samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Karl Bilt: Dijalog ključ statusa By: [Glasnik] Date: Novembar 15, 2011, 23:01:38

Karl Bilt: Dijalog ključ statusa

KARL Bilt, švedski šef diplomatije i jedan od najboljih poznavalaca prilika u regionu zapadnog Balkana, smatra da bi Beograd trebalo ponovo da sedne za pregovarački sto s Prištinom, ako želi da 9. decembra pitanje kandidature bude na dnevnom redu Evropskog saveta. Bilt takođe naglašava da EU ne bi trebalo da zazire od novih članica, jer one ne izazivaju aktuelne probleme. * Da li će pitanje srpske kandidature uopšte da se nađe na dnevnom redu Evropskog saveta 9. decembra? Kako napreduju pregovori u tom smislu? – To se još sa sigurnošću ne zna. Na poslednjem sastanku Saveta ministara nismo razgovarali o tome i ništa se nije dešavalo na tom planu. Planirano je da to bude tema 5. decembra, na sledećem ministarskom savetu. Očekujemo da ćemo tada moći da rešimo ovo pitanje. Ali, nikad se ne zna. Mislim da je još suviše rano da se o tome govori. * Šta Beograd treba da uradi u dijalogu s Prištinom, da bi se dobio status kandidata? Samo da ga nastavi, ili da uradi nešto više?NOVI NISU SMETNJA EVROPI  * Da li su nove članice smetnja za EU?  – Čitao sam nedavno članak u ”Fajnenšel tajmsu” u kojem se ističe da ima mnogo članica unutar EU. Ne slažem se s tim. Problem nije obavezno u novim članicama, često je i sa nekim drugima. Stav da nove članice prave problem je fundamentalna greška. Ali, moguće je da postoji neka takva vrsta osećanja u Briselu, i to je ono što me brine. – Što pre uslovi iz mišljenja Evropske komisije budu ispunjeni, to bolje. Pre svega, važno je da se primene do sada postignuti dogovori, a veoma je bitno za sve da se ponovo angažuju u dijalogu s ciljem da se vidi da li može da se napreduje u tom pravcu. U ovom trenutku, to je sve što može da se kaže. Moglo bi da se govori i o detaljima, ali ne mislim da bi to ovoga puta bilo produktivno za javnost. * Šta će se dogoditi ukoliko dijalog bude nastavljen, ali Srbi sa Kosova ne budu prihvatili odluke Beograda i straže na barikadama ostanu do trenutka kada se bude odlučivalo o statusu? – Ne mislim da je dobijanje statusa u konkretnoj vezi sa ukidanjem barikada. Ali, barikade su, svakako, beskorisne. Nije mi poznato da neka od zemalja članica uslovljava dalji napredak Srbije ukidanjem barikada, ali nastavak dijaloga jeste obaveza.  * Hoće li aktuelno stanje u svetskoj ekonomiji da utiče na proces proširenja? – Trenutna finansijska kriza će, bojim se, imati uticaja. Postoji izvestan rizik od toga. Moram to da priznam. Neke zemlje se protive proširenju, ali to nije u vezi sa Srbijom.

Izvor: Novosti