samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Milovan Đilas: Jedan život cela istorija By: [Glasnik] Date: Oktobar 20, 2011, 21:08:28

Milovan Đilas: Jedan život cela istorija

U  bivŠoj Jugoslaviji o takvom čoveku izrečeno je najviše neistina, krivotvorstava i kleveta; taj gordi, ponosni čovek doživeo je u svojoj generaciji, pored golootočkih logoraša, najviše poniženja od vlasti za koju se borio i od drugova sa kojima se borio.” O svom prijatelju i učitelju demokratije i slobode mišljenja, Milovanu Đilasu, ovo beleži nekadašnji “đilasovac” Dobrica Ćosić. Njegov tekst “Umni i gordi pobunjenik” svojevrstan je uvod u novu hit knjigu Kompanije “Novosti”, jedinstvenu, zaokruženu biografiju “Milovan Đilas   – vernik, buntovnik, mučenik”, koju potpisuje Borislav Lalić. Iako je tek od u sredu u prodaji, na svim kioscima širom Srbije, Republike Srpske i Crne Gore, ovo delo je već izazvalo izuzetno interesovanje. – Vrlo je važno da se u našoj literaturi pojavljuje što više biografija istorijskih ličnosti, bilo da je reč o delima istoričara, publicista, sociologa ili književnika – kaže u izjavi za “Novosti” istoričar Čedomir Antić. – Tokom trajanja realsocijalizma biografije su bile zapostavljene, a negovanje tog žanra je važno za sticanje što preciznije slike događaja iz prošlosti. Milovan Đilas bio je veoma važna, ali i kontroverzna ličnost našeg 20. veka. Bio je jedan od vođa ilegalne komunističke partije pre rata, tokom Drugog svetskog rata jedan od vođa revolucionarne vojske, šef propagande novog režima, radikalni levičar, a kasnije i jedan od najpoznatijih disidenata Brozove diktature.KUTAK “NOVOSTI”  BIOGRAFIJA Milovana Đilasa može da se kupi na svim kioscima u Srbiji, Crnoj Gori i Republici Srpskoj. Ova knjiga, kao i sva ostala izdanja naše kuće, može da se nabavi i u “Kutku Novosti” u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu Požarevcu, Smederevu…  U Crnoj Gori prodaje se na kioscima “Štampe” i drugih preduzeća koja distribuiraju “Večernje novosti”. Prvog dana najviše primeraka kupili su čitaoci u Podgorici, Žabljaku i Pljevljima. Prema rečima našeg sagovornika, Đilas je bio jedan od najprevođenijih disidenata u svetu, pa je njegovo delo samim tim imalo veliki uticaj na Zapadu, ne samo na stvaranje slike o socijalističkoj Jugoslaviji, već i o socijalizmu uopšte. – U vreme dok je bio deo Brozovog režima Đilas je uticao i na formiranje jugoslovenske federacije i što je posebno bilo kobno po srpski narod, na granice među bivšim republikama – smatra Antić. – Kasnije tvrdi disident, politički zatvorenik, imao je uticaja i na formiranje efemerne i nejake opozicije socijalizmu u Srbiji i Jugoslaviji. Kada je u pitanju jedna tako složena ličnost, kao što je bio Milovan Đilas, bitno je posvetiti joj pažnju. Kako je bio jedan od najprevođenijih autora među Južnim Slovenima (među prvima je preveden na kineski, doduše za potrebe njihove partije), a nedavno se navršilo i 100 godina od njegovog rođenja, sazrelo je vreme da mu se saberu i objave dela. Posebno interesovanje knjiga je izazvala u zavičaju prvog disidenta komunističke Jugoslavije, o kome je ovaj “Crnogorac srpskog roda”, svojevremeno zapisao: “Crna Gora je moja sudbina… moja tamnica i moja sloboda.” – Zapamtio sam, kao dečak, priče o Đidu, kako su ga zvali u njegovom i mom rodnom Mojkovcu – kaže Milorad Filipović, iz Podgorice. – Govorilo se o njemu poluglasno, vlasti su pratile svaki njegov dolazak u rodni kraj, za neke je bio izdajnik za druge, malobrojnije, junak. Nadam se da u ovoj biografiji stoje odgovori na takve, stare dileme… Svakako će biti zanimljivo videti kako će na knjigu reagovati oni – a ima ih još prilično – koji su ga lično poznavali i bili svedoci njegovog životnog puta u Crnoj Gori. Istoričari sa kojima smo razgovarali još ne daju sud, ali su reagovanja na objavljivanje knjige pozitivna. – Đilas je bio ozbiljan intelektualac, bio je istinski nosilac progresa i napretka – bar tako sam ga ja doživljavao – kaže ugledni istoričar dr Đorđe Mikić, iz Banjaluke, gde se knjiga, kao i širom RS može kupiti od petka. – Očekujem da ću u ovoj biografiji, koju su objavile “Novosti” pronaći odgovore na neka pitanja, koja su i za mene, kao istoričara i istraživača prošlosti, ostala nerazjašnjena.

[Izvor]