samo-opusteno Sportske Vesti
Pages: 1
Novak: Nije mi lako! By: [Glasnik] Date: April 21, 2012, 14:32:39

Novak: Nije mi lako!

BILA je ovo teška nedelja. Ipak, sve je to život. Deda će uvek biti uz mene, to znam. Bodriće me i dalje, sa neba, a ja ću ga pamtiti kao velikog čoveka. Teško je igrate tenis nakon ovakvih stvari. Nije mi lako.Ovako se Novak posle meča protiv Robina Hasea, koji ga je uveo u polufinale turnira u Monte Karlu, obratio publici. Preplavljen emocijama otkako je čuo vest da je preminuo njegov junak i velika podrška, Novak bije bitku protiv sopstvenog bola, ali i bitku na teniskom terenu.Nije Novaku lako da priča o onome šta oseća. S jedne strane, prisutna je neizmerna tuga i želja da već u subotu dođe na sahranu u Beograd i napusti turnir u Monte Karlu, a sa druge obavezu da izađe na teren i bori se za pobede kako dolikuje prvom teniseru sveta. Jer u svetu vrhunskog profesionalnog sporta nema mnogo mesta za emocije, a naročito ne za to da vas one savladaju.PODRŠKA IZ CELOG SVETA OD Australije do SAD ljudi su podržali Novaka Đokovića u njegovom bolu. Ljubitelji tenisa se javljaju preko svih foruma, tekstova na internet-stranicama dnevnih listova. Naslovi u stranim medijima su, redom, puni saosećanja sa Srbinom. Australijski „Herald san“ ističe da „Nole pobeđuje za dedu“, ESPN iz SAD navodi da je Novak pokazao izuzetan profesionalizam i mentalnu snagu, slično je i u „L’ekipu“, „Bildu“, „Bliku“ i drugim listovima širom Starog kontinenta.- Razmišljao sam da napustim turnir, ali ja sam profesionalac. Znam da sad ne mogu ništa da promenim. Život vam daje i uzima. To je prirodan ciklus. Bili smo veoma bliski i njegov odlazak je veliki udarac za mene – rekao je Đoković.Novinari su ga pitali i o mogućnosti da ode na sahranu, posle čega Nole umalo nije zaplakao.- To nije moguće. Veoma su to osetljive stvari da o njima pričam. Svaka religija ima svoje načine sahrane i ostale običaje – zastao je u pola rečenice naš as.Sa psihološke strane, treba razumeti sve ono kroz šta prolazi Nole ovih dana.- Đoković ima neverovatnu mentalnu snagu koja mu omogućava da podnese i tako jake udarce – kaže psiholog sporta Branko Pokrajac, profesor na „Akademiji fudbala“. – Njegova snaga vidi se u svim oblastima života. On je čovek od čelika, ne samo na terenu već i u životu, i to je još jednom pokazao. To je Novakova specifičnost i nije nešto što je karakteristično za sve profesionalne sportiste.Novak je u petak izašao na teren, i to je igrao i važnom meču četvrtfinala mastersa, protiv Robina Hasea. Skupio je snagu i pobedio sa 2:0.Nije bio sam. Uz njega su bila njegova braća Marko i Đorđe, devojka Jelena, prijatelji, treneri. Čelnici ATP tura su mu poručili da će poštovati svaku njegovu odluku, kao što su u četvrtak posle duela sa Dolgopolovim, kada su videli da je emotivno, mentalno i fizički potpuno iscrpljen i da nije u stanju da izađe pred javnost, otkazali konferenciju za novinare.Ispred vrata njegove svlačionice tog popodneva stvorio se red. Svi igrači koji su u to vreme bili u teniskom klubu u Monte Karlu želeli su da uteše Noleta. Među prvima i Rafael Nadal, najveći Đokovićev rival u belom sportu, ali i njegov prijatelj. Ušao je Španac, zagrlio Noleta i tiho mu nešto rekao na uvo. Novak je blago klimnuo glavom i zahvalio mu se, prenose mediji iz Monte Karla.

- Novak je pokazao neverovatnu mentalnu snagu i samo mogu da mu čestitam na onome što je uradio protiv Dolgopolova. Žao mi je zbog njega i njegovog dede. Rekao sam mu to u svlačionici. Uvek je teško pronaći prave reči u takvoj situaciji – rekao je posle Nadal.Svi svetski mediji su, takođe, stali uz Noleta, pokazavši razumevanje za njegov bol. Britanski Bi-Bi-Si navodi da Novaku nije bilo jednostavno da igra pošto je čuo tužnu vest, podsećajući na to da je deda Vlado bio pravi zaštitnik svog unuka.Izveštaj sa meča Đokovića i Hasea pročitajte OVDE.Novakov deda je bio deo sportskog porodičnog nasleđa i sigurno bi želeo da njegov unuk odigra taj meč, ali i ceo turnir do kraja. To je Đoković i uradio, uprkos bolnim vestima i kiši koja je prekidala igru – dodaje londonski list „Telegraf“. Brojni sportisti su preko „Tvitera“ ostavljali poruke podrške Đokoviću. Svi oni znaju kako je staviti profesionalizam ispred emocija, i kako je izaći na teren, a najradije biste da se zatvorite u sobu i u sebe.Novak je odlučio da se bori do kraja, i osvoji pehar. Za svog dedu.IVANOV I MOREIRA I IGRALI UPRKOS BOLU

VIŠE je primera gde su sportisti odlučili da igraju, uprkos smrti dragih ljudi. Ivanu Ivanovu, Bugarinu koji brani boje crno-belih, u subotu uveče preminula je majka, a on je u nedelju već odigrao meč u Kuli, iako mu je bilo ponuđeno da ode kući i da ne bude u timu. Igrači su mu posle posvetili pobedu od 4:1.U Beogradu mnogi pamte i dan kada je fudbaleru Partizana Almamiju da Silvi Moreiri preminula majka, ali je on odlučio da odigra jako bitan meč na evropskoj sceni, protiv kiparskog Apoela. Tek posle susreta otišao je u Belgiju kako bi se oprostio od preminule majke.

(Izvor).