samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Kusturica: Povoljno gradim gradove By: [Glasnik] Date: Jun 21, 2012, 09:41:15

Kusturica: Povoljno gradim gradove

VIŠEGRAD – Evo, crno na belo, da stara austrijska karaula iznad Trebinja na brdu Strač nije pod zaštitom države i nije spomenik od bilo kakvog nacionalnog značaja, kako su to pokušali da predstave pojedini mediji i neki građani Trebinja – poručio je proslavljeni srpski režiser Emir Kusturica, u sredu iz Andrićgrada, dodajući da nikad nijedna karaula nije proglašena nacionalnim spomenikom, pa neće ni ova na Straču.Naime, Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog nasleđa Republike Srpske, na zahtev Kusturice, potvrdio je da se tvrđava na brdu iznad Trebinja sa koje je trebalo da se odveze kamen za izgradnju Andrićgrada u Višegradu, ne nalazi ni na stalnoj, ni na privremenoj listi nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine.Slučaj sa trebinjskim kamenjem je eskalirao kad su Trebinjci pre nekoliko dana automobilima blokirali put i sprečili odvoženje kamena sa trebinjske tvrđave u Višegrad.Kusturica odgovornima za to smatra suparnike predsednika Republike Srpske Milorada Dodika koji, kako je rekao, njega i njegove saradnike žele da proglase kradljivcima.- Mi nismo kradljivci. Samo smo hteli da u istoriju Višegrada ugradimo taj istorijski segment koji nedostaje – objašnjava Kusturica.Ne uznemiravaju ga, kaže, navodne zabrane odvoženja kamena iz Trebinja, niti napadi iz Sarajeva.IMA JOŠ SRUŠENIH KARAULA – TREBINJE je, možda, najlepši, ali nije jedini stari grad, srušene karaule postoje i u drugim gradovima i ja ću pokušati da otkupim kamenje u tim gradovima, ugradim ga u kulu Andrićevog grada u Višegradu i tako mu „udahnem“ duh vremena i produžim život – poručio je popularni Kusta.- Neka mi neko od njih u Sarajevu kaže i pokaže da li su napravili išta slično ovome, kao što mi ovde između ostalog gradimo karavan-saraj i kuće koje podsećaju na otomanski period. Mi gledamo svoja posla i gradimo grad, koji je u osnovi multietnički, jer sadrži građevine od srednjovekovne srpske vlastele, turske imperije, iz austrougarskog perioda – naveo je Kusturica.Na napade federalnih medija poznati režiser je šaljivo i metaforično odgovorio da mu dođe da u „Oslobođenju“ objavi „oglas kako veoma povoljno gradi gradove po sistemu ključ u ruke“.Prema njegovim rečima za Vidovdan 28. juna kad se navršava godišnjica početka radova na izgradnji Andrićgrada, na trgu će biti postavljena na vodi bista Ive Andrića, visoka 2,4 metra.- Do tada će biti završen Andrićev institut, gradska i robna kuća i kafana pod nazivom „Jalija“ – najavio je Kusturica. Povodom godišnjice radova u Kamenom gradu, najavljeno je ranije, biće održan i koncert hora Ruske Crvene armije iz Moskve.

[izvor]