samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Dušan Kovačević: Neponovljiva partija šaha By: [Glasnik] Date: Mart 14, 2012, 20:00:35

Dušan Kovačević: Neponovljiva partija šaha

ŽELjA austrijske rediteljke Nine Gabrijel da na bečku scenu postavi “Radovana III” Dušana Kovačevića, posle sedam godina konačno se i ostvarila: u sredu uveče će u pozorištu “3 Raum Anatomietatra” premijerno biti izveden kultni naslov na nemačkom jeziku, u prevodu Mila Dora.Po njenim rečima, ova pozorišna groteska genijalno je delo balkanskog dramskog pisca, a motiv za rad nastao je iz potrebe da “učestvuje u jedinstvenom humoru, koji svojom životnom tragikom, smislenom i iracionalnom otkačenošću opisuje životnu istinu”. Uoči prvog izvođenja, rediteljka naglašava da “Radovan III” pripada celom čovečanstvu i da stvara kulturnu vezu među ljudima, tamo gde politika obično čini suprotno. Rediteljka Nina Gabrijel dodaje i da je radila iz ljubavi i divljenja, uz konstataciju da je njena predstava samo jedan od puteva dela koje se nalazi na svetskom proputovanju.- Iz prepiske koju smo imali tokom proba, saznao sam da se Nina vratila na “praistoriju” komada, odnosno na tekst koji je bio napisan tih sedamdesetih godina prošlog veka – kaže Dušan Kovačević u razgovoru za “Novosti”. – To je ozbiljna priča o nesreći čoveka koji je sticajem okolnosti doveden u veliki grad, tragično nezadovoljan na dvanaestom spratu jednog solitera. Posleratno transponovanje ljudi sa sela u građane, politička je ujdurma koja je dovela do toga da su nam sela opustela, a u gradu nema posla.EGZEKUCIJA ZVANA PISANJE – SADA se bavim nečim izvan svih mojih dosadašnjih tema. Trajaće to možda tri meseca, možda tri godine. A onda sledi “egzekucija” koja se zove pisanje. U potrazi sam za nekim alhemičarskim stvarima, traganjem za odgovorom kako matematički da dokažem nešto što nije dokazivo…Pisac nam otkriva da je rediteljka krenula od tog dramskog elementa, shvatajući da je priča o ljudima koji su došli “odnekud” i žive po periferijama velikih gradova – univerzalna:- Umesto iz zavičaja u veliki grad, danas ljudi iz svih krajeva dolaze u svetske centre, u podneblja koja su im strana. Dakle, to je priča o “domaćim” i “stranim” strancima.A koliko je Kovačevićevo delo zanimljivo svima, potvrđuje podatak da je na osnovu njegovih drama nastalo više od 160 inscenacija u inostranstvu:- Inače, rediteljka Gabrijel je izvođenje Ateljea 212 videla na kaseti i neke joj se stvari nisu dopale, kao, uostalom, ni meni. “Radovan III” je do jednog trenutka bila ozbiljna predstava, a onda je prešla u džez varijantu Zorana Radmilovića. Znao je da odigra ceo tekst, a potom da na razne teme improvizuje. Sticajem okolnosti, posle 299 igranja otišao je u bolnicu, pa je jubilarno izvođenje bilo posthumno u njegovu čast: ansambl se okupio na sceni oko snimka na ekranu. Zoran je, svakako, obeležio svojom virtuoznošću predstavu u Ateljeu, ali se u njoj “sakrila” priča o čoveku izmaltretiranom od strane države. Radovan je postao glasačka mašina u soliteru, vertikalnoj ulici koja se penje prema nebu… A pošto je on izmaltretiran, on maltretira i sve oko sebe. Isto je i u “Balkanskom špijunu”, pa i sada nam se dešava slično: čovek bez posla, isfrustriran, ne može da uznemirava novog gazdu, ali zato može da dođe kući i uništava porodicu. Zato su u velikoj ekspanziji sigurne kuće. I što država bude nesigurnija, biće više i sigurnih kuća! A država bi trebalo da bude najsigurnija kuća za sve nas…Kovačević podseća da “Radovan III” govori i o netrpeljivosti, odnosu stranac – došljak. Sve to su bile dovoljno intrigantne teme za austrijsku rediteljku:- Prevod je radio čuveni pisac i kulturni radnik u Beču, Milo Dor, još osamdesetih godina. Tako je rediteljka pre nego što je pristupila svom poslu, imala pred sobom komad na nemačkom, a onda je i odgledala kasetu s predstavom – objašnjava Kovačević.Naš pisac, saznajemo, neće u sredu uveče biti na bečkoj premijeri, kao verovatno ni na svim ostalim. Zašto?- Ne idem na premijere, obično sam u to vreme u nekom drugom poslu. Ali i zato što kad završim jedan komad, prestaje i moj emotivni odnos s njim. Kao posle velike ljubavi: nikad ponovni susret više nije isti. Samo uznemiri. Kad napišem kraj drame, znam da je više nikada neću pročitati. I retko gledati. To je kao neponovljiva partija šaha… DRAMSKI TEKSTOVI NA TURNEJINIJE Beč jedina pozorišna destinacija našeg pisca u ovoj godini: u novembru je planirana premijera “Života u tesnim cipelama” u Istanbulu, u Parizu je najavljena “Generalna proba samoubistva”, a potom i “Profesionalac”. Italijanski izdavač Kovačevićeve knjige drama najavljuje promotivnu turneju, a u pregovorima je sa nekoliko tamošnjih pozorišta. “Balkanski špijun” se priprema u Sloveniji, U Bugarskoj (gde je objavljeno desetak drama) biće dve pozorišne postavke…

Izvor: Novosti