samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Dačić: Mandat je moj, ne vraćam ga By: [Glasnik] Date: Jul 04, 2012, 11:20:13

Dačić: Mandat je moj, ne vraćam ga

REALNOST je da imamo parlamentarnu većinu. Sledeće nedelje ćemo izabrati predsednika Narodne skupštine, a nakon toga će SNS, SPS-PUPS-JS i URS formirati novu vladu Srbije. Uzeo sam mandat i neću ga vratiti. Nova vlada je nova šansa.To je poručio u utorak Ivica Dačić, mandatar za sastavljanje buduće republičke vlasti, odmah posle jednočasovnog razgovora sa Mlađanom Dinkićem i rukovodstvom URS u sedištu regionalista.Tim susretom nastavljeno je “umivanje” novog ministarskog kabineta koji će verovatno biti promovisan 24. jula. Ali iza kulisa zvaničnih pregovora odvijao se i političko-diplomatski triler: američki funkcioner Filip Riker obilazio je partijske štabove, a neke stranačke kuhinje servirale su tezu da on lobira za veleobrt i formiranje koalicije DS i SNS.Dok su čekali susret za vašingtonskim emisarom, Dačić i Dinkić odagnali su sve sumnje da će njihova koalicija biti razvrgnuta pod uticajem bilo koga, pa i Amerikanaca.NEMA KOSOVSKE TAJNE, SVE ĆEMO SPROVESTI DAČIĆ je poručio da će buduća vlada primeniti sve što je prethodna dogovorila sa Prištinom na pregovorima u Briselu:- Neosnovano se podgrevaju sumnje da nećemo poštovati sporazume. Ne postoji ozbiljna država na svetu koja će reći da neće sprovesti dogovoreno. Važno je i da se razgovara o tim dogovorima, jer postoje različita tumačenja, ali mora se voditi računa o nacionalnim interesima. Sa tim se složio i Dinkić, ali i upozorio “da se o dogovorenom u Briselu saznaje na parče”.- Obećavam da će javnost u potpunosti biti obaveštena o svim postignutim dogovorima, čim dobijemo kompletnu dokumentaciju o razgovorima Beograda i Prištine – obećao je lider URS.- Nakon ovog susreta sa Dinkićem potpuno je jasno: politička realnost je da imamo većinu koju ćemo da pretočimo u formiranje vlade. Razgovaraću i sa strankama za koje se pretpostavlja da neće biti u vladajućoj većini i predočiću im program i ciljeve buduće vlasti – poručio je mandatar.Sledeći korak u sklapanju mozaika izvršne vlasti biće susret funkcionera SNS i URSu sredu, a zatim dolazi na red – potpisivanje koalicionog sporazuma.Mlađan Dinkić, prvi čovek URS, potvrdio je da je nova vlada na pomolu naglašavajući i ekonomski program buduće koalicije:- Socijalno-ekonomska politika biće ključ nove vlade. Situacija je ekstremno teška, a stanje budžeta je najgore u našoj istoriji. U ovoj godini neće moći da se uradi mnogo toga, dok sa privrednicima i sindikatima ne pripremimo paket novih ekonomskih mera čiji će teret da podnesu najbogatiji, a ne siromašni građani. Najpre ćemo morati da preživimo ovu godinu – rekao je vođa regionalista.Povodom spekulacija da je Riker, zamenik pomoćnika državnog sekretara SAD, došao u Srbiju da prenese stav te velesile da je “Dačić neprihvatljiv kao premijer”, lider socijalista je rekao:- Uveren sam da Amerika nema nameru da se meša u formiranje vlade Srbije. Lično sam kao ministar sve uradio na unapređenju odnosa sa Vašingtonom i oni su jedan od naših ključnih partnera. Zalažem se za “big dil” sa tom zemljom. Ali ako se stav prema meni utvrđuje prema tome da li sam sa Borisom Tadićem ili ne, onda je to neozbiljno.Mandatar je podsetio na to da se nije takmičio