samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Darko Šarić zemlju bogato plaćao By: [Glasnik] Date: Novembar 15, 2011, 23:01:20

Darko Šarić zemlju bogato plaćao

GOSPODINA Darka Šarića upoznao sam krajem 2008. godine u njegovoj kući na Tatarskom brdu, kod Novog Sada. Tamo sam otišao sa advokatom Radovanom Štrpcom. Pored Šarića tu je bio i Goran Soković za koga sam ja u prvom momentu pomislio da mu je brat. Dogovorili smo se da im prodam preduzeće “AD Bačka Sivac” za 21 milion evra. Svedok Tužilaštva Mile Jerković ovako je počeo svoje izlaganje na suđenju grupi Darka Šarića, osumnjičenoj za pranje novca. Ovaj vojvođanski biznismen detaljno je opisao šemu na koji su način pokupovane brojne srpske firme, a prljave pare od narkoposlova stavljene u legalne tokove. On je svedočio tokom tri dana. – Ja i Darko smo se izljubili, pružili ruke – ispričao je Jerković. – Štrbac nam je čestitao. Šarić je kao kaparu hteo odmah da mi isplati pola miliona evra, ali sam odbio, jer sam video da je korektan. Sutradan je trebalo da napravimo ugovor. U celu priču, prema tvrdnjama ovog svedoka, tada se upliću biznismen Zoran Ćopić i advokat Andrija Krlović, koji nagovaraju Šarića da odustane od dogovorene cene, odnosno da je prepolovi. – Meni je Štrbac saopštio da se Darko predomislio jer su mu Ćopić i Krlović rekli da je to skupo, da sam ja u krizi i da ću ga prodati za 12,13 miliona evra – ispričao je Jerković. – Smatrao sam da su oni mene prevarili, jer je trebalo da isplatim treću ratu Agenciji za privatizaciju. Vukli su me do tog datuma, da mi se raskine ugovor. Nisam pristao na tu cenu, iako je možda trebalo da pristanem, jer bih rešio sve svoje probleme.PRIZNANICE  – SKORO svake večeri smo se sastajali Štrbac i ja, kombinovali, planirali šta da prodamo i kako, gde, koliko da se gospodin Štrbac ugradi, a da to Šarići ne znaju – opisivao je Jerković svoje poslovne kombinacije. – Od aprila do avgusta dobio sam od gospodina Šarića novac, koji je on poslao po gospodinu Štrpcu. Za svaku svotu smo potpisivali priznanice, u dva primerka. Svaku sam sačuvao. Tri dana kasnije, navodi svedok, u “Bačka Sivac” dolazi kontrola iz Agencije za privatizaciju i njemu je “jasno da se sve radi kako bi se raskinuo ugovor” . – Videlo se da imaju vezu u Agenciji za privatizaciju, posebno Krlović, kako mi je objasnio Štrbac – ispričao je Jerković. – On je i uticao da se sa mnom raskine ugovor. Štrbac mi je ponovio 50 puta da će oni to kupiti mnogo jeftinije nego što sam ja cenio. Tako je i bilo. Posle nekoliko dana zove me Štrbac ponovo i kaže da su oni spremni da kupe neka moja druga preduzeća. Prema rečima Jerkovića, Šarić je bio zainteresovan za poljoprivredna dobra, odnosno za “Mladi borac Sonta” i “Agrobačku Bač”. Za “Borac” je Jerković tražio milion i po, a za “Bač” četiri miliona evra. Šarić i Štrbac išli su čak i da vide “Agrobačku Bač” gde su i ručali. – Posle smo se našli Štrbac i ja da napravim cenu za Šarića – objasnio je svedok uz napomenu da su se uvek oko cena dogovarali prvo on i Štrbac, koji bi se obavezno ugradio u cenu, a onda to saopštavali pljevaljskom narkobosu. – Deo bih posle isplate uvek davao Štrpcu. Bilo je reči o 60.000, 50.000, 12.000 i pet hiljada evra. Jerković je napomenuo da je Šarić često bio odsutan i da je pre sklapanja poslova obično dolazio iz “Crne Gore, Švajcarske ili ne znam odakle”. Tako je bilo i kada je Jerković prodavao firmu “Mladi borac Sonta”.APOENI – Najčešće su me isplaćivali u apoenima od pet, 10, i 20 evra – opisivao je svoje isplate Mile Jerković.  – Jednom su mi Šarići poslali 150.000 evra. Brojali smo Štrbac i ja i dosadilo nam je da brojimo. Sutradan je Štrbac kupio mašinu za brojanje novca, tako da je bilo lakše. – Opet smo otišli kod Šarića u vilu na Tatarskom brdu, tamo je on već bio, kao i Soković i Ćopić – naveo je svedok. – Sat, sat i po smo bili tamo, pričali o svemu, a Štrbac je spustio cenu na 1,1 milion ili 1.150.000 evra. Znači, da plate za “Kaštel” koji je bio u okviru “Mladog borca” 450.000 evra, a ostatak od 700.000 da mi isplate na ruke. Tada sam napomenuo da prodajem i “Gajdobru”. Ja sam tražio četiri miliona evra, a onda smo se dogovorili za 700.000 evra gotovine i 455.000 evra koje je trebalo da uplate Agenciji za privtizaciju radi treće rate. Posle toga su usledile isplate. U više navrata novac je nošen kod Jerkovića, ali se najviše isplata odvijalo kod Štrpca, u njegovoj kancelariji u Novom Sadu. Prema sopstvenom priznanju ovaj vojvođanski zemljoposednik se sa Šarićem sastajao sedam puta. – Za “Gajdobru” je Šarić poslao 455.000 evra da se uplati na račun NLB banke – opisao je svedok sve transakcije i metode pranja novca. – Pitao sam Štrpca kako može tako da uplati pare banci, a on je rekao da je dobar sa direktorom, da će on to srediti i da će te pare odmah leći, da će konvertovati u dinare i da će leći na Savićev račun, koji će da ih prosledi Agenciji za privatizaciju. Savić je bio u Konzorcijumu “Gajdobra”. Tako je i bilo.

Izvor: Novosti