samo-opusteno Sportske Vesti
Pages: 1
Onjilo: Topla srpska zima uz sarmu i pasulj By: [Glasnik] Date: Januar 02, 2013, 10:17:05

Onjilo: Topla srpska zima uz sarmu i pasulj

Pre deset godina Javor je prvi put postao superligaš. Upravo te 2002, na stadionu kraj Moravice je zaigrao i jedan tamnoputi fudbaler. Bio je to Nigerijac Ifeani Igbodo, koji je pojavom izazivao veliku radoznalost Ivanjičana. Vragolastog Igboda navijači i danas često pominju, jer ga pamte po istorijskom golu koji je postigao u pobedi protiv Crvene zvezde.Već tada, čelni ljudi Javora su osetili da na „crnom kontinentu” ima materijala od kojeg može da se iskleše kvalitetan kadar. I tako je krenula invazija tamnoputih igrača na ivanjički stadion. U poslednjoj deceniji beli dres su nosila dvanaestorica internacionalaca. Većina njih je napravila sjajne karijere, a srpski grad podno Golije im je bio prva destinacija u Evropi.Ni danas Javor nije bez tamnoputih stranaca. Uz Brazilca Eliomara Silve, uspešnu karijeru gradi i korpulentni Nigerijac Ifeani Onjilo, ovde poznat po trećem imenu Viktor. Ovo je priča o njemu, momku koji je već četiri godine stanovnik Ivanjice, a koji je ove jeseni zadivio fudbalsku javnost Srbije.Led i mraz su okovali grad na Moravici, ali popularni Viktor na razgovor za „Sport” dolazi poprilično lako obučen. Na pitanje da mu nije malo hladno, sa osmehom odgovara:- Zima, zima, pa neka je… Bilo je čudno, ali i jezivo hladno kada sam prvi put stigao u Ivanjicu. Tada sam mislio da ću da se zaledim. Sad sve izgleda drugačije. Nije strašno kada se zna da sam sneg prvi put u životu video tek po dolasku u Srbiju.Rođen je pre 22 godine u mestu Enugu. Kao i svim dečacima u siromašnoj Nigeriji, glavna zabava bila mu je lopta.- Od kada znam za sebe, sa drugovima iz kraja igrao sam fudbal od jutra do mraka. Jednog dana primetio me jedan čovek iz tamošnjeg kluba Ohuksona i pozvao me da igram. Umalo nisam poludeo od sreće, jer san svih dečaka bio je da postanu fudbaleri. Sa 16 godina sam debitovao za prvi tim i možete da zamislite kako sam se osećao – počinje ispovest Ifeani Onjilo.Bilo kako bilo, nije dugo igrao na terenima rodne zamlje. Javorovi skauti čuli su za gorostasnog klinca i, posredstvom afričkih veza, doveli ga u Ivanjicu. Kada je stigao, prvo se kalio u omladinskom pogonu, zatim je bio na pozajmici u Dragačevu iz Guče, da bi se vratio na stadion kraj Moravice.- Bio sam mnogo mlad kada sam odlučio da dođem u Evropu i to u grad za koji nikada u životu nisam čuo. Porodica je bila protiv mog odlaska, ali sam bio uporan, jer sam znao da samo u Evropi može da se uspe u fudbalu. I tako sam došao u Ivanjicu, a da nikoga nisam poznavao, niti sam znao i jednu reč srpskog jezika. Bilo je u početku teško, ali u klubu je bilo još „crnih”, pa sam se lako uklopio.Uz prijatan razgovor, dotakli smo se i nefudbalskih tema. Viktor o svemu otvoreno priča, iako neke reči još teže izgovara:- Srpska kuhinja je kul. Uh, kakvih specijaliteta ima. Sada ću da nabrojim šta sve volim: na prvom mestu je sarma, zatim pasulj, pa mislim da se kaže podvarak. Ne mogu svega da se setim, ali klopa je za uživanje. Nema šta ne volim da jedem. Preostaje mi još da probam vašu šljivovicu, pa da postanem pravi Srbin!Vraćamo se na fudbal i pominjemo mu da je kao igrač procenjen na 500.000 evra i da se za njega interesuju mnogi klubovi.- Uh, zar toliko vredim!? Ma, ko će za mene da izdvoji tolike pare? Ha, šalim se! Sve je u rukama čelnika kluba. Kako oni odluče, tako će i biti. Trenutno razmišljam o pripremama i sav se naježim kad pomislim šta nas čeka – zaključuje Ifeani Onjilo, miljenik navijača Javora.STIŽE I MLAĐI BRATIma Onjilo još jedan veliki razlog za zadovoljstvo.- U Ivanjici će mi se uskoro pridružiti mlađi brat. Uz nekoliko mladih iz Afrike, i on stiže u ovaj lepi grad. To mu je pravi potez, jer će imati mnogo toga da nauči. Pričaju moji da će biti bolji od mene, ali ima on još mnogo da raste da bi nadmašio brata – uz osmeh kaže Viktor.SRPKINJE SU NAJLEPŠEU razgovoru sa Onjilom dotakli smo se i pitanja devojaka u Ivanjici i Srbiji generalno. Uz prepoznatljiv osmeh, jedva je dočekao ovu temu.- Svuda pričam da su Srpkinje najlepše devojke. Da je to tako, imam i potvrdu. Moj zemljak Odita se oženio Srpkinjom, moj najbolji prijatelj Silva se već duže vreme zabavlja sa jednom lepom Ivanjičankom, što znači da je red na mene da nastavim tradiciju i pronađem neku lepu devojku.

[Izvor]