samo-opusteno Sportske Vesti
Pages: 1
Janić: Uvek sam želela da se vratim u Srbiju! By: [Glasnik] Date: Oktobar 05, 2012, 10:15:06

Janić: Uvek sam želela da se vratim u Srbiju!

SEĆATE li se suza Nataše Janić koja je 2001. odlučila da napusti Srbiju i ode u Mađarsku? Ta scena duboko je ostala urezana u sećanja ljubitelja sporta i veslanja u našoj zemlji. Te suze bile su dokaz da u sportu kojim se bavi Nataša, i u kojem je od tada do Olimpijskih igara u Londonu proslavila Mađarsku, nema uslova za časno treniranje i takmičenje. U četvrtak su se stvari promenile nekako iz korena, ali umalo da sve liči na scenu od pre 11 godina. Nataša Dušev Janić (30) vratila se kući! Pred brojnim domaćim i nekoliko mađarskih novinara u hotelu “Zira” govorila je u svom stilu o povratku u rodnu zemlju. Emotivno i, ovog puta, na ivici suza… MAĐARSKA PENZIJA JEDNA od vodećih sportskih nacija u Evropi mislila je na svoje šampione po sličnom modelu kao i Srbija. Nataša Janić Dušev je trostruka olimpijska šampionka pod zastavom komšija sa severa. – Kao osvajačica tri olimpijska zlata stekla sam pravo na mađarsko nacionalno priznanje i sportsku penziju sa navršenih 35 godina – otkrila je Nataša. – Molim vas da mom prezimenu dodate i ono Dušev, jer sam se odavno udala za Andrijana, koji je i moj lični trener. Izvinite, nisam se spremala za govor i ovo je za mene emotivan trenutak. Jednako težak, kao onaj kada sam odlazila iz Srbije pre 11 godina. Ali, uverena sam da sam donela pravu odluku, jer se u sistemu sporta u Srbiji očigledno dešavaju neke velike i dobre stvari – rekla je učesnica četiri Olimpijade, od kojih je na poslednje četiri za Mađarsku osvojila tri zlatne, dve srebrne i jednu bronzanu medalju.OK Srbije je, očigledno, uradio veliku stvar pre nepuna dva meseca, kada je na OI u Londonu “isplivala” želja Nataše Janić Dušev da se vrati u Srbiju. – Kajak je sport koji je ponovo na starim stazama slave. Obradovala nas je Natašina želja da se vrati u Srbiju i ja samo mogu da joj poručim: Dobro došla kući – rekao je predsednik OKS Vlade Divac.Predsednik kajakaškog saveza Srbije Mirko Nišović nije krio zadovoljstvo što se pod svoju zastavu vraća velika šampionka. PREPUNA RIZNICA OD trenutka kada je, teška srca, otišla iz Srbije Nataša je Mađarskoj donela impresivan broj medalja. Na OI u Atini osvojila je dva zlata, u Pekingu jedno, a u Londonu dva srebra i bronzu. Uz sve to od 2002. do danas Mađarskoj je donela 22 medalje (19 zlata, 3 srebra) sa svetskih i 21 odličje (17 zlata, 4 srebra) sa evropskih prvenstava. – Naša strategija je, naravno, usmerena ka sledećim Igrama u Rio de Žaneiru, ali Natašu do tada čeka još mnogo takmičenja. Zasada je dobro da je ovim potezom na više nego upečatljiv način pokazana želja da se u našem sportu nešto konačno menja i da je domaćim šampionima mesto u Srbiji. Nadam se da će biti još sličnih pojačanja – aludirao je Nišović na mogući prelazak Dalme Benedekt u srpsku reprezentaciju. SEGEDIN – ZEMUN NATAŠA Dušev Janić se vraća u Segedin, gde će spakovati svoje stvari, pa neko vreme provesti sa porodicom u rodnoj Bačkoj Topoli. – Želja mi je da se nastanim sa porodicom u Zemunu, a treniraću najverovatnije u Bačkoj Topoli – otkriva Nataša.Na pitanje, šta misli o sudbini sestara Moldovan, koje treniraju u kanalu punom žabokrečine u Borči, kratko je poručila: – Pa, očigledno je da stvari kreću da se rešavaju boljim putem. Nadam se da će i to biti uskoro ružna prošlost.

[Izvor]