samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
U ledenu vodu po Časni krst By: [Glasnik] Date: Januar 20, 2013, 03:05:51

U ledenu vodu po Časni krst

SRPSKA pravoslavna crkva proslavila je u subotu Bogojavljenje, praznik krštenja Isusa Hrista, koji je tradicionalno obeležen plivanjem za časni krst u mnogim gradovima u Srbiji. U Beogradu je takmičenje održano na četiri mesta, a najmasovnije je bilo na Zemunskom keju. Na Dunavu prvi je stigao vaterpolo trener Žarko Nikolić, a pobedniku je časni krst uručio patrijarh srpski Irinej. Na Adi Ciganliji deonicu dugu 33 metra, koja simbolizuje godine Hristovog života, preplivalo je više od 300 takmičara, a Beograđanin Velimir Vukojević prvi je doplivao do krsta.   Za časni krst se plivalo u mnogim gradovima u Srbiji, a u Čačku je pobedila jedna dama – Marija Petković. Ona je plivajući u Moravi prva stigla do krsta u konkurenciji od 81 takmičara. – Drugi put učestvujem u trci za Bogojavljenski krst, a hvala momcima koji su se džentlmenski ponašali, jer su me pustili da prva doplivam – rekla je Petkovićeva.Marija Petković pobedila u Čačku U Kragujevcu, na Šumaričkom jezeru, među 33 takmičara, pobedio  je viši medicinski terapeut Borko Marić, koji je titulu pobednika  osvojio ukupno tri puta. U Užicu je pobedio 19-godišnji student Đorđe Plazinić, član plivačkog kluba “Užice”. U Bajinoj Bašti plivanje je održano po šesti put, a prvi je do krsta, u konkurenciji 15 plivača, stigao Luka Jašić (20). PODGORICA I BANJALUKA  Podgoričanin Igor Prenkić pobednik je tradicionalnog plivanja za Časni krst na Bogojavljanje na ušću reke Ribnice u Moraču u glavnom gradu Crne Gore. U nadmetanju za Časni krst učestvovalo je oko 70 mladića, kao i jedna devojka, koji su zaplivali u hladnoj vodi Morače, koju je prethodno osveštao mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije sa sveštenstvom.  Takmičenje je održano i u nekim gradovima u RS, a u Banjaluci je pobedio Milutin Đukić.  – Uz božiju pomoć sam se borio i prvi doplivao do Krsta časnog. Ponosan sam što sam učestvovao u ovoj Bogojavljenskoj svečanosti i što je zlatni dukat pripao upravo meni – rekao je Đukić. U Pirotu, na kupalištu, nadmetalo se stotinjak mladića, a najbrži je bio Filip Filipović, profesor fiskulture. Među plivačima bila je i jedna žena – Sanja Antić (41). U Kruševcu je do krsta prvi doplivao Nemanja Milićević koji je bio najbrži među 114 plivača. U Nišu je pobedio student biologije, dvadesetogodišnji Petar Ilić, a za časni krst nadmetalo se devetnaest plivača. U Zvoriku, na Drinskom jezeru, učestvovalo je 20 takmičara iz Zvornika, Bijeljine i Brčkog. Pobedio je Aleksandar Kojić iz Zvornika, a u Malom Zvorniku je pobedio Marko Dobriković iz Valjeva. U Kraljevu je od ukupno 45 učesnika najbrži bio Kraljevčanin Strahinja Stokić, učenik trećeg razreda Šumarsko-građevinske škole.   Bogojavljenski krst iz Vlasine, u centru Vlasotinca, izvukao je Dušan Nikolić(25), pripadnik Odeljenja za vanredne situacije u Leskovcu, u konkurenciji 56 plivača sa juga Srbije. U Arilju je pobedio srednjoškolac Stefan Luković, a to je njegova četvrta pobeda u plivanju za časni krst. Bogojavljenski krst iz Save kod Šapca, u subotu je izvadio Marko Rusov, student Mašinskog fakulteta i bivši vaterpolista iz Beograda, a pehar mu je uručio prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević. U Zrenjaninu Viktor Bugar (22), kao i lane, prvi je doplivao do časnog krsta.