samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Kadeti nosili zemlju, a ne minu By: [Glasnik] Date: Avgust 23, 2012, 16:05:23

Kadeti nosili zemlju, a ne minu

KADA se povedu krivični postupci protiv ubica i kriminalaca, u javnosti se pominju samo inicijali, a ime mog sina u sredu je izgovorio tužilac u Jagodini i to sa unapred donetom presudom – kaže za “Novosti” Petar Garabiljević iz Šapca, otac kadeta Nikole, koji je teško ranjen u nesreći na Pasuljanskim livadama 18. juna ove godine. Garabiljević tvrdi da je posle zatvaranja poligona, na prostoru “pronađeno još šest mina” i pita zbog čega se o tome ćuti. Dodaje da su iz tela poginulog kadeta Filipa izvađeni geleri veličine petoparca, na kojima se razaznaje čak i serijski broj, pa bi bilo lako utvrditi ko je i kada na poligonu ostavio neeksplodirano sredstvo. – Ogorčen sam i revoltiran ponašanjem istražnih organa. Nikola i Mladen nosili su zemlju, kao i svi kadeti jer su pravili makete. A tužilac to menja u “doneli su minu” i predočava javnosti. Prijatelji i poznanici počeli su da komentarišu da se ne zna koliko će robije moj sin dobiti. Niko ne bi ostao ravnodušan na takve neutemeljene optužbe i procene. Posle tragedije na poligonu, Nikola nije mogao da ustane i usta su mu bila puna zemlje. A prvo što je svom nastavniku u šoku rekao, bilo je: “Kako ću sada položiti fizičko”. Petar kaže da je Nikola prekjuče položio ispit oko koga se brinuo, a odmah sledećeg dana stigla mu je vest da ga terete za najteže krivično delo. – I pored svega, uspeo je da ostane razuman. Koliko je savestan pokazuje upravo time što je nastavio da uči i polaže poslednje ispite pred diplomski. Mladići sa Vojne akademije su najbolje što Srbija u ovom momentu ima. Oni govore istinu jer su tako naučeni i vaspitavani. A mi, njihovi roditelji, nećemo dozvoliti da postanu žrtveni jarci samo da bi se neko drugi izvukao – pričao nam je kroz suze Petar Garabiljević. Porodica Garabiljević za nesreću na Pasuljanskim livadama ne krivi čak ni neposredne starešine i nastavnike, pa ni Vojnu akademiju. Oni su uvereni “da je krivac bio na mnogo višem i odgovornijem položaju”. Kažu da u prilog tome govori činjenica da se mina našla u školskom delu poligona gde se ne izvode gađanja. Pitaju kako se to uopšte smelo prevideti!