samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Maksimović: Bajković na golu Srbije By: [Glasnik] Date: Oktobar 21, 2011, 01:10:22

Maksimović: Bajković na golu Srbije

TOKOM poslednjih 14 meseci šansu da brane gol Srbije dobila su čak šestorica golmana i kao epilog usledio je fijasko u kvalifikacijama, koje su “orlovi” završili iza Estonije. Iako je izvanrednim odbranama tokom 2011. Boban Bajković potvrdio vanserijski kvalitet i, uz Vladimira Stojkovića se izdvojio kao najpouzdaniji čuvar mreže na našim prostorima, priliku u nacionalnom timu nije dobio čak ni kao rezerva rezerve.Prema mišljenju trenera golmana Crvene zvezde Srđana Maksimovića, 26-godišnji Cetinjanin je zaslužio da mu se ukaže šansa.- Bajko je zaslužio šansu, ali ne zato što je sada u Zvezdi, već zato što to govore egzaktne činjenice i zato što zaista može da pomogne – kaže Maksimović. – Punih godinu dana dokazuje da se odlično snalazi u situaciji konstantnog pritiska, kakav nosi samo igranje za veliki klub i za reprezentaciju. Ne može golman iz male sredine da se tako lako navikne na ambijent vrhunskog fudbala, gde se sve lomi u jednoj ili dve utakmice i gde ishod može da zavisi od dve intervencije. Kvalitetan golman iz velikog kluba uvek zaslužuje da bude u prednosti.MOJ IZBOR JE, BEZ DILEME, SRBIJA! ZA Bajkovića, koji ima srpsko državljanstvo, dileme nema. – Odavno sam odlučio da želim dres Srbije. Jesam iz Crne Gore i Cetinje jeste moj grad, ali Crvena zvezda mi je dala sve i u srpskom fudbalu sam stekao afirmaciju, tako da za mene dilema ne postoji. Ali, nikad se nisam reklamirao putem medija, pa neću ni sada, već ću se truditi da poziv zaslužim na terenu – kaže Bajković.Maksimović podseća i na to da su samo golmani koji su osetili stresne situacije igranja u Zvezdi i Partizanu dugo bili stanardni u nacionalnom timu.- Godinama su u reprezentaciji branili Kralj, zatim Jevrić i na kraju Stojković, koji su svi imali značajno iskustvo iz velikih klubova. U ovim kvalifikacijama to nije bio slučaj…Na spisak Bajkovićevivih kvaliteta upisuje se mnogo toga.- Pored toga što je golman u genima, Bajko ima jak karakter, “ne tone” posle primljenog gola kao mnogi drugi, u stanju je da sam sebe motiviše, nema problem s tremom, aktivan je u komunikaciji sa saigračima i učestvuje u igri, što je izuzetno važno. U najkraćem, Boban ima ono što reprezentacija traži – konstatuje Srđan Maksimović.Na potezu je privremeni stručni štab “orlova” koji bi posle dugo vremena mogao da spoji golmanski tandem iz redova beogradskih večitih rivala…

OD MUNDIJALAGOL Srbije na 16 utakmica, koliko je odigrano u 14-mesečnom ciklusu od Mundijala do danas, čuvala su čak šestorica golmana:1. Bojan Jorgačević 72. Anđelko Đuričić 33. Željko Brkić 34. Vladimir Stojković 15. Bojan Šaranov 16. Damir Kahriman 1U KONTINUITETUREPREZENTACIJA je od 1996. do 2010. godine imala trojicu standardnih golmana, uz sporadične šanse “epizodistima”.1. Ivica Kralj (1996-2001) 41 meč2. Dragoslav Jevrić (2002-2006) 433. Vladimir Stojković (2006-2010) 37* U ovom periodu povremeno su branili i Leković, Žilić, Kocić, Cicović, S. Ilić, Stevanović, Kovačević, Dišljenković, R. Ilić i Isailović.

Izvor: Novosti.