samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Kosovska Mitrovica: Ubijen Srbin, dvojica ranjena By: [Glasnik] Date: Novembar 10, 2011, 13:56:51

Kosovska Mitrovica: Ubijen Srbin, dvojica ranjena

JEDAN od trojice povređenih u sinoćnjem incidentu u Kosovskoj Mitrovici podlegao je povedama. Reč je Savu Mojsiću iz Kosovske Mitrovice, koji je podlegao povredama uprkos nastojanju lekara da mu spasu život. Lekari se bore za život još jednog teže povređenog, dok trećem život nije ugrožen. Pucnjava u kojoj su sinoć albanski teroristi iz naselja Brđani ustrelili trojicu Srba, od kojih je jedan pripadnik KPS, podigla je temperaturu u severnoj Kosovskoj Mitrovici do usijanja. Dok su ranjenike oko 20 časova unosili u bolnicu, još su se čuli rafali iz mešovitog naselja u kome je sve više kuća koje je za albanske povratnike finansirala međunarodna zajednica. U Brđanima se tokom noći okupio veliki broj Srba, a atmosfera je na ivici pucanja. Lokalni lideri Srba pozivaju sunarodnike na strpljenje i da ne nasedaju na provokacije albanskih terorista, koji po svaku cenu žele da izazovu međunacionalne sukobe.UHAPŠENA JEDNA OSOBA  JEDNA osoba uhapšena je odmah posle incidenta, izjavio je Ergin Medić, zamenik regionalnog direktora KPS-a. Identitet uhapšenog zasada nije poznat. Po zvaničnoj verziji, koju je izneo šef KPS Besim Hoti, ne zna se ko je pucao na Srbe. Po njegovim rečima pretpostavlja se da je došlo do koškanja između mladih Srba i Albanaca, posle čega je patrola KPS došla da smiri situaciju, a onda ih je neko treći izrešetao rafalnom paljbom iz automatskog oružja. Do završetka ovog broja uviđaj još nije počeo jer srpskih policajaca nema u forenzičkim ekipama KPS, a albanske uviđajne ekipe kažu da se ne osećaju sigurno u uzavreloj atmosferi u Brđanima. Mnoštvo ljudi okupljeno je i ispred mitrovičke bolnice u iščekivanju vesti o dvojici ranjenika koji su u kritičnom stanju. Ispred bolnice se novinarima obratio predsednik opštine Kosovska Mitrovica Krstimir Pantić i rekao da se još ne zna precizno ko je pucao, ali da se pretpostavlja da je reč o Albancima koji žive u Brđanima.BOGDANOVIĆ: TERORISTIČKI AKT MINISTAR za KiM Goran Bogdanović zatražio je sinoć od pripadnika Eulksa da preuzmu istragu o napadu na Srbe umesto kosovske policije. Ukazujući na to da je ovaj napad još jedan u nizu incidenata u proteklih nekoliko meseci, Bogdanović je pozvao Srbe da se uzdrže i ne nasedaju na provokacije:  – Napad pokazuje da albanski ekstremisti koriste svaku priliku za nasilje nad Srbima. Višegodišnje nekažnjavanje i neotkrivanje počinilaca zločina dovelo je do toga da oni sve otvorenije i češće posežu za nasiljem – rekao je Bogdanović. On je naveo da su ranjeni Savo Mojsić i policajac Radoš Vukićević u kritičnom stanju i da se lekari duže od tri sata bore za njihove živote. Veljko Đorđević, koji ima prostrelnu ranu, nije životno ugrožen. Pantić je istakao da se u naselju Brđani okupio veliki broj ogorčenih Srba. – Oni su besni zbog svega što se dešava, jer međunarodna zajednica zatvara oči pred zločinima nad Srbima, a ljudi negoduju i zbog izostanka reakcije iz Beograda. Ne znam da li su pucali pripadnici Rosu ili neki drugi Albanci, ali znam da su to učinili teroristi – rekao je Pantić. Ispred bolnice sve vreme se nalazila i grupa mladih ljudi, očevidaca događaja. – Bili smo na slavi kad su nas dvojica naših prijatelja pozvala telefonom zapomažući da im pomognemo jer su ih dvojica Šiptara tukla i pokušavala da kidnapuju – rekao nam je jedan od mladića koji se predstavio kao Marko. Njegova dukserica bila je umazana krvlju ranjenika. – Istrčali smo i upalili automobile, a kad smo stigli rafali su zapraštali i po nama i po patroli KPS koja je stigla pre nas. Podigao sam ranjenog policajca, ubacio ga u auto. Uvukao sam još jednog ranjenika koji je bio ustreljen u ruku. Pod kišom metaka krenuli smo u bolnicu. Ne znam kako smo stigli. Marko nas je odveo do svog auta pokazujući izduvanu gumu probušenu puščanim metkom, dok su sedišta bila isprskana krvlju ranjenika. – Ja sam još dobro prošao, mom drugu je auto skroz izrešetan – rekao je Marko i klonuo na ruke prijatelja, obeznanjen od pretrpljenog stresa. Ostali mladići su potvrdili njegove reči dodajući da je na njih vatru iz “kalašnjikova” i “heklera” otvorilo  petnaestak Albanaca. Otac jednog od ranjenika je briznuo u plač od besa zaklinjući se na osvetu ako njegov sin premine. Tešku atmosferu još jezivijom su činila jata gavranova koja su krešteći sve vreme nadletala bolnicu. – Pokušaji otmica su očekivani jer je to najefikasniji način da izbezumite ljude – tiho nam je rekao jedan Mitrovčanin.OTMIČARI U UNIFORMAMA DEJAN Vukomanović (na slici), jedan od mladića koje su Albanci pokušali da otmu pojavio se takođe u mitrovačkoj bolnici s povredama glave. – Krenuo sam sa bratom kod rođaka na kafu, kad su se pred nama pojavila dvojica Albanaca, a jedan od njih imao je automatsku pušku u rukama. Bili su obučeni u neke uniforme čije oznake nisam razaznao. Počeli su da nas vuku ka albanskim zgradama. Brat se nekako otrgao i došao do srpskih kuća i doveo pomoć, ali su se pojavila još četiri naoružana Albanca. Dobio sam jak udarac u glavu i izgubio svest. Probudio sam se u jednom srpskom stanu, a napolju se pucalo.

Izvor: Novosti