samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Vučević: Zvezda je zakasnila By: [Glasnik] Date: Novembar 04, 2011, 00:17:39

Vučević: Zvezda je zakasnila

NBA lokaut nije dozvolio Nikoli Vučeviću da odmah posle drafta potpiše prvi profesionalni ugovor sa Filadelfijom, koja ga je uzela sa 16. pozicije. Ali, nije ni obeshrabrio bivšeg studenta Juže Kalifornije da tokom “zabrane igranja” u najjačoj ligi “diplomira” u Evropi, u “klasi” trenera Budućnosti Dejana Radonjića.- Želeo sam da nastavim da napredujem, ostanem u formi i spremno dočekam kraj lokauta, ma kada on bio – objašnjava Nikola zašto se, za razliku od ostalih momaka sa ovogodišnjeg drafta, odlučio da ne pravi igračku pauzu.Zašto baš Budućnost, kada su na stolu bile još neke ponude daleko bogatijih klubova?- Novac nije bio primaran, već minutaža, što sam dobio u Budućnosti. Takođe, sa trenerom Radonjićem me veže izuzetna saradnja još iz mlade reprezentacije Crne Gore. Takođe, blizu sam kuće u Baru, među prijateljima. Na kraju, pokazalo se da nisam pogrešio.Nije ni Budućnost, koja je na krilima jednog od najboljih centara u Jadranskoj ligi, napravila nekoliko iznenađenja?- Nisam samo ja zaslužan za uspeh, već svi zajedno, od stručnog štaba do, uslovno rečeno, “poslednjeg” igrača. Imamo zaista perspektivan tim koji iz utakmice u utakmicu napreduje.Malo je poznato da je i Crvena zvezda, po dolasku Svetislava Pešića bila zainteresovana za Nikolu Vučevića, čijem je ocu, Bori, proslavljenom košarkašku sarajevske Bosne, trofejni stručnjak bio prvo saigrač, a potom trener.- Sigurno da imponuje kada vas jedan takav trener, možda i najbolji u Evropi, pozove. Razgovarao je sa ocem, ali ja sam se već bio dogovorio sa Budućnosti – kaže Nikola, koji je upravo protiv crveno-belih odigrao najbolju utakmicu u sezoni (16 poena, 18 skokova, 4 blokade).Za razliku od mnogih prekookeanskih pojačanja, vi ste se prilično brzo uklopili u evropski sistem, čak i na novu poziciju, s obzirom na to da ste u SAD igrali više kao krilni, nego klasični centar?- Činjenica je da je u Evropi akcenat na timskoj igri, a u SAD na individualnoj, kao i da sam proveo četiri godine u SAD, tri na koledžu i jednu u srednjoj školi. Ali, košarkaški sam “prohodao” u Evropi. Prve korake ne možete nikad da zaboravite.Uskoro bi opet trebalo da se prebacite na američki kolosek. Ima li nestrpljenja?- Pa, iskreno, ima. Od malena sam želeo da zaigram u NBA, prošao sam i na draftu, sada je ostalo da sačekam kraj lokauta. Ali, kao što znate, ništa ne zavisi od mene.Ukoliko se oduži lokaut, prvi NBA “dvoboj” mogli biste da imate u Jadranskoj ligi protiv Nikole Pekovića, saigrača iz nacionalnog tima?- Nikola je najbolji evropski centar, od koga sam imao šta da naučim tokom priprema reprezentacije. Biće zaista teško protiv njega, ali kada god da dođe do susreta sa njim, bilo u Jadranskoj ili NBA ligi, biće to veliki izazov za mene – dodaje Vučević.DIPLOMA KAD-TADNIKOLA izlaskom na draft i odlaskom u profesionalne vode, nije napustio fakultet.- Ostala mi je još završna godina. Neću moći da je pohađam kao prethodne tri, ali fakulteti imaju razumevanja za naše obaveze, tako da nam dopuštaju da ispite usklađujemo sa profesionalnom karijerom, tako da se nadam da ću u narednom periodu položiti preostale ispite i diplomirati.CRNA GORA IMA PERSPEKTIVUDEBI za crnogorsku reprezentaciju Nikola je imao na Evrobasketu u Litvaniji.- Nismo uspeli da ostvarimo neke ciljeve, ali košarka je, kao svaki sport, u kome se pobeđuje i gubi. Relativno smo mlad sastav koji će u narednim godinama imati šta da pokaže na parketu.

Izvor: Novosti.