samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Promocije bez oznaka partije By: [Glasnik] Date: Decembar 25, 2011, 23:00:49

Promocije bez oznaka partije

Državni funkcioneri moraće tokom predizborne kampanje jasno da stave do znanja da li nastupaju kao stranački lideri ili kao državni funkcioneri. Na skupu na kome se pojavljuju neće smeti da se ističu stranačka obeležja, ne sme biti partijskih aktivista, niti državnih automobila. Izuzetak će biti samo oni funkcioneri koji su pod policijskom zaštitom 24 sata. Ovo je, za “Novosti”, izjavila Zorana Marković, direktorka Agencije za borbu protiv korupcije, odgovarajući na pitanje na koji način će ova institucija kontrolisati funkcionere tokom kampanje, kako bi se sprečila zloupotreba državnih resursa u stranačke svrhe. Naša sagovornica naglašava da je veliki problem i to što vladajuće stranke i opozicija nemaju iste uslove za reklamiranje, jer vladajuće partije zloupotrebljavaju monopole koje imaju nad nekim resursima.PREKRŠAJNA PRIJAVA KAO KAZNA Ukoliko neki funkcioner prekrši zakon, čeka ga prekršajna prijava. Naime, najpre agencija pokreće postupak, pa ako se utvrdi da je zakon prekršen, podnosi se krivična prijava. – U lokalnim samoupravama, na primer, stranka koja je na vlasti u svojim rukama drži institucije koje su važne za predizborno reklamiranje – kaže naša sagovornica.   – Tako opozicija nema ravnopravan tretman. Agencija će se time pozabaviti pre početka predizborne kampanje i nastojaćemo da rešimo taj problem kako bismo omogućili svim iste uslove. Tu ne sme biti diskriminacije. Ona kaže da vlast ima državne resurse da se reklamira, ali oni u kampanji moraju da predstave šta su uradili tokom mandata. Ministri tvrde da zloupotrebe neće biti. Verica Kalanović, potpredsednica Vlade, kaže da niko javnu funkciju ne sme da koristi u stranačke i dnevnopolitičke svrhe. – Ja sam upoznata sa mišljenjima i odredbama koje je donela Agencija za borbu protiv korupcije, a koji se tiču ovog pitanja – kaže Kalanovićeva za “Novosti”. – U potpunosti ih podržavam. Stranačku i državnu funkciju ne mešam i poštujem zakon. O stranačkim i programskim planovima govorim isključivo na stranačkim skupovima. Na državnim skupovima iznosim stavove koje zastupam u Vladi, i tako moraju da se ponašaju svi. Ali linija razgraničenja je tanka i mora da bude dovoljno jasna za svakog onog ko želi da je shvati. I Milutin Mrkonjić, ministar infrastrukture, naglašava da neće koristiti državne resurse u stranačke svrhe i navodi primer: – U subotu je bila sednica GO SPS u Novom Sadu i ja sam planirao da usput obiđem pet gradilišta – jedno u Batajnici, dva nadvožnjaka, obilaznicu oko Novog Sada i Žeželjev most – i da idem državnim kolima. Međutim, ipak nisam uzeo državni automobil, nego sam išao sa Žarkom Obradovićem, kako me ne bi optuživali da zloupotrebljavam funkciju. Ali mislim da je mnogo veća šteta što nisam obišao gradilišta nego da sam išao državnim kolima. Zakon kojim su ova pravila propisana je poguban. Jelena Trivan, potpredsednica DS, ističe za naš list da je ova vlast insistirala na tome da se ovo pitanje zakonom uredi: – Sada to neće zavisiti od procene pojednih ministara koji se kunu da ne zloupotrebljavaju funkciju, već će procenu vršiti nezavisno telo.

Izvor: Novosti