samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Biografija Milovana Đilasa tražena svuda By: [Glasnik] Date: Oktobar 20, 2011, 03:01:22

Biografija Milovana Đilasa tražena svuda

„DANAŠNjEM naraštaju nemoguće je i zamisliti koliko je ime Milovana Đilasa bilo proskribovano i ogubano. Prognan je iz javnog života, a njegov lik izbrisan i sa starih, poznatih fotografija…“ , zapisao je u biografiji velikog disidenta njegov dugogodišnji prijatelj, pesnik i akademik Matija Bećković.Novo hit izdanje Kompanije „Novosti“ iz pera Borislava Lalića, prva potpuna, nepristrasna priča o životu komunističkog ideologa i jeretika, pokazala se već u sredu pred čitaocima kao pun izdavački poduhvat.Među prvim kupcima bili su ljudi različitih generacija. Od onih zainteresovanih za istoriju bivše države koju su gradili, do naraštaja suočenog sa posledicama raspada zamlje od Triglava do Đevđelije. Zato su po svoj primerak knjige došli i penzioneri, i studenti, i srednjoškolci…- Izdavački poduhvati „Novosti“ malo koga ostavljaju ravnodušnim, to znam kao verni čitalac vašeg lista. Knjigu ću tek pročitati, ali verujem da se između redova biografije Milovana Đilasa krije veliki broj odgovora na pitanja o današnjem „stanju nacije“ – kaže Zoran Mijailović, penzioner iz Užica, jedan od prvih kupaca knjige.Put do čitalaca, knjiga Borislava Lalića pronašla je i u Bajinoj Bašti, Požegi, Arilju, Ivanjici, Kosjeriću, Novoj Varoši, Priboju, Prijepolju…- Otac mi je pričao da je Đilas bio kontroverzna ličnost – kaže Novosađanin Milivoje V., student prava. – Zato sam odlučio da kupim ovu knjigu i saznam nešto više o čuvenom Titovom disidentu.PRVI MEĐU JERETICIMA NOVOSADSKI istoričar Ranko Končar kaže da je Milovan Đilas bio slojevita ličnost, te zbog toga zaslužuje da se i danas pišu knjige o njemu.- Đilas je ostao upamćen kao komunista koji je menjao svoja uverenja, pokušavajući da ih izdigne na viši nivo demokratičnosti što je za njegovo vreme bilo ravno jeresi – kaže Končar i naglašava da su Đilasa tek docnije, mnogi počeli da „kopiraju.“Izbeglica iz Hrvatske Miloš Đ. kaže da je od svog dede slušao kako je upravo Đilas pedesetih godina „poklonio“ Baranju Hrvatskoj, mada je ona sa ostalim delovima današnje Vojvodine 1918. prisajedinjena Srbiji.- Zanima me da li je to tačno i nadam se da ću u knjizi koju su objavile „Novosti“ saznati odgovor – kaže Miloš.Iako su dela Milovana Đilasa bila zabranjena do 1988. godine u sredu su u Nišu njegovu biografiju tražili i pripadnici generacije rođene upravo tada.- Zabrana više nema, a verovatno će Đilas i formalno biti rehabilitovan. Međutim, njegovih dela u slobodnoj prodaji, barem u Nišu, nema. Pre svega mislim na knjigu „Nova klasa“ – kaže za „Novosti“ Neven Obradović, poetdiplomac Filozofskog fakulteta. Ideja da se objavi njegova biografija je odlična, a možda nekog i navede da ponovo štampa njegova dela.Objavljivanje knjige o svetski poznatom „otpadniku“ pozdravila je i kulturna javnost u Nišu. Mnogi čitaoci očekuju da će ona objektivno rasvetliti tačnu ulogu Đilasa u društvenim i političkim zbivanjima u poratnoj istoriji.- Pojavljivanjem ove knjige možda će neke mutne asocijacije u vezi sa Đilasovim imenom moći da se rasvetle, a mnogi će imati prilike da saznaju ko je on zaista bio – kaže za „Novosti“ pisac Stana Dinić-Skočajić.LISTA ČEKANjA KNjIGU o Milovanu Đilasu u Kragujevcu mnogi su rezervisali i nekoliko dana ranije. Za nju se interesuju i mladi, ali je kupuju uglavnom stariji sugrađani. – Reč je o čoveku koji je obeležio neko „moje vreme“, ali može da bude poučna svim generacijama, jer život i mlađima donosi razna iskušenja – kaže Momčilo Kojović, penzioner iz Kragujevca.I u Vranju se tražio primerak više knjige „Milovan Đilas“ Borislava Lalića. – Imala sam spisak od desetak mušterija koji su rezervisali svoj primerak – priča prodavačica u jednom vranjskom kiosku.ANKETA: MILAN PAVKOVIĆ (59) :UZBUDLjIVA- KupiĆu knjigu sigurno, jer me veoma zanima Đilasova biografija. Dopada mi se što su je „Novosti“ izdale, jer sam siguran da je vrlo uzbudljiva, a voleo bih da je kupi što više ljudi jer smo odavno prestali da uživamo uz knjige.BOJAN KRČMAR (33): DISIDENT- Milovan Đilas je naš najpoznatiji disident i morao sam da je kupim, jer me veoma zanimaju njegova biografija i životno iskustvo. Drago mi je što je ovakva knjiga odštampana, a i cena je veoma povoljna.MILAN JOVANOVIĆ (75), :ZA FILM- Dobio sam knjigu od sina, i baš me je obradovao. Jedva čekam da počnem da je čitam, jer je njegov život upravo za knjigu ili film. Iako znam većinu stvari iz njegovog života, siguran sam da će me neki podaci iznenaditi.BRANKICA DAMJANOV (56) :P OŠTOVANjE- Kupujem knjigu jer Đilasa veoma cenim i volela bih da saznam čime se sve u životu bavio, kroz kakve je situacije prolazio i kako je sa njima izlazio na kraj. Verujem da je uzbudljiva i jedva čekam da je pročitam.

[Izvor]