samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Laušević knjigom otvorio dušu By: [Glasnik] Date: Decembar 17, 2011, 01:02:00

Laušević knjigom otvorio dušu

SVE patnje, muke, preispitivanja i kajanja mnogih godina koje minuše i bezbrojnih svojih neprolaznih dana, dana bez kraja, Žarko Laušević je izlio na stranice ispovesti koja ne prestaje da očarava čitaoce – “Godina prođe, dan nikad”. Knjiga koja će u izdanju “Novosti” uskoro doživeti treće izdanje i dve stotine hiljaditi primerak u rekordnom roku, izazvala je nezapamćeno interesovanje publike, koja je ovo Žarkovo obraćanje doživela kao dugoočekivani ponovni susret sa voljenim glumcem. Laušević je pred svima njima neustrašivo otvorio srce, ogolio dušu, do kraja razotkrio svoj greh i svoju kaznu, svoj bezizlazni krug patnje i pokajanja… Učinio je to do te mere iskreno i “do kraja”, da je i za mnoge najbliže prijatelje i svedoke u knjizi opisanih zbivanja, susret sa ovim štivom bio i te kako dirljiv i bolan. Reditelj Miroslav Lekić, koji je pored “Dogodilo se na današnji dan” potpisao i režiju filma “Bolje od bekstva”, ali i “Nož” koji je označio pokušaj povratka velikog glumca na našu scenu, kaže da mu je čitanje Lauševićeve knjige veoma prijalo. – Veoma mi je drago što se ova ispovest pojavila, pošto je ceo Žarkov slučaj izazvao, i još izaziva, ogromnu medijsku pažnju i mogli smo tokom godina da čujemo hiljade različitih mišljenja, slaganja i neslaganja… A sada, prvi put, možemo da čujemo šta Žarko misli, kako se on oseća. Dobro je da napokon čujemo Žarka! – smatra Lekić.   – Raduje me i što vidim da je percepcija knjige izuzetno dobra, da ljudi uživaju u njoj i uspevaju da se identifikuju, da shvate, da zajedno sa Žarkom prođu taj užasno težak, komplikovan i bolan period njegovog života. Sve to samo potvrđuje do koje mere je ta knjiga iskrena. Sa druge strane, beskrajno mi je drago što vidim u kojoj meri je Žarko i dalje prisutan ovde. Lekić ne krije da je za njega lično Žarkova ispovest predstavljala veoma bolno štivo, bez obzira na to što je lično bio i svedok i učesnik svega toga, i što je autorov prijatelj. – Reč je o izvrsnoj knjizi, upravo zbog toga što ona zaista otvara jedno srce, koje je prilično veliko – dodaje Lekić.ZAJEDNIČKI PLANOVI  NA pitanje da li je moguć Žarkov povratak na našu scenu Irfan Mensur daje nagoveštaj: – Mislim da je rano o tome pričati, ali nas dvojica šapućemo o jednom zajedničkom projektu i ja se nadam da ću uskoro pronaći čoveka ili producentsku kuću koja će nam pomoći da se to i ostvari. Glumac Irfan Mensur pak, kao jedan od “protagonista” Žarkove ispovesti i to u ključnim momentima, ne bi svoj susret sa ovom knjigom opisao kao bolan. – Ja sam odustao od bola, a knjigu sam čitao ne bih li otkrio sve nijanse Žarka kao književnika – veli Mensur. – Bol je moja lična stvar, a otkrivanje Žarka kao izuzetno talentovanog pisca je nešto što me je veoma radovalo dok sam iščitavao ovu ispovest. Ova knjiga se može čitati i kao filmski scenario, i kao dramska literatura, i kao hronika jednog vremena a, naravno, i kao autobiografska ispovest. Bilo kako da je čitate, ona otvara neverovatne mogućnosti. Lično sam njene delove u jednom obliku čitao još pre godinu i po, zahvaljujući čudu zvanom internet, i čitajući je još kao neobrađeni materijal, shvatio sam da je na pomolu jedno literarno čudo. Irfan otkriva da su Laušević i on, osim privatnog druženja i nekoliko zajedničkih filmova i pozorišnih predstava, ostali u kontaktu sve vreme Žarkovog odsustva iz Srbije. – Pri svakom kontaktu sa njim, ja i dalje uživam u njegovoj duhovitosti, njegovoj hrabrosti i, posle kraćeg ili dužeg razmišljanja ili kraćeg ili dužeg mejla, uvek zaključim koliko je on osoben i vredan čovek – navodi Mensur.

[Izvor]