samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Slučaj Topčider: Istine nema devet godina By: [Glasnik] Date: Februar 27, 2013, 03:08:00

Slučaj Topčider: Istine nema devet godina

ODLUKA Ustavnog suda kojom je utvrđeno da je roditeljima gardista Dragana Jakovljevića i Dražena Milovanovića povređeno pravo na život i pravo na suđenje u razumnom roku, jedina je svetla tačka u devet godina dugom procesu u kome se još utvrđuje kako su stradali pripadnici ove elitne jedinice naše vojske. Prema rečima advokata Olgice Batić, punomoćnika Janka Jakovljevića, oca stradalog Dragana, predmet „gardisti“ je trenutno u Višem tužilaštvu u Beogradu u pretkrivičnom postupku. – Još pre nekoliko meseci tražili smo od tužilaštva da policija uradi DNK analizu sa anonimnog pisma koje je tada objavljeno, ali od toga do danas nema ništa – kaže za „Novosti“ Batićeva. – Nadamo se da će se to napokon promeniti, jer ova odluka Ustavnog suda, sama po sebi, nalaže hitnost postupanja, a ne da se predmet šeta od jednog do drugog tužioca. Da pravosuđe baš i nije zainteresovano da se otkrije pod kakvim su okolnostima stradali gardisti, prema rečima Batićeve, pokazuje i potpuno različito postupanje dva tužilaštva. – Na naš predlog da se povodom ovog slučaja sasluša Ratko Mladić u pritvoru Haškog tribunala, Više tužilaštvo u Beogradu reklo je „da nema ništa protiv“, dok tužilaštvo za ratne zločine smatra „da za tim nema potrebe“ – objašnjava naša sagovornica. – Šta mi onda možemo da kažemo, osim da zavisimo od njih? Porodice ubijenih gardista žele samo da saznaju istinu, bez obzira kakva ona bila. Ali, uzimajući sve u obzir, ne može se reći da je politička pozadina svega ovoga neizostavna.ODGOVORNOST ŠTO se tiče pitanja odgovornosti, za nju, kako tvrdi Tufegdžić, nema mesta u vojnom pravosuđu. – Istina će se saznati kad-tad, a istina je ono što smo mi utvrdili. Možda su oni koji su kontaminirali postupak radili pod nekom vrstom pritiska i oni bi trebalo da odgovaraju – kaže Tufegdžić. Ni roditelji ne kriju da je odluka Ustavnog suda potvrda njihove višegodišnje borbe da se otkrije istina. – Upravo smo dobili odluku Ustavnog suda i ohrabruje nas to što će pravosuđe sada morati malo brže da radi i da to reši – rekao nam je Janko Jakovljević. – Prošlo je toliko vremena od kako smo počeli da se borimo za istinu, da saznamo šta se dogodilo u kasarni i ko je ubio našu decu. Mi smo se, u stvari, prvo žalili sudu u Strazburu, ali nam je on poslao odgovor da prvo mora da odluči Ustavni sud. Ne samo da se nadamo da će se pronaći učinioci, nego i da će odgovarati oni koji su ovoliko odugovlačili ovaj proces. Nekadašnji istražni sudija vojnog suda koji je sproveo istragu u ovom slučaju, a danas advokat Vuk Tufegdžić, kaže za „Novosti“ da ne menja mišljenje o onome što se dogodilo u kasarni. – Apsolutno ostajem pri onome što sam zaključio i rekao posle istrage. U pitanju su ubistvo i samoubistvo – kaže Tufegdžić. – Na mene niko nije vršio nikakav pritisak. Možda ga je bilo na one koji su posle tvrdili da se dogodilo nešto drugo. Vojna istraga je završena za dva meseca i mi smo objavili naš zaključak. I ja mislim da nije u redu što ovo traje sedam godina.  BEZ PRECIZNIH ODGOVORA * JAVNOST nije dobila odgovor na pitanja da li su gardisti izgubili živote u međusobnom sukobu, ili je reč o ubistvu i samoubistvu, odnosno da li je za njihove smrti kriv neko treći? * RAZREŠENJU nije doprinelo ni nekoliko postupaka i veštačenja. Nekadašnje vojno tužilaštvo zaključilo je da je Dragan Jakovljević hicima iz automatske puške ubio Dražena Milovanovića, a zatim i sebe. * VRHOVNI savet odbrane državne zajednice SCG formirao je komisiju u kojoj su, između ostalih, bili i specijalisti za sudsku medicinu, ortopedsku hirurgiju i traumatologiju, psihijatriju, balistiku, traseologiju. Oni su osporili nalaz veštaka koje je angažovao sud i zatražili preduzimanje radnji protiv N. N. Osobe. Taj postupak traje i danas. * SASLUŠANO je, u međuvremenu 37 svedoka, ali istraga nije saznala ništa novo. * VEŠTAK američkog FBI je rekao da se „usmrćenja obojice vojnika smatraju za ubistva dokle god se ne dokaže suprotno, da je obojicu vojnika lišio života neko treći dokle god se ne nađu neoborivi dokazi koji bi ukazali na suprotno“.