samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Nepalac Čandra Bahadur Dangi najniži čovek na svetu? By: [Glasnik] Date: Februar 14, 2012, 23:30:03

Nepalac Čandra Bahadur Dangi najniži čovek na svetu?

KATMANDU  – Stručnjaci koji proveravaju kriterijume za Ginisovu knjigu rekorda  uskoro će utvrditi da li je Nepalac Čandra Bahadur Dangi zaista najniži  čovek koji je ikada živeo.Dangi (72), koji ima svega 12  kilograma, tvrdi da je visok svega 56 centimetara. Stručnjaci će uskoro  doputovati u njegovo selu da bi potvrdili te navode.Za sada  titulu najnižeg živog čoveka drži Filipinac Džunrej Balaving sa 59,93  centimetara. Ako se ispostavi tačnim ono što Dangi tvrdi, on će oboriti  rekord Indijca Gula Muhameda, koji važi za najnižeg čoveka ikada, a koji  je bio visok 57 centimetara kada je preminuo 1997. godine.Priznanje  bi bilo nadoknada za godine koje sam proveo živeći sa poteškoćama koje  je donela ova kletva, rekao je Dangi agenciji AFP. “Stvari će sada biti  bolje. Nadam se da ću postati poznat širom sveta”, dodao je on.”Ja  sam nizak od rođenja, zbog toga nisam mogao da nađem ženu i oženim se.  Sada u ovim godinama nemam više želju da se oženim”, rakao je starac  koji je u dvanaestoj godini ostao siroče zajedno sa petoricom braće  normalnog rasta. Dodao je da sada želi da putuje i upozna strane zemlje i  kulture.Nije poznat razlog njegovog niskog rasta, ali je većina  onih koji su poneli titulu najnižeg čoveka bolovala od primordijalnog  patuljastog rasta, vrlo retkog poremećaja za koji nema adekvatnog leka a  koja se javlja već u fetusnom razvoju.Dangi je ispričao i kako  su ga kada je bio mlad rođaci prikazivali masama kao nakazu ali nikada  nisu sa njim delili zaradu. On sada živi sa nećakom i njegovom  porodicom, a “otkriven” je kada su na njega naišli nepalski istraživači  istorije naroda kom pripada Dangi.Nakon toga on je postao slavan  u južnom Nepalu. Na proslavi religioznog praznika Surunga on je namazan  crvenim prahom koji u Nepalu simbolizuje moć, a ljudi su čekali u redu  da ga pozdrave i slikaju se sa njim. Dangi zna da bi mogao da iskoristi  pažnju koja mu je upućena.

Izvor: http://www.novosti.rs/rss/26-Sve%20vesti