samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Žestok duel Dodika i Jovanovića By: [Glasnik] Date: Februar 01, 2012, 17:10:54

Žestok duel Dodika i Jovanovića

BEOGRAD – Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik odbacio je danas, u direktnom sučeljavanju sa Čedomirom Jovanovićem, kvalifikaciju lidera LDP-a da je Republika Srpska genocidna tvorevina, ocenjujući da je ta tvrdnja apsolutno neprihvatljiva, netačna i uvreda za RS i srpski narod.Jovanović je uzvratio rečima da su prvi predsednik i prvi komandant vojske RS u Hagu i istakao da jeste izvučena iz koneksta njegova priča o RS kao genocidnoj tvorevini – ali da je to ne čini manje značajnom.U duelu u Pres klubu Tanjuga, posle sat i dvadeset minuta burne rasprave o RS, zločinu u Srebrenici, opstanku BiH i odnosu Beograda, Dodik i Jovanović nisu približili stavove, ali jesu otvorili dijalog.Dodik je ocenio da je “propaganda učinila da se kaže da su Srbi zločinici”, a da može da se priča o zločinima “od Dobrovoljačke, tuzlanske kolone”. “Srebrenica je težak zločin koji nije bio potreban, ali ne može se izvojiti samo jul 1995”, rekao je Dodik, podsećajući da su tri godine pre Srebrenice snage Nasera Orića izlazile iz zaštićene zone i činile zločine nad Srbima: “Ne pravdam zločin, ali ako pričamo – moramo o svemu.”JOVANOVIĆ: OD KOGA ME ČUVAJUJovanović je za Srebrenicu rekao da je to bio “najmasovniji ratni zločin u posleratnoj Evropi”. Ističući da “nisu Karadžić i Mladić Pijemont srpstva”, on je ocenio da je prava tema politika Srbije, zbog koje na tribinu u Novinskoj agenciji Tanjug mora da dolazi sa obezbeđenjem, kao i Dodik. “Od koga mene u ovom gradu čuva policija kao da igra hrvatska rukometna reprezentacija”, upitao je Jovanović.Dodik je Jovanoviću poručio da ni Haris Silajdžić koji se zalagao za ukidanje RS nije je nazivao genocidnom tvrorevinom, a da se u Beogradu to čini: “Haris Silajdžić koji je trazio da se ukine RS, nije imao dovoljno hrabrosti da tvrdi da je genocidna tvorevina, već je govorio o zoličinu, a vi o tome ovde u Beogradu govorite.”"Ovo nije '92. godina gospodine Dodik i mi ne razgovaramo o onome što će biti. Bosna nije država, a objasniću vam i zašto. Kad god Srbija nije pokazivala sposobnost da razume Bosnu, kad god je tražila korist za sebe, stradala je prvo Bosna, pa i sama Srbija”, rekao je lider LDP.Jovanović je Dodiku poručio da se politikom “stiglo do rata sa Anđelinom Džoli”, aludirajući na široku raspravu u javnosti o odnosu prema ratu i ulozi Srba u filmu popularne glumice.Po njemu, Bosna nije država “već lonac”, a RS su na genocidu u Srebrenici i urušavanju Sarajeva napravili njen prvi predsednik (Radovan Karadžić), prvi vojnik (Ratko Mladić) i predsednica (Biljana Plavišić) – koji su svi optuženi ili osuđeni u Hagu.Jovanović je upitao Dodika da li i dalje misli da je Radovan Karadžić “zlotvor” kao što je ranije to govorio, na šta je Dodik podsetio da je Karadžić sad u Hagu, da odgovara za ono što je uradio i da će sud utvrditi je li kriv.Dodik je kazao da RS ne odbacuje Dejtonsku konstrukciju BiH, ali da traži poštovanje slova Dejtona koji, kako je naveo, mora da se sprovodi, a ne tumači. “Mi nismo marionete. Imamo autentičnu politiku koju vodimo u Banjaluci”, rekao je Dodik ističući da je nasiljem međunarodne zajednice učinjeno da BiH umesto četiri organa predviđenih Dejtonom sada ima 83: “To je ono protiv čega se borimo, to nije nacionalizam, već borba za ustavnu poziciju garantovanu međunarondim dokumentom.” Dodik je podsetio da je