samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Slike Suzan Ugurlučam u Nju momentu By: [Glasnik] Date: Maj 04, 2012, 10:59:46

Slike Suzan Ugurlučam u Nju momentu

UMETNICA iz Turske Suzan Ugurlučam izlaže u beogradskoj galeriji „Nju moment“. Njene slike odišu mediteranskom atmosferom, na njima je predstavljena Antalija, ali, kako sama kaže, i njena ljubav prema Beogradu. Koloritni pejzaži jednog od najtoplijih gradova u Turskoj predstavljaju autorkin doživljaj sveta koji je okružuje.  – Ovo je moja impresija, nadam se da sam uspela da dočaram ambijent Antalije. Limunovi, pomorandže, narovi, masline, e, to je moj grad- kaže Suzan Ugurlučam. Naša sagovornica je beogradski student. Ističe da je učila istoriju umetnosti od poznatih profesora Medakovića, Trifunovića, Đurića.I JA GLEDAM “SULEJMANA“  NAŠA sagovornica kaže da je i u Turskoj bila veoma popularna serija „Sulejman Veličanstveni“, koju je i ona pratila.  – Nama je interesantan taj dvorski život i kostimi, ali istorijski je moglo da bude bolje obrađeno. Zadovoljni smo što je serija popularna i ovde. Beograđani vole turske serije, zato što je naš mentalitet isti. – Beograd je bio veliki centar za kulturu i obrazovanje, mnogo je stranaca studiralo ovde. Studije sam nastavila u Parizu, pa u Rimu, ali u srcu mi je Beograd. To je grad moje mladosti i zato me je veoma obradovao poziv iz turske ambasade da gostujem ovde. Ugurlučamova je poreklom Turkinja iz Prizrena. – Dosta Turaka iz Prizrena živi danas u Turskoj. Ja sam unuka Kate Kajmakčije, čuvenog osmanlijskog kajmakčije koji je pravio dobar kajmak. U Tursku je otišla 1985. kao učesnik Kongresa turkologije u Istanbulu. Ta poseta je odredila njen dalji tok života, sedam godina kasnije preselila se u Antaliju. – Bavim se istorijom umetnosti, ali me je okruženje inspirisalo da uzmem slikarsku četkicu u ruke. To je predivan kraj za slikara. Ugurlučamova je vlasnica galerije u kojoj je do sada izlagalo više od 30 slikara iz celog sveta. Član je Svetske akademije umetnosti, a od 2007. godine je i direktorka Međunarodnog festivala plastičnih umetnosti, koji se svake godine održava u Antaliji i predstavlja tačku susretanja umetnika iz celog sveta. – Festival će se ove godine održati u junu. Veoma je lepo, dolaze umetnici iz celog sveta, ima i Beograđana i slikara iz Srbije. U poslednje vreme zalažem se da Antalija dobije i svoj muzej moderne umetnosti. I pre godinu dana, kada je prvi put posle dužeg vremena doputovala u Beograd, Ugurlučamova je želela da vidi Narodni muzej. Bio je zatvoren. – Verujem da će sledeće godine biti otvoren, jer je ponos Beograda. Ovog puta obišla sam izložbu u Galeriji Srpske akademije nauka i Muzej Cepter, u kome su slike mnogih umetnika sa kojima sam se družila dok sam studirala u Parizu.

[Izvor]