na izborima u Velikoj Britaniji, Rusiji, Briselu i SAD, već u Srbiji:- Ako nekome treba da odgovaram, to je onda srpski narod. Što se tiče SAD i EU, ja sam taj koji sam od njih dobio nagradu “Najevropljanin”, a ocenjen sam i kao najbolji ministar u prošloj vladi.Dačić sumnja i da se iza medijskih spekulacija o pritisku Amerike krije nečiji žal za velikom koalicijom DS i SNS:- To sigurno neće biti razlog da vratim mandat. Ako imam većinu za formiranje vlade, onda je imam. U suprotnom, moraćemo da objasnimo šta se desilo, pa ćemo ići na nove izbore. Tada ćemo da vidimo za koga će narod da glasa – da li za one koji imaju podršku u inostranstvu, a nemaju u svojoj zemlji, ili obrnuto. Velika koalicija je od početka bila u igri, ali je sad potpuno u drugom planu – zaključio je Dačić.Sastanku u sedištu URS prisustvovao je i potpredsednik socijalista Žarko Obradović, dok su im domaćini, uz Dinkića, bili i Verica Kalanović, Suzana Grubješić, Veroljub Stevanović i Boško Ničić.Nova šuškanja o velikoj kaoliciji raspolutila su i tabor demokrata. Dok lidera SDPS Rasim Ljajić tvrdi da bi takav spoj “bio najbolji za državu”, ligaši Nenada Čanka protive se takvom aranžmanu.- I pre i posle izbora tvrdio sam da je to za Srbiju najbolja varijanta, ali je sada kasno za to. Verujem da bi koalicija DS i SNS doprinela političkoj stabilnosti, povećala reformske kapacitete vlade i omogućila rešavanje teških problema sa kojima se Srbija suočava, poput Kosova – rekao je Ljajić za “Novosti”.Funkcioner LSV Aleksandar Jerkov smatra da savez sa SNS ne bi bio u interesu DS:- Ako takve koalicije bude, mi sigurno nećemo u njoj učestvovati i takvoj vladi ćemo biti opozicija.RIKER POMINJAO I VELIKU KOALICIJUZAMENIK pomoćnika američkog državnog sekretara Filip Riker sreo se u utorak odvojeno sa Vučićem, Dačićem, Dinkićem i Čedomirom Jovanovićem. Zvaničnik iz SAD bio je na ručku sa liderom SNS, koji posle toga nije želeo da otkriva detalje razgovara. Ali u nizu susreta koje je američki diplomata imao, kako saznajemo, ipak se pominjala ideja o velikoj koaliciji SNS i DS. Iako su nam u URS rekli da, na sastanku sa njihovim liderom, takva opcija nije otvarana, mediji ne prestaju da spekulišu da je upravo to i bio razlog posete. Međutim, naši izvori kažu da niko od aktera koji trenutno učestvuju u formiranju većine, nije prihvatio takvu sugestiju, nego su preneli visokom gostu da ostaju na putu kojim su krenuli. Prema većini sagovornika, Rikera je više zanimalo da li će nova vlada sprovesti ono što je prethodna vlast dogovorila oko KiM.Rikerovu posetu su u ambasadi SAD ocenili kao deo njegovih “redovnih poseta regionu”, a u Beogradu će 8. i 9. jula boraviti i Filip Gordon, pomoćnik šefa američke diplomatije.DAČIĆ DOBIO BLAGOSLOV PATRIJARHA Mandatar za sastav nove vlade Ivica Dačić primio je večeras blagoslov patrijarha Irineja za formiranje nove vlade Srbije.Patrijarh je Dačiću poželeo da posao koji je pred njim reši na najcelishodniji način i da se problem oko formiranja Vlade što pre okonča imajući u vidu interese naroda i njegove potrebe.Dačić i patrijarh Irinej saglasili su se da je neophodno da i u novoj vladi bude Ministarstvo vera i da će se još razgovarati o tome da li će ono biti samostalno ili uz neko drugo, srodno ministarstvo, kao što su ministarstvo dijaspore ili kulture.

Izvor: Novosti.rs