RS nastala 1992, a da je Dejtonskim sproazumom samo međunarodno verifikovana, dok BiH nije postojala sve do Dejtona, kada su joj, SAD i druge velike sile dale legitimitet da bi sačuvale obraz. “Od Dejtona je nastala BiH, a RS je postojala kao država pre toga, imala teritoriju i narod, RS je dobila smao legitimnost potpisivanjem Dejtona”, rekao je Dodik.On je, međutim, ocenio da se zvanični Beograd danas nedovoljno angažuje na sprovođenju dejtonoskog sporazuma čiji je potpisnik. “Beograd ima korektan odnos prema RS, ali da ima i odgovornost jer je potpisao Dejton. U tom pogledu mislim da se nedovoljno agtažuje na sprovođenju Dejtonskog sporazumja. Dok postoji Dejton, postoji i obeveza Srbije da ga brani”, rekao je Dodik ističuhci da smatra da je dosadašnje zalaganje Beograda minimalno i nedovoljno.DODIK: BIH ĆE SE RASPASTIDodik je ocenio da će se BiH raspasti na sastavne delove jednog dana. “Bosna i Hercegovina će se raspasti na satavane delove jednog dana, kao što se dogodlilo sa Čehoslovačkom”, rekao je Dodik. On je istakao da Turska, Iran i Saudijska Arabija imaju veliki uticaj u Bosni i Hercegovini i da je njihov cilj da se napravi unitarizovana Bosna.Govoreći o žrtvama rata devedesetih, Dodik je naveo da niko danas ne spori da su u ratu u BiH najviše stradali Bošnjaci, njih 66.000, ali da se tim brojkama manipuliše.On je dodao da Srbija nije izazvala rat u BiH, već da je to učinio Alija Izedbegović koji je rekao da će žrtvovati mir u Bosni i odustao od mirovnog palana za BiH, te da su prvi zločini izvršeni nad Srbima.Dodik je istakao i da je Sarajevo etnički očišćeno od Srba, da tamo danas živi više Kineza nego Srba, te da zbog toga ne voli Bosnu i Hercegovinu, a da je RS formirana kao država koja je branila svoje pravo na postojanje.”Sarajevo nije moj glavni grad, idem tamo samo kad moram”, istakao je Dodik.Govoreći o Kosovu, Dodik je izjavio i da Bosna i Hercegovina nikad neće priznati Kosovo, a da će on otići na sever Kosova u svojstvu predsednika RS – ako bude pozvan.”Naravno da ću ići na sever Kosova”, rekao je Dodik i dodao da je srpski narod stradalnik u svim predhodnim ratovima te da se zna kako je srpski narod “prošao na Kosovu “.U na trenutke neprijatnoj raspravi, Dodik je Jovanovića upitao da li po njegovoj logici Tači može da “uzme Kosovo i da ono bude nazavisno” i zašto onda ako Kosovo može da bude nazavisno RS ne može.Jovanović je odgovorio da je Srbija sama pravila greške sa Kosovom.”Sad je vreme da shvati šta se dogodilo i da mora da gradi odnose sa Kosovom. Kosovo je nezavisno i sa vama i bez vas. Kada krenete tamo, morate da pozovete Tačija i pitate ga da li smete”, rekao je Jovanović.Potom ga je Dodik upitao i da li on smatra Tačija, koji je, kako je rekao, umešan u trgovinu organima, relevantnim političkim sagovornikom: “Njega smatrate sagovornikom, a s druge strane, krivi su vam Mladić i Karadžić”, rekao je Dodik.Dodik je Jovanoviću poruči i da je u vreme dok je bio na vlasti “stvorio uslove u kojima je ubijen premijer (Zoran Đinđić)”.”Zašto si ti vadio onog Spasojevića iz zatvora?”, pitao je Dodik, na šta je Jovanović odgovorio: “A je li znate da sam odveo Slobodana Miloševića u zatvor?”Na Jovanovićevi tvrdnju da je reakcija na njegovu izjavu naručena iz Beograda “od onih na koje se ta izjava odnosi”, odnosno onih koji su otišli da budu “čiviluk za Karadzićevo ordenje”, Dodik je odgovorio da to ordenje nije Karadzićevo.”Ordenje sam ja naručio pre mesec dana. Nemojte to da skrnavite”, rekao je Dodik.

Izvor: Novosti