao da budem konstantan u sezoni, što je razlog plasmana koji trenutno zauzimam. Ali znao sam da ako dam 100 odsto u meču da mogu da pružim vrhunski nivo i da sam u stanju da pariram ovako dobrim rivalima.Brajani su jasno istakli da su bili iznenađeni Ilijinim servisima, a posebno snagom njegove druge serve. – To je obično moj najjači udarac, servis. Ovde nadmorska visina dolazi do izražaja, jer loptica leti nešto brže od običnog. Tako da sam koristio tu prednost, i odlično servirao tokom celog meča. Pritom, raslo mi je samopouzdanje, a trudio sam se da ostanem koncentrisan i da ne udaram toliko jako koliko mi je bilo bitno da pogodim onaj deo terena koji sam želeo. Dobro je prošlo. Pritom, lako je dobro servirati kada imate sjajnog čoveka na mreži, Zimonjića.Tokom celog susreta, uprkos neverovatnom emocionalnom naboju i neizvesnosti, Ilija je odavao utisak i da se dobro zabavlja na terenu. – Pretpostavljam da smo mi teniseri upravo to, zabavljači. Nas četvorica na terenu, koje gledaju navijači u dvorani i milioni ljudi preko televizije. Tako da nije sve zbog nas, već i zbog tih ljudi. Počeo sam da igram tenis jer sam voleo tu scenu, i želeo sam u tome da uživam. Kada se tako osećate, to vam pomaže i da pružite maksimum. U tome sam uspeo ovog puta. Zaista sam se zabavio. Ni u jednom trenutku meča nisam mislio na poraz. Bio sam pozitivan i znao sam da ćemo izaći kao pobednici. To se i desilo – zaključuje Bozoljac. LIČNA KARTA Rođen: 27.2.1985. Mesto: Aleksandrovac Prebivalište: Beograd Visina: 193 cm Težina: 86 kg Igra: desnom rukom Profesionalac od: 2002. Trener: Alberto Kastelani Plasman singl: 335. Plasman dubl: 1.150 Zarada: 601.404$ ATP titule: – Čelendžer titule: 3